понеділок, 25 вересня, 2017, 15:40 Економіка
Піднімаючи тарифи, слід враховувати дуже багато факторів, – Герус

Підняття тарифів на газ має відбутися, адже інфляція у державі становить більше десяти відсотків. Однак при цьому слід врахувати багато факторів, зокрема, і значну кількість субсидіантів. Тож просте зростання цін, за виведеною формулою, не дасть відповідного ефекту.

Таку думку в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» (щобудня о 13:00-15:00 та 17:00-19:00 на телеканалі ZIK) колишній член НКРЕКП Андрій Герус.

На думку економічного експерта Бориса Кушнірука, ручне регулювання вартості газу – шлях в нікуди. Це спричинить виникнення відразу декількох цін, а на цьому тлі можуть з‘явитись різноманітні зловживання та корупція.

«На превеликий жаль, уряд не дуже демонструє ключові кроки, які б мали бути зроблені для стимуляції енергозбереження та формування прозорої системи субсидій. Тож, я не виключаю, що можуть ухвалити рішення не підвищувати тарифи або ж підвищити не на 19 відсотків, а, скажімо, на вісім», – наголосив економічний експерт Борис Кушнірук.

До того ж, зараз у нас не завершене створення системи газового ринку, газопостачальні та газотранспортні організації не відокремлені, а проблема з абонплатою – не вирішена.

«Тож, ми демонструємо, що, напередодні передвиборчої кампанії починається політичний популізм. Він притаманний не лише тим, хто перебуває в опозиції, а й тим, хто є у владних кабінетах», –  наголосив експерт.

Однак колишній член НКРЕКП Андрій Герус зауважив: підняття тарифів – болюча річ, яку потрібно здійснювати. Адже, якщо інфляція становить більше десяти відсотків, то, очевидно, що тарифи будуть рости.

«Та є багато факторів, які слід враховувати, адже сам перерахунок за формулою нікому не принесе щастя. Одна із суттєвих проблем, яку маємо разом із ціноутворенням – це кількість субсидіантів», – вважає Герус.

Мовляв, за формулою, теоретично можна вивести певну ціну. Однак, якщо в державі понад половина абонентів отримують субсидії, то система взаєморозрахунків не може бути ефективною.

«Найперше через те, що багато субсидіантів не зацікавлені в економії ресурсів. Усю різницю, окрім їхнього мінімального платежу, покриває держава. Відповідно, велика кількість таких людей навпаки продукує неефективне використання ресурсів», – розповів Герус.

Із такою кількістю пільговиків існують великі ризики того, що система може дати збій, а коштів не вистачатиме.

«Це твердження підтвердилось практикою. Наприклад, у Києві довгий час не було гарячої води, бо «Київенерго» не отримало від держави відшкодувань по пільгах і субсидіях і не заплатило відповідним структурам. Тож НАК «Нафтогаз» просто перекрив газ. Гарячу воду не отримали і ті, кияни, які оплачували тарифи і ті, хто був на субсидіях», – зауважив Герус.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-17 20:13:40