понеділок, 21 серпня, 2017, 10:55 Світ
Сьогодні річниця інтервенції радянських військ у Чехословаччину
Танки радянських військ на вулицях Праги. Прага. Серпень 1968. Фото: wikipedia.org
Танки радянських військ на вулицях Праги. Прага. Серпень 1968. Фото: wikipedia.org

У 1968 році, 21 серпня, Радянські війська зайшли на територію Чехословаччини для придушення «Празької весни».

Про це у Фейсбуці повідомляє Український інститут національної пам’яті.

В середині 1960-х у Чехословаччині поширилися настрої проти радянського впливу та розпочався рух за лібералізацію комуністичного режиму. Влада в СРСР боялася втратити контроль над сусідньою країною.

В ніч на 21 серпня 1968-го радянські війська (для «ідеологічного» прикриття агресії були задіяні також військові підрозділи інших країн Варшавського блоку: Польщі, НДР, Угорщини, Болгарії увірвалися на територію Чехословаччини. Це була найбільша військова операція в Європі з часів Другої світової війни.

У столиці Чехословаччини були взяті під контроль будівлі ЦК КПЧ, радіо і телебачення, інші важливі стратегічні об’єкти.

Радянська сторона заявляла про безкровне вторгнення. Жертвами агресії стали близько 100 мирних жителів, ще 500 були поранені. Найбільш криваві події розгорнулися біля будівлі Чеського радіо (58 загиблих, у тому числі 8-річна дитина). Є відомості й про стрільбу радянських солдатів по натовпу на Вацлавській площі.

У липні 1968-го правозахисник Анатолій Марченко писав листи-звернення до найбільших європейських ЗМІ щодо ймовірного вторгнення радянських військ до Чехословаччини. У листах він обґрунтовував мотивацію народних протестів у країні, які відбувалися під гаслом «Навіки разом – ані секундою більше» та загрозу придушення цих виступів Радянським Союзом. Марченка було заарештовано і 21 серпня засуджено до року ув’язнення.

1969-го у Празі студенти Ян Палах і Ян Заїц здійснили самоспалення на знак протесту проти радянської окупації. Після цих подій з Чехословаччини емігрувало декілька сот тисяч висококваліфікованих фахівців.

Міжнародна спільнота засудила інтервенцію, однак обмежилася заявами. Александра Дубчека викликали до Москви і примусили відмовитися від намічених реформ, а за рік виключили з партії. Ключові посади в уряді зайняли ортодоксальні комуністи.

Чехословаччина де-факто стала окупованою країною, радянські війська перебували на її території до 1991-го.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-21 13:10:56