понеділок, 11 вересня, 2017, 14:12 Суспільство
Розробки «Бурану» СРСР «позичив» не лише в американців, – колишній розвідник
Орбітальний корабель «Буран». Фото: РИА Новости
Орбітальний корабель «Буран». Фото: РИА Новости

У розвідці Радянського Союзу був спеціальний підрозділ, який займався промисловим шпигунством. Тільки-но у якійсь частині світу відбувався технологічний прорив, СРСР відразу ж на це реагував.

Про це в ефірі «Історичної правди з Вахтангом Кіпіані» (щосуботи о 22:00 на телеканалі ZIK) розповів голова правління Фонду ветеранів зовнішньої розвідки Леонід Рожен.

Радянський Союз та США були двома різними світами, між якими йшла жорстка конкурентна боротьба. Тож основним завданням радянської розвідки було добувати інформацію, в тому числі і про іноземну технологію.

«Наприклад, американці запускають «Шаттл», після цього «наші» відразу ж починають шукати інформацію. Адже ми вже мали і ракетні двигуни, і перші супутники, та чогось не вистачало. Тож перед розвідкою ставилось завдання: здобути ту технологію, яка б дозволила запустити свій космічний корабель. Це і було зроблено: ми її здобули», – розповів Рожен.

За його словами, від постановки завдання і до його виконання пройшло зо два роки. Адже розвідка «своїми специфічними методами та силами» здобувала закриту інформацію. Цього у державі не могло робити жодне відомство. Звичайно, були й певні особи, які з поваги до соціалістичної ідеї, добровільно здавали потрібну інформацію. Та це поодинокі випадки. В основному ж працювала спеціально підготована служба, створена на базі розвідки, яка проникала в систему, пропрацьовувала і створювала умови для здобування необхідної держави інформації.

«Адже тільки-но у якійсь частині світу відбувався технологічний прорив, СРСР відразу ж на це реагував, намагались роздобути ту чи іншу інформацію для того, щоб хоча б вийти на той же рівень. Це дозволяло забезпечувати баланс у світі», – переконаний екс-розвідник.

Водночас він наголосив: розвідка не брала на себе відповідальність за створення якоїсь технології. Вона лише допомагала вченим «значно швидше запустити їх в життя». Зокрема, Рожен допомагав працювати над отриманням розробок для орбітального корабля «Буран».

«За це сам Щербицький нагородив мене орденом, тож ви розумієте, наскільки винахід був важливим для країни. Я б не сказав, що ми забрали прототип «Бурану» в американців – це було в різних держав. Адже питання не полягало в тому, щоб створити сам кузов чи ще щось, а в тому, як ця машина поведе себе у повітряному просторі. Ми їх вирішили, а про більше не можу вам сказати», – зазначив Рожен.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-21 20:50:17