Новини » Львів

На Львівщині освятили унікальну «Вежу пам’яті» – символ українського патріотизму

На Львівщині освятили унікальну «Вежу пам’яті» – символ українського патріотизму

Учора, 27 серпня, на історичній горі Діл, що неподалік с. Недільна Старосамбірського району Львівської області, урочисто відкрито та освячено «Вежу пам’яті».

На цій історичній та скропленій кров’ю вояків УПА вершині Прикарпаття,  зусиллями активістів Старосамбірщини та небайдужих людей постав унікальний монумент на честь пам’яті тих українців, що в роки Другої світової війни боролись за незалежність держави,  і як символ українського патріотизму новітнім захисникам територіальної цілісності рідної землі від зазіхань на неї історичного агресора Росії.  Про це сьогодні, 28 серпня, повідомив кореспондент IA ZIK.

Для участі в такій події прибули голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка, народні депутати України Дмитро Ярош, Ярослав Дубневич, дочка президента УГВР Наталія Осьмак, колишні парламентарі Тарас Стецьків, Андрій Тягнибок, депутати Львівської обласної ради Михайло Гичка, Богдан Гагалюк, керівники Самбірського району – голова райради Віталій Кімак, голова РДА Микола Фрей, делегації із Дрогобиччини, Турківщини, Тернопільської, Рівненської, Київської областей, ветерани АТО, Майдану та чисельно зійшлися ті, кому небайдуже наше минуле і майбутнє, хто цікавиться історією, що творилася і на Прикарпатті.

Основній події передувала поминальна екуменічна панахида на символічній могилі сотника УПА «Бурлаки» у с. Недільна. Її очолив епископ-помічник єпископа Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Григорій Комар, якому співслужили священики Старосамбірського деканату. Потім почався піший доволі довгий та з крутими підйомами похід на гору Діл.

Владика Григорій в асисті священиків біля «Вежі пам’яті» відслужив поминальну панахиду, після чого її було освячено.

За словами голови ЛОДА Олега Синютки, ті повстанці не думали про гроші, славу, а про Україну. Рівно ж, як і сьогоднішні оборонці держави на східних теренах, де палахкотить не нами розв’язана війна. «Вежа пам’яті» – це подяка нинішніх українців полеглим за їх жертовність. Але найкращим пам’ятником патріотизму старшому поколінню буде соборна Україна і та мить, коли над Донецьком замайорить наш синьо-жовтий прапор.

До підніжжя могили полеглим повстанцям на знак подяки поклали квіти керівники області, Старосамбірщини та районів, депутати різних рівнів. Право відкрити «Вежу пам’яті» – символ української віри та патріотизму було надано ініціатору спорудження цього монумента Ігорю Піхоцькому, народному депутату України Дмитру Ярошу, архітектору Олесю Дзиндрі, ветерану ОУН-УПА Миколі Петрущаку, пластуну Володимиру Горбовому, який ударив у дзвін, та іншим.

У виступах лунали заклики до єдності українців, висловлювалася подяка владі Старосамбірщини та спонсорам, яким вдалося реалізувати ідею колишнього голови районної ради Володимира Горбового спорудити «Вежу пам’яті». Тепер це не просто історичне та пам’ятне місце, а витік джерела нашої перспективи. Народ з такими синами, наголошувалося, ніхто не поставить на коліна. Адже це наша земля, вона наша і на східних областях.

У рамках  події звучали патріотичні пісні, які виконували заслужений артист України Володимир Коциловський, популярні гурти Старосамбірщини, у тому числі сімейний ансамбль «Струни серця».

Гідно було пошановано тих, хто найбільше долучився до побудови цього монумента, аналогів якому немає в Україні. «Вежу пам’яті» вінчає хрест, який на сьогодні є найвисотнішим у Європі – знаходиться на висоті 907 метрів над рівнем моря. Про це було зроблено відповідний запис у Книзі рекордів України.

З неабияким інтересом присутні стежили за реконструкцією бою між курсантами колишньої підстаршинської школи УПА, яка діяла на горі Діл, та підрозділом фашистських військ. Він на цій вершині відбувся 1943 року. Тоді 105 вояків УПА дали гідний опір трьохтисячному німецькому загону. Не обійшлося без втрат з обох боків. Тоді загинули 43 повстанці. Їх поховали у братській могилі, увінчавши березовим хрестом. Але радянська влада її зруйнувала. Та пам’яті не вдалося стерти на просторах історії. За часів незалежності влада Старосамбірського району відновила місце вічного спокою вояків УПА, а тепер його увінчала велична «Вежа пам’яті» – дерев’яна бойківська вежа-дзвіниця, аналогів якїй немає в Україні.

Памֹ'ять про події національно-визвольної боротьби УПА на цих теренах Прикарпаття бережуть експонати музею президента УГВР Кирила Осьмак, відкритий у с. Недільна.

Важливість цієї події полягає в тому, що в період сьогоденної політичної агресії та військових загарбницьких дій з боку Росії на території нашої Батьківщини, неабияке значення має підвищення рівня національно-патріотичного виховання молодого покоління через популяризацію місць пам’яті, зв’язаної з боротьбою УПА за незалежність від Москви. Своє минуле та своїх героїв маємо пам’ятати.

Loading...