вівторок, 12 вересня, 2017, 10:23 Регіони
Ультиматум добровольців Рівненській облраді: причини та наслідки
Сесійне засідання Рівненської облради
Сесійне засідання Рівненської облради

Останнє сесійне засідання Рівненської облради стало центральною політичною подією в області минулого тижня. Перед початком засідання депутати, як зізнавалися вони самі у приватних розмовах із власкором IA ZIK, чекали, що сесія проходитиме неспокійно, але пов’язували це з кадровими призначеннями керівників ряду комунальних підприємств. Тим більше, що народних обранців перед входом до сесійної зали зустрічав пікет. Був він нечисельним, але його учасники говорили речі, що наштовхують на глибокі роздуми.

Чекали кадрового конфлікту, а отримали ультиматум

На думку протестувальників (працівників станції юних натуралістів), окремі депутати нав’язують колективу свого керівника. Причина, як стверджували пікетувальники, доволі банальна – станція має чималу земельну ділянку в «козирній» зоні міста і деякі кола зацікавлені в тому, щоб віддати ділянку під забудову.

Але перед початком засідання у зал увійшли кілька десятків людей у камуфляжній формі. Вони вишикувалися у кілька рядів у проміжку між депутатськими кріслами та президією. Пізніше з’ясувалося, що це – добровольці, які брали участь в боях на сході України і яким ще рік тому облрада обіцяла надати на місцевому рівні статус ветерана війни-добровольця.

Сесійне засідання Рівненської облради
Сесійне засідання Рівненської облради

Слово надали лідеру добровольців Роману Ковалю.

Перша фраза його виступу змусила присутніх у залі припинити балачки між собою та слухати уважно. Він зазначив, що добровольці в кількості 200 людей мали намір вночі зайти в приміщення, заблокувати роботу ради і не дати можливості провести сесію.

«У жовтні минулого року ми звернулися з приводу визнання добровольців учасниками війни, і з того часу документи десь бродять по кабінетах, і ніхто не може сказати, де вони. Ви розумієте, що коли б не ці хлопці, які кладуть своє життя на сході України, ви б у цьому залі не сиділи. Бо російський чобіт топтав би цю землю також. Через Українську добровольчу армію сьогодні пройшло близько трьох тисяч бійців. Це люди, які навчилися вбивати, підривати, нищити ворога. Не провокуйте їх. Ще раз звертаюся до вас – три дні для того, щоб була скликана комісія і три дні для того, щоб вона почала діяти. Це останнє попередження. Більше попереджень не буде», – зазначив Роман Коваль.

Пояснення чиновників з приводу того, чому позитивне для добровольців рішення обласної ради протягом року так і не було виконане, не задовольнили ні добровольців, ні окремих депутатів обласної ради.

Почали шукати крайнього

Одразу виникло запитання: як таке могло статися, що рішення сесії протягом цілого року не виконується? Далі – найцікавіше, без коментарів.

Сесійне засідання Рівненської облради
Сесійне засідання Рівненської облради

Микола Драганчук, голова Рівненської обласної ради:

«Рівненська обласна рада була однією з перших в Україні, яка прийняла рішення про визнання добровольців учасниками бойових дій. Рішення приймалося ще в жовтні. Справа «з бородою» і до сьогодні, на жаль, добровольці не відчули того сприяння, на яке вони розраховують. Спільне розпорядження голови обласної ради, голови облдержадміністрації підписане, підготовлене і відправлене в управління юстиції».

Олексій Муляренко, голова Рівненської ОДА:

«Розпорядження було пропрацьовано обласною адміністрацією і підписане мною особисто і Миколою Миколайовичем (голова облради – ред.) тому, що це є спільне розпорядження, вже досить давно. І ми маємо запитати на сьогодні, у першу чергу, в управлінні юстиції, щоб вони тут не переводили стрілки на адміністрацію в тому числі. Документ на підписі зараз у юстиції. Адміністрація зробила свою справу давно».

Лілія Тарасюк, начальник відділу обласного територіального управління юстиції у Рівненській області:

«Дійсно, спільне розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації та голови обласної ради було прийняте, ще у жовтні минулого року, але для того, щоб воно набрало законної сили, розпорядження повинно бути зареєстроване в управлінні юстиції.

Це розпорядження протягом цього періоду декілька разів поверталося за ініціативою розробника, тобто обласної адміністрації, на доопрацювання, збиралася робоча група, розпорядження було опрацьоване, відшліфоване і на сьогодні воно в такому вигляді подане на державну реєстрацію і може бути зареєстроване. Воно могло бути зареєстроване і 1 і 3 та 4 вересня. Однак є деякі нюанси, через які наша реєстрація може пізніше бути скасована.

Сам розробник, а це обласна рада і обласна адміністрація, визначив, що до складу комісії входить представник СБУ та громадські організації, які мають відношення до цього розпорядження. Тобто, має бути погодження СБУ та громадських організацій, якщо погодження буде сьогодні чи завтра – розпорядження буде зареєстроване одразу».

Сесійне засідання Рівненської облради
Сесійне засідання Рівненської облради

Одразу виникло запитання стосовно того, за якими критеріями формувалася комісія і чи передбачена вона законом, хто визначав громадські організації, які внесені в розпорядження? Далі випливла найцікавіша деталь – виявляється переліку цих організацій, за словами Лілії Тарасюк, у розпорядженні взагалі немає.

«Виходить як у казці – піди туди, не знаю куди, принеси те, не знаю що», – поділився із власкором IA ZIK на умовах анонімності після почутого один з депутатів облради. На вимогу групи депутатів список громадських організацій представником департаменту соцзахисту Олексієм Шамаком все-таки був озвучений. За словами Олексія Шамака, представники усіх громадських організацій поставили підписи під документом. Залишилися лише прикордонники. Їх офіс знаходиться в Луцьку, але й вони, як запевнив Олексій Шамак, пообіцяли погодити документ.

Тож на сесії було вирішено до кінця тижня розв’язати проблему і дати добровольцям позитивну відповідь.

І справді, у п’ятницю влада дала відповідь на ультиматум, висунутий на сесійному засіданні у середу. Спільним розпорядженням голів Рівненської ОДА та облради затверджено склад комісії з визнання осіб, які в якості добровольців брали участь у захисті територіальної цілісності та державного суверенітету на сході України. До складу комісії увійшли представники облдержадміністрації, облради, обласні депутати, військкомату, правоохоронних органів, Державної служби у справах ветеранів війни та учасників АТО і громадських організацій.

Таким чином, як запевняє прес-служба Рівненської ОДА, добровольці Рівненської області особисто або через свого представника можуть подавати документи на отримання статусу в департамент соціального захисту населення облдержадміністрації.

Разом з тим, за словами голови Рівненської ОДА Олексія Муляренка, аби одержати повноцінний статус учасника бойових дій та отримувати усі пільги, передбачені Законом «Про статус ветеранів війни», необхідне відповідне рішення на загальнодержавному рівні.

Цю інформацію власкору IA ZIK підтвердили і в територіальному управлінні юстиції.

Словом, пишіть добровольці заяви і отримуйте обіцяний рік тому статус.

А хто винний у затягуванні питання?

Ще в середу на сесійному засіданні постало питання пошуку чиновників-винуватців у тому, чому виникла проблема. Дехто з депутатів навіть висловлювався з приводу того, що є вказівка з центру не давати добровольцям статусу ветерана війни і на місцях створюються штучні перешкоди цьому. Ні голова ОДА, ні голова облради не спростували цих припущень. А з приводу винних чиновників, то їх не знайшли ні під час сесії, ні після неї. У всякому разі, повідомлень про це не надходило.

Сесійне засідання Рівненської облради
Сесійне засідання Рівненської облради

 Напевне, і не надійде, бо під час сесійного вирування емоцій ніхто й не подумав, що під кожним рішенням ради має бути пункт: «Контроль за виконанням даного рішення покласти на такого-то чи такого-то». На кого покладався контроль за виконанням минулорічного рішення облради стосовно добровольців – ні на сесії, ні після неї не говорилося.

Чи задовольнить протестувальників прийняте вже наприкінці минулого тижня рішення – покаже час. А ще час покаже, чи матиме наслідування метод досягнення мети рівненськими добровольцями і в інших областях.

Петро Хромих,
 для IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-16 15:34:48