Новини » Суспільство

Іноземні журналісти з’ясували, де живуть пам’ятники Леніну

Фото - Нільс Аккерман/lundi13/fuel publishing

Влітку 2015-го швейцарський фотограф Нільс Аккерман та французький журналіст Себастьян Гобер вирішили дізнатись, куди зникли пам’ятники Леніну в Україні. Зрештою, знаходили монументи «вождя» в дуже неочікуваних місцях.

Про це повідомляє «Новое время».

Пам’ятники часто спочивали в різноманітних городах, квартирах, задвірках та музеях. Могли й просто лежати собі в полі.

«Ленін, хоч і мертвий, переміщався дуже швидко, – розповідає Гобер про подальші пригоди монументів. – У випадку з деякими Ленінами пошук пам’ятника нагадував детективну історію».

Так, деякі пам’ятники розфарбували в кольори українського прапора. А в Одесі місцевий художник взагалі перетворив Леніна на Дарта Вейдера – одного з головних персонажів культових Зоряних війн.

У Чернігівській області письменник і режисер Леонід Кантер відніс оздоблену голову Леніна в ліс – в очікуванні, що вона заросте бур’яном. Так він хотів показати – природа переможе комуністичного вождя.

Подекуди до долі кам’яного Леніна українці підійшли практично. В одному з сіл Київської області місцева громада вирішила продати знесений пам’ятник за кількадесят тисяч доларів, а виручені гроші пустити на ремонт дитсадка. Втім, покупець так і не знайшовся.

Як розповіли журналісти, за допомогою ленінопаду можна досить багато дізнатися про українців. Хтось вважає це страшним актом вандалізму, інші – довгоочікуваним прощанням з комуністичним минулим.

Коли почалася війна на Донбасі, ленінопад набув іншого сенсу.

«Населені пункти, де залишився Ленін, вважали більш проросійськими, і їх знесення означало, що Україна контролює ситуацію», – ділиться спостереженнями Гобер.

Фотографії та розповіді місцевих жителів Аккерман і Гобер зібрали в книгу-фотоальбом «В пошуках Леніна» (Looking for Lenin), яку опубліковали влітку 2017-го англійською та французькою мовами. Про їх проект розповіли BBC, The New York Times, Le Monde та багато інших впливових західних ЗМІ.

«У Польщі, Угорщині, Литві ви давно не знайдете Леніних, – каже Гобер. – В Україні вони впали через 25 років після розпаду Радянського Союзу. Дуже цікаво спостерігати, яким чином українці позбавляються від них».

За радянської влади на території України Ленінів було особливо багато – 5,5 тис. І це найбільша щільність на території колишнього СРСР. У Росії, набагато більшій за розміром, налічувалося 7 тис. пам’яток. На початку 2014 року 2,2 тис. статуй Іллічів продовжували стояти в Україні.

Та загалом, як зазначили в Українському інституті національної пам’яті, за весь час декомунізації в Україні звалили 1320 пам’ятників Леніну.

Читайте також: Леніни, що вижили: як виглядають пам'ятники «вождю» після декомунізації

Loading...