середа, 20 вересня, 2017, 15:44 Політика
У діях голови Львівської облради запримітили «руку Чечетова»
Фото: ZIK
Фото: ZIK

На сесії Львівської облради 19 вересня виник міні-скандал. Депутат Валентин Устименко публічно заявив протест діям голови облради Олександра Ганущина, який, зі слів обранця, через свої словесні команди дає вказівки, як має голосувати зал.

«Мені 70 років, прожив життя, підприємствами керував і совість якась в мене є. Припиніть оці лобіювання питань своїми командами! Розумієте, неможливо сидіти, хочеться піднятись і піти. Ми дорослі люди, і вам повинно бути соромно. Нагло лобіюєте, і ми повинні тут сидіти і слухати», – звернувся депутат до Олександра Ганущина. Думка прозвучала несподівано і дуже емоційно. У відповідь – голова облради спокійно подякував за зауваження і продовжив роботу у звичному дусі. Пізніше, у кулуарах сесії, прозвучало, що поведінка голови ЛОР «викликає асоціації з діями Чечетова» у Верховній Раді попереднього скликання.

Нагадаємо, за минулої влади заступник голови фракції Партії регіонів у парламенті Михайло Чечетов піднімав руку – після цього вищий законодавчий орган країни приймав (або не приймав) рішення. Отак за помахом руки нардепи вирішували важливі державні справи. Щось схоже, на думку депутатів, з якими вдалося поспілкуватися IA ZIK, відбувається сьогодні у головному представницькому органі Львівщини. Обласні обранці дуже добре знають дві «кодові фрази» голови ради Олександра Ганущина під час голосування. Репліка «прошу підтримати» значить – «за» рішення потрібно голосувати, натомість фраза «прошу визначатися» – це сигнал: питання не повинно пройти.

За деякими спостереженнями, команди спрацьовують у переважній більшості випадків.
 

В. Устименко: «Хочеться піднятися і піти геть»

Як зазначив Валентин Устименко у коментарі IA ZIK, головна біда не в командах Олександра Ганущина, а в депутатах, які ці команди виконують.

«Біда в наших депутатах. Коли я розмовляю з ними, кажу: «Хлопці, ви ж маєте свої округи, свої думки, позиції. Як так ви не поважаєте самі себе? Пішла команда – ви тиснете (кнопки, – ZIK), не пішла команда – не тиснете», – каже В.Устименко. – Чітко можна відразу знати, яке питання проходить, а яке – ні. Сказав «прошу підтримати» – питання проходить, сказав «прошу визначитися» – це питання вже не пройде ні в якому разі. Кажу депутатам: «Поважайте себе. Це ж усе від вас залежить, чому ви таке допустили. Чим ви зобов’язані? Що, хабарі берете? Вам щось дають? Ні, не дають. Ви знаєте, що голови фракцій зібралися, між собою сіли подерибанили, а вам сказали команду – ви як боввани голосуєте. На жаль, не побачив я активної позиції депутатів».

У цій ситуації, зізнається депутат, у нього взагалі зникає бажання ходити на сесії: «Хочеться піднятися і піти геть. Cказати: не буду я ходити на сесію, бо не можу цього слухати».

Особливо образливим для нього, розповідає обранець, було те, що його колеги після «команди» голови ради не підтримали звернення щодо продовження мораторію на продаж землі.

Щодо того, що в сесійному залі ходять гроші, зауважує депутат – це ще треба довести. Наразі він лише підозрює, що існує лобіювання деяких рішень, зокрема, щодо приватизації, надання дозволів, політичних питань.

В.Устименко запевняє: такий же принциповий він і на засіданні фракції «Батьківщини», членом якої є: «Навіть якщо у нас на фракції піднімалися питання, з якими я не погоджувався і які суперечили моїм виборцям, області – я казав: «Ні, я підтримувати цього не буду. Якщо так поставите питання, можу навіть вийти з фракції…».

На думку В.Устименка, депутати, якщо захочуть, можуть припинити практику голови облради давати вказівки під час голосування: «Якщо би усі фракції поставили питання: «Дорогенький, або ведеш сесію як має бути, або ставимо питання про переобрання голови обласної ради… Але так не буде. Вони у коментарях (журналістам, – ZIK) говорять, а такого на практиці не роблять».
 

Р. Кошулинський: «Більшість депутатів не мають бажання вникати у суть питань»

Депутат від «Свободи» Руслан Кошулинський каже: команди О.Ганущина, передусім, спрямовані до депутатів фракції БПП, представником якої він є, та інших фракцій так званої більшості.

«Це команда для більшості, яка має голосувати у той чи інший спосіб. Ми це знаємо, ми це бачимо, – каже Р.Кошулинський. – Це є політичні хитрощі, які не нові. Це не є сьогоднішня вигадка, механізм вигаданий давно. Одним із перших його застосовували у Закарпатській обласній раді. Це такі їхні правила. Тобто вони не обговорюють попередньо порядок денний, не дискують питання, а механічно приходять на сесію, отримують вказівку від голови обласної ради, який у такий спосіб вказує голосувати «за» або «проти», і голосують. Можемо говорити про те, що обранці навряд чи глибоко вникають у порядок денний, їм це не потрібно. Згадайте, колишнього очільника фракції Партії регіонів, вже небіжчика (Михайло Чечетов, – ZIK). Його називали «золота рука», він у парламенті піднімав руку догори або донизу. Це у приблизно такий самий спосіб сьогодні керується більшість обласної ради».

Багато депутатів Львівської облради, вважає Р.Кошулинський, не мають бажання вникати у суть питань, які розглядаються на сесії, їм це не потрібно: «Якщо люди досвідчені, прожили життя, але прийшли для того, щоб отримати якісь бонуси для свого бізнесу, підприємства, а більшою мірою так і є – головні лікарі, керівники підприємств, державних чи комунальних чи іншого напрямку – їм потрібна певна преференція для підприємства, посади, щоби отримати з бюджету замовлення для своєї фірми, або фірм, які вони лобіюють. Навіщо їм вникати дуже глибоко і розбиратися? Вони отримали завдання, бачать орієнтир – по ньому будуть рухатися».
 

Я. Качмарик: «Партії, які давали вказівки у сесійних залах – погано закінчили»

Депутат не одного скликання Ярослав Качмарик переконаний: така поведінка О.Ганущина ображає депутатів.

«О.Ганущин не вперше депутат обласної ради. Я вже звик до його маніпуляцій, зокрема, такого доволі примітивного типу як надання команд. Мене дивує інше – що частина людей ці команди слухає, – каже Я.Качмарик. – Я би хотів, щоби ця частина була щораз меншою. І я впевнений, що так і буде у цій сесійній залі. А ці його ключові слова, які він каже, ті, хто дивиться сесію – вже за півгодини починають розуміти, що щось не те. Не можна так. Це насмішка. Вже були у нас партії, які давали вказівки у сесійних залах – погано закінчили. Я би не хотів, щоби так відбувалося далі. Така поведінка Ганущина ображає багатьох депутатів».

Депутат не пригадує, аби така практика існувала в облраді раніше.

«Ключових слів у тих голів обласної ради, яких я пам’ятаю і знаю – ніколи не було. Очевидно, є певна фракційна дисципліна, певні домовленості, вказівки, але щоб так відверто зі «сцени» давати команди «вліво», «вправо» – так не має бути. Хай депутати готуються, думають, – додає Я.Качмарик. – Депутати достатньо самостійні, кваліфіковані люди, я вважаю. Зрештою, ними має керувати не голова обласної ради, а люди, які їх обрали. Тоді буде набагато ефективніше».
 

М. Задорожний: «Вказівки не мають впливу на депутатів, які відстоюють позицію громади»

Депутат від БПП Михайло Задорожний стверджує: на нього абсолютно не впливають вказівки з уст голови облради щодо того, як голосувати.

«Я голосую так, як вважаю за потрібне. Для мене це не аргумент. Моя інтуїція і моє внутрішнє еґо підказує мені, як голосувати, – переконує М.Задорожний. – Мені ніхто – голова чи будь-хто інший – не може вказати, як я маю голосувати. Я керуюся тим, як приїхати на свій округ, щоб мені не було соромно перед людьми. Кожен депутат має з цього виходити».

Схожа практика, додає М.Задорожний, була і раніше у попередніх голів облради. «Я втретє депутат обласної ради. Завжди голова обласної ради старається питання якимось чином так підвести, щоб депутати голосували. Кожен голова обласної ради мав якісь звернення до депутатів, щоб рішення були підтримані. Подивіться засідання Верховної Ради – аналогічно голова парламенту звертається до депутатів з якимось зверненнями, щоби депутати підтримали, – аргументує представник БПП та додає: «Якщо депутат має позицію, то може голова і на колінах стояти і просити чи погрожувати – той буде голосувати так, як підказує його внутрішня інтуїція».
 

Б. Гагалюк: «Це може бути думка голови обласної ради»

Голова фракції НРУ Богдан Гагалюк зауважує: команди, які подає голова обласної ради не у всіх випадках збігаються з результатами голосування.

«Кожна фракція має свою думку і це демонструється на кожній сесії. Для прикладу, питання щодо реорганізації школи-інтернату «Надія» у Сколівському районі. З цього приводу були гострі дискусії, але поспіхом це не робиться. Я не пам’ятаю, що говорив Олександр Олександрович… По-моєму, він казав: «прошу підтримати» (сміється, – ZIK), але ми висловили свою позицію, яка не збігалася із позицією, яку озвучував голова обласної ради (рішення не пройшло, – ZIK)», – пояснює Б.Гагалюк.

Обласний обранець теж звертає увагу на сесії Верховної Ради, де чинний голова ВРУ А. Парубій використовує певні усталені вирази, звертаючись до нардепів. «Чи це є наказ? Зрозуміло, наказувати депутатам з різних фракцій, які мають свою думку – це звучить смішно, – каже Б.Гагалюк. Тому, ніякої крамоли у сигнальних фразах голови облради він не бачить: «Якби була крамола, точно би відповідні органи за це взялися, якби це порушувало якісь норми законодавства. Це може бути думка і вислів голови обласної ради. Чи до нього дослуховуються чи ні… У мене є своя думка. Мені не залежить, який звучить вислів. Ми напрацьовуємо питання на засіданнях фракцій».
 

Коментар голови Львівської облради Олександра Ганущина:

– Яка ваша реакція на емоційний виступ депутата із закликом до вас «припинити лобіювання питань своїми командами»?

– Немає реакції. Є робочий процес у раді, який полягає у тому, що всі люди дорослі. Сесії, котру ви бачите у сесійній залі, передує тривала робота з головами фракцій, де відома позиція тої чи іншої фракції з того чи іншого питання. І моя позиція також відома. Вона ні для кого секретом не є. Економлячи час депутатського корпусу, як будь-який інший депутат, я можу брати хвилину на виступ з мотивів, а можу це висловити одною фразою, що роблю дуже часто. Зазвичай, за переважну більшість питань, які виносяться на розгляд у пленарному режимі я пропоную голосувати «за», щоби це рішення проходило. Тому для мене тут нічого нового немає. Можливо, комусь це не подобається, можливо, у когось у цей момент були надмірні емоції, бо давно не бачились…

– Чому в одних випадках від вас звучить «прошу підтримати», а в інших – «прошу визначитися»?

– Я ще раз повторюся. Будь-який депутат має право на виступ з мотивів – чи з питань порядку денного чи з питань пропозиції, яка голосується. Я також депутат і маю це право. Уявіть, що я буду брати слово, мені буде його надавати заступник голови обласної ради, я буду кожен раз брати хвилину і просити: шановні депутати, це рішення потрібно підтримати, тому що… Економлячи час депутатів, я роблю, як і більшість спікерів – як Андрій Садовий, Андрій Парубій тощо. Це звичайний робочий процес і я нічого у ньому не бачу. Кожен має право на позицію і на її висловлення у сесійному залі, у тому числі голова обласної ради. Як би це комусь не видавалося дивним.

Наталія Шутка,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-22 18:27 :37