неділя, 20 серпня, 2017, 10:15 Суспільство
На добре здоров’я. Тримати руку на пульсі
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

Фраза, винесена у заголовок, знайома, мабуть, багатьом. Якщо хтось не знає, розтлумачу – це означає бути поінформованим про поточні справи і відстежувати розвиток подій.

Абсолютно точно, що спочатку цей вислів застосовували суто у медичній практиці, а вже потім «перевели стрілки» на загал, позаяк, поклавши пальці на променеву артерію (на зап’ястку) і порахувавши пульс, справді можна дізнатися, чи все гаразд зі здоров’ям.

Й усе, що для цього потрібно, – годинник зі секундною стрілкою.

І, звісно, вміння.

Зрештою, нічого складного у цій процедурі нема.

Пульс потрібно вимірювати в положенні сидячи (якщо лежите, пульс трохи нижчий, якщо стоїте – трохи вищий, ніж коли сидите).

Правильне місце вимірювання – променева артерія. Якщо вам складно промацати пульс на зап’ястку, спробуйте на шиї, під підборіддям – на сонній артерії (не має значення – справа чи зліва).

Пульс здорової людини у спокої 6080 ударів за хвилину, ритмічний (без перебоїв) і рівномірний за наповненням. За цими показниками й варто оцінювати результат.

Щоби уникнути похибок, не вимірюйте пульсу відразу після прийому їжі та алкоголю, за гострого відчуття голоду, після важкої фізичної або напруженої розумової праці, після масажу, гарячого душу (ванни), а також у критичні (і в сенсі місячки, і в сенсі емоційних навантажень) дні.

Частота (удари за хвилину)

Менше 45 – це може свідчити про серцеву блокаду, яка буває причиною відчутної слабкості, хронічної втоми. Якщо нарахували такий пульс, потрібно зробити кардіограму і звернутися до кардіолога;

46–59 – ознака зниженої функції щитоподібної залози. Зверніться по консультацію та обстеження до ендокринолога;

81–100 – такий результат може свідчити про гіпертонічну хворобу (потрібно виміряти тиск, і якщо буде вищим за 140/90 мм ртутного стовпчика, слід звернутися до кардіолога);

Понад 100 – ознака підвищеної функції щитоподібної залози. Обов’язково відвідайте ендокринолога.

Ритмічність

  • Якщо пульс на якусь мить зникає, це може бути ознакою блокади серця.
  • Якщо посеред нормального ритму «вклинюються» неритмічні удари – це вказує на аритмію серця. В обох випадках потрібно звернутися до кардіолога.

Наповнення

  • Якщо один удар пульсу відчутний, а наступний слабкий або якщо пульс різниться за наповненням на правій і лівій руці, це може бути причиною вади серця, й варто звернутися до кардіолога.
  • Якщо пульс слабкий за наповненням (ледве промацується), ймовірно – це симптом анемії (недокрів’я) або зниженого тиску. Зверніть увагу на тиск: якщо він знижений, зверніться до кардіолога і до гематолога (фахівця з проблем крові).

То тримаймо руку на пульсі!
 

Автор дякує за сприяння у підготовці матеріалу кардіологу, доктору медичних наук, професору Львівського медичного університету Юрію Федорову.

Читайте також: Шоколад - найкращі ліки від інсульту

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-18 06:42:16