Новини » Суспільство 14 вересня, 2017, 17:45
Дискусія за участі Денисенко про «складні теми» на Форумі видавців пройшла без ексцесів
Дискусія «Чи готова школа говорити з дітьми на складні теми?» під час Форуму видавців у Львові. Фото: ZIK
Дискусія «Чи готова школа говорити з дітьми на складні теми?» під час Форуму видавців у Львові. Фото: ZIK

14 вересня у Львові в рамках Форуму видавців відбулася дискусія «Чи готова школа говорити з дітьми на складні теми?» за участі авторки книги «Майя та її мами» Лариси Денисенко.

Раніше представники низки правих організацій виступили проти презентації цієї книги, оскільки в ній, серед іншого, піднімається тема гомосексуальної орієнтації. Однак під час сьогоднішньої зустрічі ніяких протестів не було і захід, який модерувала журналістка, перекладачка та літературознавець Ірина Славінська, пройшов без ексцесів.

Як передає кореспондент ІА ZIK, в усіх учасників обговорення була фактично однакова позиція стосовно заявленої теми. Йшлося, зокрема, про необхідність виховання комунікативної культури і здатності дорослих – батьків, учителів – говорити з дітьми на теми, які в українському суспільстві досі часто замовчуються.

Лариси Денисенко зазначила, що не чекала настільки агресивної реакції на свою книгу, однак вона сподівається, що ця книга допоможе батькам пояснити дітям, що бувають різні сім’ї і різні діти, але потрібно ставитися одне до одного з повагою і терпимістю.

«Цю книгу можна назвати про дітей та їхні родини», – сказала авторка. І родини, за її словами, можуть бути абсолютно різні. Наприклад, в книзі відображені соціальні проблеми, пов’язані з заробітчанством, коли батьки їдуть за кордон і залишають дитину на виховання родичам.

«Важливо, щоб люди не боялися говорити на різні теми, не боялися говорити про збройний конфлікт, не боялися говорити, що є діти-сироти і що є багато таких дітей при живих батьках», – зазначила Денисенко.

Співзасновник видавництва «Видавництво», в якому вийшла «Майя та її мами», Ілля Стронґовський повідомив, що завдяки ажіотажу, який виник навколо цієї книги перед Форумом видавців, попит на неї значно зріс – «за ніч розкупили 800 примірників». Більше того, тепер видавництво готує новий наклад книги.

Дискусія «Чи готова школа говорити з дітьми на складні теми?» під час Форуму видавців у Львові. Фото: ZIK
Дискусія «Чи готова школа говорити з дітьми на складні теми?» під час Форуму видавців у Львові. Фото: ZIK

Учасники дискусії відштовхувалися від ще одного видання, яке побачило світ цього року – «Я не боюсь сказати» Анастасії Мельниченко. Ця книга, в ній піднімається тема сексуального насильства, розрахована на підліткову аудиторію.

Авторка зазначила, що, як показала однойменна інформаційна кампанія, яка відбулася у 2016 р. у соцмережах, є багато історій про випадки сексуального насильства проти дітей, але ці історії об’єднує те, що часто дитина, яка потрапила в таку ситуацію, не знала, що з нею відбувається, бо з нею ніхто раніше про таке не говорив. І часто діти боялися розповідати про це навіть найріднішим людям – батькам. «У багатьох родинах тема сексу табуйована», – зазначила Анастасія Мельниченко.

Вона додала, що спільним для таких історій є також звинувачення жертви, причому як суспільство, так і сама людина, яка постраждала, може відчувати себе винною у тому, що сталося, мовляв, «носила коротку спідницю». «Потрібно донести до дітей, і до дорослих, що жертва ніколи не винна», – наголосила авторка.

Вона зазначила, що в школі про секс не говорять, хіба що як про щось виключно негативне. Однак, на її думку, ці теми потрібно піднімати. «Необхідно говорити, що таке згода, що таке кордони, що робити у випадку насильства», – вважає Анастасія Мельниченко.

Радниця міністра освіти і науки з питань політики гендерної рівності та недискримінації в освіті Олена Малахова зазначила, що такі книжки, які обговорювали на цій зустрічі, «допомагають і дітям, і дорослим».

За словами Малахової, сьогодні серед педагогів є запит на інформацію стосовно того, яким чином говорити з дітьми на подібні теми. Водночас, додала вона, є й такі вчителі, які таких тем не сприймають і всіляко уникають.

«Та система освіти, яку ми маємо сьогодні, спрямована на виховання слухняності і покірності. Вона рідко коли дає дітям право на помилку і право самим робити висновки. Педагоги також є заручниками цієї системи. Для країни, яка хоче розвиватися, така система освіти – це злочин», – сказала вона.

Дискусія «Чи готова школа говорити з дітьми на складні теми?» під час Форуму видавців у Львові. Фото: ZIK
Дискусія «Чи готова школа говорити з дітьми на складні теми?» під час Форуму видавців у Львові. Фото: ZIK

Як повідомлялося, раніше низка громадських організацій націоналістичного спрямування виступили з вимогою скасувати цю дискусію. Лист-звернення серед інших підписали: Правий сектор, ДУК Правий сектор, ГО «Твереза Галичина», ЛММГО «Молода Галичина», «Українська народна самооборона», «Спротив Романа Шухевича», «Легіон Свободи».

Як зазначається у листі, дискусія та презентація присвячені одностатевим зносинам, що, на думку активістів, «є прямим посяганням на прищеплення школярам деструктивних принципів, що суперечать цінностям та традиціям, які споконвіку формувались в українських родина».

Натомість у ГО «Форум видавців» розцінили даний лист як погрозу. Про це йдеться в офіційній заяві за підписом голови правління «Форуму видавців» Олександри Коваль, оприлюдненій на сайті форуму.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська закликала представників громадських організацій утриматися від погроз і залякувань організаторів «Форуму видавців – 2017».

У результаті цього скандалу презентацію книги Лариса Денисенко «Майя та її мами», яка мала відбутись 15 вересня у дитячій бібліотеці, скасували, однак дискусія «Чи готова школа говорити з дітьми на складні теми?» таки відбулася.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-17 20:11 :17