Новини » Суспільство 14 серпня, 2017, 10:39
Іноземні журналісти з’ясували, де живуть пам’ятники Леніну
 • Фото - Нільс Аккерман/lundi13/fuel publishing
 • Кременчук, Полтавська область
 • Автори проекту: Себастьян Гобер (на фото зліва) і Нільс Аккерман в Черкасах
 • Цей монумент стояв у центрі колишнього музею Леніна, нині - Українського дому. Ленін зберігається в підвалі
 • Харків, приватна колекція
 • Харків, приватна колекція
 • Шабо, Одеська область
 • Слов'янськ, Донецька область
 • У Дніпрі голову Леніна передали в міський історичний музей, вона зберігається на складі
 • Двометровий бюст Леніна стояв на Чорнобильській АЕС. Тепер зберігається в кімнаті, використовуваної прибиральницею
 • Художник Олександр Мілов перетворив пам'ятник Леніна в героя Зоряних воєн, Одеса

Влітку 2015-го швейцарський фотограф Нільс Аккерман та французький журналіст Себастьян Гобер вирішили дізнатись, куди зникли пам’ятники Леніну в Україні. Зрештою, знаходили монументи «вождя» в дуже неочікуваних місцях.

Про це повідомляє «Новое время».

Пам’ятники часто спочивали в різноманітних городах, квартирах, задвірках та музеях. Могли й просто лежати собі в полі.

«Ленін, хоч і мертвий, переміщався дуже швидко, – розповідає Гобер про подальші пригоди монументів. – У випадку з деякими Ленінами пошук пам’ятника нагадував детективну історію».

Так, деякі пам’ятники розфарбували в кольори українського прапора. А в Одесі місцевий художник взагалі перетворив Леніна на Дарта Вейдера – одного з головних персонажів культових Зоряних війн.

У Чернігівській області письменник і режисер Леонід Кантер відніс оздоблену голову Леніна в ліс – в очікуванні, що вона заросте бур’яном. Так він хотів показати – природа переможе комуністичного вождя.

Подекуди до долі кам’яного Леніна українці підійшли практично. В одному з сіл Київської області місцева громада вирішила продати знесений пам’ятник за кількадесят тисяч доларів, а виручені гроші пустити на ремонт дитсадка. Втім, покупець так і не знайшовся.

Як розповіли журналісти, за допомогою ленінопаду можна досить багато дізнатися про українців. Хтось вважає це страшним актом вандалізму, інші – довгоочікуваним прощанням з комуністичним минулим.

Коли почалася війна на Донбасі, ленінопад набув іншого сенсу.

«Населені пункти, де залишився Ленін, вважали більш проросійськими, і їх знесення означало, що Україна контролює ситуацію», – ділиться спостереженнями Гобер.

Фотографії та розповіді місцевих жителів Аккерман і Гобер зібрали в книгу-фотоальбом «В пошуках Леніна» (Looking for Lenin), яку опубліковали влітку 2017-го англійською та французькою мовами. Про їх проект розповіли BBC, The New York Times, Le Monde та багато інших впливових західних ЗМІ.

«У Польщі, Угорщині, Литві ви давно не знайдете Леніних, – каже Гобер. – В Україні вони впали через 25 років після розпаду Радянського Союзу. Дуже цікаво спостерігати, яким чином українці позбавляються від них».

За радянської влади на території України Ленінів було особливо багато – 5,5 тис. І це найбільша щільність на території колишнього СРСР. У Росії, набагато більшій за розміром, налічувалося 7 тис. пам’яток. На початку 2014 року 2,2 тис. статуй Іллічів продовжували стояти в Україні.

Та загалом, як зазначили в Українському інституті національної пам’яті, за весь час декомунізації в Україні звалили 1320 пам’ятників Леніну.

Читайте також: Леніни, що вижили: як виглядають пам'ятники «вождю» після декомунізації

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-20 12:56 :04