середа, 6 вересня, 2017, 14:10 Світ
Чого Львову варто повчитися в Рима
Рим. Фото: ZIK
Рим. Фото: ZIK

Рим – вічне місто, але яке йде в ногу з часом. І Львову є багато чого повчитися в нього. Декілька суб’єктивних штрихів зі столиці Італії.

Транспорт

Для львів’янина корисно хоча б раз побувати такому місті, як Рим, щоб побачити, як може працювати міський транспорт і чого варто вимагати від своєї влади і перевізників.

Електронний квиток – те, про що у Львові ще тільки говорять, а у Римі це вже прекрасно працює. Разовий квиток коштує 1,5 євро і діє сто хвилин. Ним можна користуватися у різних видах транспорту, скажімо, пересісти з метро на автобус. Квиток на добу і на необмежену кількість поїздок коштує 7 євро. Також можна придбати місячний проїзний, що, відповідно, буде ще вигідніше для тих, хто часто користується громадським транспортом.

Електронний квиток у Римі. Фото: ZIK
Електронний квиток у Римі. Фото: ZIK

Різні види транспорту доповнюють одне одного. Наприклад, кінцева станція Lodi нової гілки метро є початком маршруту автобусу №51, який їде до центру міста. Варто зазначити, що ця гілка метро працює лише до 20.30, що не дуже зручно, але разом з тим є автобуси, які дублюють маршрути метро у нічний час.

Кондиціонери у громадському транспорті. Так, вони працюють і, о диво, температура в салоні нижча, ніж надворі. А це справжній порятунок у Римі, де влітку особливо гаряче. У результаті людині просто приємно зайти до салону автобуса чи вагону метро, адже там можна хоч трохи охолодитися. А ви зустрічали у Львові людей, які би мріяли влітку проїхатись у маршрутці?

Ще одна дуже зручна річ – електронні табло в міських автобусах. Завдяки їм можна не боятися пропустити свою зупинку.

Поєднання минулого і сучасного

Колізей. Фото: ZIK
Колізей. Фото: ZIK

Довелося в Римі почути анекдот про американського туриста, який приїхавши до італійської столиці із захватом вигукнув: «Які древні римляни були молодці, що збудували Колізей одразу біля виходу з метро!». І справді до однієї з найбільших історичних пам’яток Рима можна дістатися на метро і не тільки до неї. Більше того, роботи з будівництва метрополітену і далі тривають під центральною частиною міста, хоча, як кажуть місцеві, насправді невідомо ще, чи вони будуть завершені, адже головне, щоб від цього не постраждали античні споруди, якими знамените це місто.

Пантеон, Рим. Фото: ZIK
Пантеон, Рим. Фото: ZIK

У Римі можна побачити, як органічно переплітаються нашарування різних історичних епох. Залишки античних колон, біля них будинок з середньовіччя, а з боку вже сучасна будівля. Але все це в міру, природно і ненав’язливо.

Залишки античних колон у Римі. Фото: ZIK
Залишки античних колон у Римі. Фото: ZIK

Туризм

Біля найпопулярніших туристичних місць в Римі яблуку ніде впасти. Щоб потрапити до Колізею чи собору Святого Петра, потрібно простояти в черзі щонайменше півгодини. При цьому потоки людей розділені й охорона на цих об’єктах працює чітко, щоб не допустити давки. Водночас ці місця обладнані всіма зручностями, скрізь є сучасні вбиральні і, що дуже важливо, створені необхідні умови для неповносправних. Доволі несподівано було побачити крамницю сувенірів на другому ярусі Колізею чи кафетерій на території Римського форуму. Але знову ж таки, загалом це виглядає дуже акуратно, не руйнує і не псує загального вигляду історичної пам’ятки.

Черги до собору Святого Петра у Римі. Фото: ZIK
Черги до собору Святого Петра у Ватикані. Фото: ZIK

Туристи мають можливість придбати єдиний квиток Roma Pass, з яким можна їздити у громадському транспорті, а також відвідувати ряд музеїв. Квиток на три дні коштує 36 євро. Щоправда, скористатися такою опцією буде вигідно лише тим, хто хоче сконцентрувати свою увагу саме на музеях і відвідати їх якомога більше.

Вітторіано. Фото: ZIK
Вітторіано. Фото: ZIK

Разом із тим, у туристів у Римі немає вседозволеності. Скажімо, категорично забороняється сидіти і їсти на сходах біля фонтану «Треві» і на сходах Вітторіано – монументу на честь першого короля об’єднаної Італії Віктора Еммануїла II. За це навіть передбачені штрафи. «Проявіть повагу до пам’ятки», – кажуть місцеві правоохоронці.

Краса у деталях

Вузенькі вулички старої частини Рима вимощені бруківкою і вільної землі там майже немає. Але римляни озеленюють своє місто, як можуть – скрізь можна побачити пальми та інші рослини у горщиках. Їх доводиться часто поливати, але вони неабияк прикрашають місто.

Пальми на вулицях у Римі. Фото: ZIK
Пальми на вулицях у Римі. Фото: ZIK
Вазони на вулицях у Римі. Фото: ZIK
Вазони на вулицях у Римі. Фото: ZIK

Складається враження, що назви вулиць і площ написані не на прикріплених табличках, а просто викарбувані на стінах. Можливо, у вічного міста – вічні вулиці, і їх назви не міняють при кожній зміні влади чи, принаймні, так часто, як у нас. Це закарбована у камені історія, до якої можна доторкнутися.

Таблиця з назвою вулиці в Римі. Фото: ZIK
Таблиця з назвою вулиці в Римі. Фото: ZIK
Таблиця з назвою вулиці в Римі. Фото: ZIK
Таблиця з назвою вулиці в Римі. Фото: ZIK

Фонтани – це в Римі просто витвір мистецтва. Білий камінь і з блакитним відтінком вода. І це не просто красиво, а й приємно, адже у спеку вони дарують місту свіжість.

Один із римських фонтанів. Фото: ZIK
Один із римських фонтанів. Фото: ZIK

До речі, у центрі Рима багато фонтанчиків з питною водою. Влітку для туристів це справжній порятунок, адже на воді тут відверто спекулюють – вуличні торговці продають пляшечку 0,5 л за 1 євро. Мабуть, фонтани з питною водою не в кожному місті реально зробити, але принаймні у туристичних місцях – це дуже гарна ідея.
 

***

Зрозуміло, що Рим – не ідеальний і, як і кожне подібного масштабу місто, має свої проблеми. Очевидно, що за кілька днів осягнути все неможливо. Одне з перших негативних вражень – це доволі багато сміття у місцях великого скупчення людей. Але Рим простояв уже не одне тисячоліття, витримає й сьогочасну навалу туристів.

Тетяна Штифурко,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-22 01:17:43