Новини » Львів 21 серпня, 2017, 13:53
У Жидачівському районі відкрили пам’ятник воїнам УПА
У Жидачівському районі відкрили пам’ятник воїнам УПА
У Жидачівському районі відкрили пам’ятник воїнам УПА

Учора, 20 серпня, в с. Рогізно Жидачівського району на Львівщині урочисто відкрили пам’ятник на місці поховання п’яти воїнів УПА: Стефана Гутника – 1924 р.н., Василя Іванчука – 1914 р.н., Василя Підлужного – 1926 р.н., Стефана Тріща – 1902 р.н.; Іван Тріща – 1922 р.н.

Про це повідомив власкор IA ZIK з посиланням на відділ інформаційної діяльності і комунікацій з громадськістю РДА.

З книги Олексія Данилишина «Повстанськими стежками Жидачівщини» дізнаємося, що цих п’ятеро бійців УПА полягли у бойовій сутичці з енкаведистами у 1946 році, – каже начальник відділу інформаційної діяльності і комунікацій з громадськістю РДА Олексій Хемій. – Тіла загиблих привезли в село Рогізно і поскладали під клубом для впізнання, де вони пролежали три дні, а тоді рідні та односельчани забрали їх. Похоронили полеглих в спільній могилі на цвинтарі. Поряд похоронено ще сім воїнів УПА, пам’ятний знак на їх могилі відкрили у 1992 році.

У боях за волю України в лавах УПА загинуло 30 уродженців с. Рогізно, 9 – засуджено за участь і сприяння УПА. 76 жителів с. Рогізно депортовано в Сибір. З книги «Історія УПА» також дізнаємося, що 17 серпня 1945 року з постою в с. Рогізно втекло 28 кубанських козаків під проводом лейтенанта, які шукали зв’язків з УПА.

Уродженець с. Рогізно Микола Воробець – 1923 р.н. (псевдо «Орел») загинув у бою 27 квітня 1957 року, він також похований у Рогізному.

Недільного дня, 20 серпня у місцевому храмі с. Рогізно, щоб вшанувати полеглих героїв, зібралися сотні людей: представники місцевої громади, рідні полеглих воїнів УПА, представники районної влади, депутат Львівської обласної ради Ярослав Овсянецький. У заході взяла участь заступник голови Львівської облдержадміністрації Оксана Стоколос-Ворончук.

Після завершення поминального Богослужіння у храмі колона вирушила до місця поховання воїнів УПА на старому кладовищі. Священик Ярослав Квасній посвятив пам’ятник на могилі воїнів УПА. Учасник національно-визвольної боротьби й автор кількох книг про історію УПА Олексій Данилишин звернувся до учасників вшанування пам’яті полеглих за волю України із закликом єднатися задля розвою державності України, яка й сьогодні проходить складні випробування війною на її східних рубежах.

У Жидачівському районі відкрили пам’ятник воїнам УПА
У Жидачівському районі відкрили пам’ятник воїнам УПА

У своєму виступі на урочистій церемонії відкриття пам’ятника на місці поховання воїнів УПА заступник голови Львівської облдержадміністрації Оксана Стоколос-Ворончук привітала всіх від імені голови Львівської ОДА Олега Синютки й зауважила, що коли воїни УПА вмирали за волю України, їм сурми на грали. Й сьогодні на Сході України за незалежність й територіальну цілісність нашої країни гинуть молоді хлопці. Україна сильна і разом ми неодмінно здолаємо підступного ворога. Й дуже добре, що українці не забувають про тих, хто здобував волю Україні. Дуже важливо бути разом з людьми під час таких подій в невеличких українських селах, які в період національно-визвольної боротьби мужньо боролися за свою державу.

Перший заступник голови Жидачівської райдержадміністрації Василь Татарин висловив слова вдячності всім тим, хто долучився до спорудження пам’ятника та вшанування полеглих воїнів УПА й наголосив на тому, що сьогодні Україна своїй боротьбі за незалежність й територіальну цілісність має підтримку міжнародної спільноти.

Очевидці загибелі п’яти воїнів УПА Юлія Давидчак та Михайло Божак у своїх зворушливих спогадах розповіли про загибель і поховання воїнів УПА, про тортури енкаведистів, про вивезення в Сибір цілих родин, про біль і муки рідних загиблих, які не могли по-християнськи попрощатися із воїнами УПА, адже на всіх їх чекало вивезення в Сибір. В лавах УПА в боротьбі за волю України загинуло понад 2 тисяч представників Жидачівщини, а близько 8 тисяч мешканців району було вислано в Сибір.

В урочистостях взяли участь і виступили: депутат Львівської обласної ради Ярослав Овсянецький, Бережницький сільський голова Гнат Кухта, депутат Жидачівської районної ради, представник ГО «Дзвони пам’яті», голова РО КУН й організатор спорудження пам’ятника Володимир Мелех.

Зазначимо також, що голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка сьогодні, 21 серпня, в ході проведення скайп-наради із керівниками районних державних адміністрацій Львівщини, висловив вдячність всім тим, хто долучився до організації вшанування воїнів УПА в с. Рогізно, відзначивши належний рівень організації і проведення цього заходу напередодні відзначення 26-ої річниці Незалежності України.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2021-01-20 06:58 :09