четвер, 14 вересня, 2017, 11:47 Світ
Льодовики Азії скоротяться на третину до 2100 року, загрожуючи мільйонам дефіцитом води
Гори в Азії. Фото: theguardian.com/Alamy
Гори в Азії. Фото: theguardian.com/Alamy

Гірські льодовики Азії втратять принаймні третину своєї маси через глобальне потепління до кінця століття, що матиме серйозні наслідки для мільйонів людей, які залежать від їхньої прісної води. Найкращий сценарій ґрунтується на припущенні, що світ стримає середнє глобальне потепління на рівні 1.5C, пише команда дослідників у журналі Nature.

«Досягнути мети у 1.5С буде безпрецедентно складним завданням, – сказали дослідники. – І навіть тоді 36% (+- 7%) льодової маси у високих горах Азії буде втрачено до 2100 року».

З потеплінням на рівні 3,5C, 4C та 6C втрати азіатських льодовиків відповідно можуть становити 49%, 51% або 65% до кінця століття, відповідно до моделювання команди.

Високі гори Азії становлять географічний регіон, що оточує тибетське плато, що має найбільші заморожені водоймища питної води поза полюсами.

Вони живлять багато великих річок світу, включаючи Ганг, Інду і Брахмапутра, від яких залежать сотні мільйонів людей, – інформує видання The Guardian.

Близько 200 країн ухвалили Паризьку угоду у 2015 році, яка встановила максимально допустиме середнє потепління на рівні 1,5C.

За даними вчених, поверхня Землі вже нагрілася приблизно на 1С.

До наслідків глобального потепління, експерти відносять підйоми морів, посилення штормів, частіші посухи та повені, втрату видів та поширення хвороб.

За словами вчених, азіатське високогір’я уже нагрівається швидше за середній світовий показник.

Глобальне підвищення температури на 1,5C означатиме середнє збільшення температури у регіоні приблизно на 2,1С.

Гірський хребет Гіндукушу прогріється приблизно на 2,3С, а східні Гімалаї – на 1,9С, за прогнозами вчених.

«Навіть якщо температура встановиться на нинішньому рівні, масові втрати льодовиків будуть продовжуватися протягом десятиліть», – додали дослідники.

Для виживання високогірних льодовиків «необхідно мінімізувати глобальне підвищення температури».

Уся південна Азія та Китай залежать від гімалайських льодовиків, які постачають питну воду, виробляють електроенергію та відповідають за зрошення земель.

У той же час, ці регіони стануть також більш вразливими до повеней, сильних дощів та супердержав, яких посилить глобальне потепління.

У липні у журналі Nature Climate Change зазначалося, що існує лише 5% ймовірності того, що глобальне потепління вдасться утримати на рівні 2С, і близько 1% на рівні 1,5C.

За сучасними тенденціями, деякі експерти прогнозують підвищення температури Землі на 3 C.

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Читайте також: Вчені з’ясували, що знищує льоди Антарктики

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-21 15:28:15