п'ятниця, 8 вересня, 2017, 10:01 Світ
10 моментів, на які слід звернути увагу на виборах у Німеччині
Канцлер Німеччини Ангела Меркель. Фото: the-american-interest.com/Getty Images
Канцлер Німеччини Ангела Меркель. Фото: the-american-interest.com/Getty Images

Попри те, що Меркель налаштована на цілковиту перемогу, майбутні вибори у Німеччині будуть набагато напруженішими, ніж може здатися на перший погляд.

На наступних ключових європейських виборах у вересні цього року німці віддаватимуть свій голос. Після плавного старту, кампанія нарешті дійшла на цьому тижні до двох телевізійних дебатів серед ключових претендентів. В одних з них канцлерів Ангела Меркель зустрілася зі своїм головним суперником, лідером соціал-демократів та колишнім президентом Європейського парламенту Мартіном Шульцом. Насправді, обмін думками фактично підтвердив, як і нещодавні опитування, те, що Меркель виграє четвертий термін, тоді як її конкурент перебуває далі, ніж коли-небудь, від творення надійної їй альтернативи. Якщо судити лише за цими дебатами, то результати німецьких виборів, як видається, уже передбачені.

І все-таки набагато цікавішими були дебати, у яких взяли участь лідери п’ятьох менших партій, які опиняться у новому Бундестазі. Три з них плекають надію приєднатися до наступної правлячої коаліції, тоді як дві інших уособлюють все більший радикалізм на Лівому та Правому фланзі. Ці другі дебати була багаті за змістом та полемікою. Вони застерегли німців, що їхні нинішні загальнонаціональні вибори, а також політика, що випливає з них, може стати однією з найбурхливіших у новітній історії.

Поєднання змінної громадської думки, багатопартійної динаміки та коаліційної арифметики робить цю кампанію набагато менш передбачуваною, ніж політичні рейтинги. Ряд політичних питань – від біженців до дизельного скандалу – можуть датися взнаки під час кампанії. Міжнародні справи, від Європи до Сполучених Штатів та від Росії до Туреччини, почали розхитувати перегони. Ось 10 ключових аспектів, на які слід звернути уваги на виборах у Німеччині.

1. Голосування за Меркель

Зрозуміло, що пильна увага буде прикута до результатів роботи канцлера Ангели Меркель та її блоку християнсько-демократичних партій (ХДС-ХСС), які вона очолює. Опитування вже протягом кількох місяців пророкують їй приблизно 40% і соціал-демократи (СДП) з приблизно 15%, очевидно, що пасуть задніх. Однак більш важливим за перемогу, є точний результат. 40% і більше (повторення консервативного голосування у 2013 році), дасть Меркель майже самостійний вибір свого наступного коаліційного партнера, та можливість створити уряд та диктувати свій порядок денний. Також такий сильний результат поставить на місце всіх тих, хто вірив, особливо після кризи біженців 2015 року, що канцлер досягла свого політичного розквіту і її політичній кар’єрі приходить кінець. Своєю чергою, будь-який результат, який суттєво відстає від 40-% позначки, ускладнить створення коаліції та поглибить розбіжності у поглядах. Для консерваторів та їхнього лідера, це набагато жорсткіша гонка, ніж їхні лідируючі позиції в опитуваннях.

2. Запекла боротьба за третє місце

Незвичним є те, що той, хто пройде другим, відіграє мало значення. Інша велика партія Німеччини, СДП, набирає від 20 до 25%, без перспективи очолювати наступний уряд. Однак питання про те, хто прийде третім, стане критичним для німецької політики у найближчі роки. За третє місце фактично борються чотири партії, рейтинги яких коливаються від 7 до 10%. Дві з них являють собою політичну основу, з «Вільними демократами» (ВДП), що мають ринково-ліберальну програму, та «Зеленими», що традиційно підтримують екологічно свідомі та соціально-ліберальні позиції. Якщо будь-яка з цих менших поміркованих партій забезпечить собі третє місце, то зможе увійти до коаліції з консерваторами та стати частиною наступного уряду. Тож не дивно, що як «Вільні демократи», так і «Зелені» зробили своєю метою та передвиборчим гаслом стати третьою політичною силою в Німеччині.

3. Лівий та правий фланги

Проте такий результат не гарантований. Ще дві, політично радикальні, партії мають, судячи з останніх тенденцій у громадській думці, ще більші шанси посісти третє місце. Ліва партія – об’єднання колишніх східнонімецьких комуністів та західнонімецьких лівих, здобула третє місце на попередніх виборах. Прагматично вона схвалює соціалістичну програму у внутрішній політиці, проте займає високо ідеологічну позицію у міжнародних справах, включаючи відмову від членства в НАТО та угод про вільну торгівлю. Вона латентно антиамериканська, проте відкрито проросійська. На протилежному боці політичного спектру далекоглядна Альтернатива для Німеччини (AfD), що ще більш агресивно бореться за політичний та соціальний статусу-кво. Це антисистемна партія, яка жорстоко атакує політичне керівництво, вимагає припинення європейської інтеграції, виступає за зближення з Росією, пропонує радикальне скорочення міграції та відмову від ісламу. Жодна з цих партій не опиниться при владі. Тим не менше, вони можуть серйозно вплинути на основну політичну динаміку. Чим ближче одна або обидві досягнуть позначки у 10%, тим складнішим стане для інших партій створити коаліцію і тим більший політичний тиск буде чинитися на них у новому Бундестазі.

4. Явка є ключовою

Вересневе голосування дуже залежатиме від явки виборців. Для консерваторів Меркель, різниця у 3% може означати свободу керування або ж необхідність поступитися и піти на складні угоди. Для менших партій, які борються за третє місце, навіть 2-% різниця знаменуватиме перемогу або поразку, а для ВДП та зелених ця різниця може визначити, чи займуть вони місця в уряді або на лавах опозиції. Ця ситуація робить явку виборців критичною для всіх претендентів. Після рекордно низьких показників на рівні приблизно 70% на виборах 2009 та 2013 років майбутнє волевиявлення, ймовірно, буде значно вищим та сягне 75% або навіть 80%, враховуючи аналогічні показники останніх державних виборів. Однак більш висока участь виборців супроводжуватиметься більш високим, ніж коли-небудь, коливанням у результатах, оскільки майже половина німців, як і раніше, не знає, за кого голосувати. Ця більш висока нестабільність дає другорядним партіям перевагу, оскільки прибічники Лівих та AfD вже визначилися у своєму виборі. Вища явка, у свою чергу, зазвичай сприяє основним політичним партіям (в основному це стосується ХДС-ХСС та СПД). В результаті, остаточне співвідношення сил буде залежати від виборців.

5. Чотири варіанти коаліції

Німецькі уряди зазвичай базуються на партійних коаліціях. На цей раз можливі чотири їх альтернативи, на чолі з канцлером Меркель. Дві з них знайомі їй. Однією з них є продовження великої коаліції з СПД. Її перевагами є значний збіг у порядку денному партій та переважну парламентську більшість, що дозволить канцлеру проштовхнути практично будь-яку політику. Іншою є спільний уряд з ВДП, як це було у період з 2009 по 2013 рік. Якщо, як показують поточні опитування, ця коаліція досягне лише незначної більшості, для уряду буде значно важче продовжувати свою політику.

Дві інші можливості знаменують невідоме у німецькій політиці, принаймні на федеральному рівні. По-перше, ХДС-ХСС може вступити в коаліцію з «Зеленими». Це могло б протиставити прогресивних Зелених консерваторам у власному блоці канцлера, що дозволило б Меркель продовжувати «керувати зсередини». Однак сумнівно, що «Зелені» зможуть здобути достатню кількість голосів і, що ще важливіше, ентузіазму до такої коаліції. Друга новинка – це тристоронній союз ХДС-ХСС, ВДП та «Зелених». Ця коаліція стане сильною більшістю і відповідатиме стилю правління канцлера, але це малоймовірно. ВДП і «Зелені» – складні хлопці. Їх програми, що стосуються ринків та навколишнього середовища, вузькі та суперечливі; їх стилі, ліберальний принцип не втручання та зелений патерналізм, навряд чи сумісні.

З цих чотирьох варіантів, лише два здобувають значну підтримку серед виборців: велика коаліція та альянс ХДС-ХСС-ВДП. Очевидно, німці воліють залишатися на знайомій території, але питання полягає в тому, чи дозволить їм це остаточний розподіл голосів.

6. Що з кризою біженців?

Безсумнівно, головним каменем спотикання громадськості у Німеччині за останні кілька років стала криза біженців 2015 року. І справді, кожні з нещодавніх державних виборів були свого роду референдумом з приводу спочатку відкритої, але згодом жорсткої політики біженців канцлера Меркель. Проте очікування того, що це питання також домінуватиме у нинішніх національних виборах, поки не здійснилися. Це питання було практично відсутнім під час підготовки до виборів та зникло із заголовків ЗМІ. Незважаючи на те, що німці побоюються припливу біженців і приблизно половина розглядає міграцію як найважливішу проблему для країни, лише 29% вважають її визначальним фактором при волевиявленні. Тим не менш, будь-який масштабний інцидент або напад здатні знову загострити цю проблему та вплинути на вибори.

7. Відсутні основні проблеми

З міграцією на задньому плані, передвиборчий сезон поки що не має центральної і вирішальної теми. Кілька питань з’явилися та зникли, набравши мало ваги. Коли масштабне насильство охопило саміт Великої двадцятки у Гамбурзі, внутрішня безпека здавалася посяде перше місце. Це мало б користь для консерваторів, але ні вони, ні їхні суперники не зосередилися на тому, що, зрештою, зазвичай є питанням №2 по важливості для громадськості. Потім прослідував дизельний скандал – найбільша шахрайська схема у німецькій промисловій історії. Проте навіть громадське невдоволення м’яким підходом уряду до санкціонування автоіндустрії не призвело до висвітлення цієї проблеми у передвиборчій кампанії, хоча «Зелені» та Ліві могли цим скористатись. Це не те, щоб не існувало жодних серйозних питань у внутрішній політиці, не кажучи вже про бурхливі міжнародні справи, які могли б сформувати ці вибори. Німці стурбовані станом своєї системи освіти. Прийдешня цифрова епоха вважає німецьку економіку та суспільство погано підготовленими. Системи соціального захисту та енергетичні ринки стикаються з величезними проблемами. Проте, замість того, щоб зосереджувати увагу на цих та інших актуальних проблемах, німці в основному спостерігають за пінг-понгом особистих звинувачень щодо канцлера. За іронією долі, ніхто не виграє більше від такої персоналізованої кампанії, ніж сама Меркель.

8. Причаївшись у Європі

Тоді як багато хто у Європейському Союзі затамувавши подих чекає на те, хто керуватиме центральною державою континенту, передвиборча кампанія у Німеччині досі зберігає мовчання щодо Європи. Це парадоксально, зважаючи на потрясіння від Брекзіту та виборів у Франції, які тільки-но внесли оновлення у європейський проект, який здавався, що зникає. Крім того, перед ЄС-інтеграцією стоять серйозні проблеми: від процесу виходу Великобританії до реформування єврозони. Безумовно, всі партії включили у свої партійні програми детальні пропозиції щодо Європи. Проте жодна з них, за винятком, можливо, AfD, так відкрито не проводили європейську кампанію, як це так успішно зробив президент Франції Еммануель Макрон. Це, ймовірно, перетвориться після виборів у більш суттєві німецькі дебати щодо Європи, коли виникнуть серйозні розбіжності між можливими партнерами з коаліції, включаючи фундаментальні розбіжності між ХДС-ХСС та ВДП.

9. Ефект Трампа

Американська політика залишила свій слід на попередніх виборах у Німеччині і вже вступила у цей раунд. Вже давно існують антиамериканські настрої, особливо серед лівоцентристських виборців. Це ще більше загострилося після обрання президентом США Дональда Трампа. На сьогоднішній день США вселяють таку ж саму або навіть меншу впевненість серед німців, як Росія під керівництвом Володимира Путіна. Це призвело до того, що канцлер Ангела Меркель, яка, як відомо, дружить з Америкою, піддалася жорсткій критиці СДП, нібито за прихильність до Трампа. Однак політика США також відіграє позитивне значення. Вибори у США, разом з голосуванням за Брекзіт, стали вакциною проти того, що, здавалося, непоборним піднесенням правостороннього популізму у Європі. Потенційно протестний електорат, від якого залежить успіх таких партій, як AfD, неохоче схиляються платити таку політичну ціну, яку вони спостерігають платять Сполучені Штати та Сполучене Королівство. Це вже зменшує надії німецьких крайніх правих. Зважаючи на ці ефекти Трампа, політика США має свої, як позитивні, так і негативні сторони для виборів у Німеччині.

10. Російське втручання

На тлі російського втручання у вибори в США та Франції, спостерігачі попереджають про подібні спроби на майбутніх виборах у Німеччині. Хоча, поки що не було виявлено жодного серйозного впливу Росії, можливо, що Кремль все ще розгорне в останню хвилину кампанію з дезінформації, спрямовану на розхитування виборців. Головним її завданням, безумовно, буде максимально завдати шкоди репутації, а також результатам виборів, канцлера Ангели Меркель, суворого критика російської агресії та захисника єдиної Європи. Якщо це не матиме успіху, Москва, ймовірно, буде сумніватися в легітимності виборів та їх результатах. Проте є підстави очікувати, що втручання з боку Росії буде дуже обмеженим. Спостерігаючи за такою маніпуляцією у інших країнах, німці та їхні інституції готові дати відсіч. Їхній скептицизм щодо Росії, стабільне бачення своєї країни, її встановлена ​​багатопартійність та якісні засоби масової інформації є додатковими амортизаторами. Незалежно від того, чи вистачить цього, варто спостерігати за німецькими виборами.

Йорг Форбріг,
American Interest

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-17 07:02:16