субота, 12 серпня, 2017, 13:21 Суспільство
У 1944-му за три доби із Криму виселили цілий народ, – «Історична правда»

У липні 1987 року, вперше в новітній історії, на Красну площу вийшло більш як 20 тисяч кримчан із гаслами «Поверніть кримських татар на батьківщину!». У Радянському Союзі це була перша масова акція непокори. Тоді ж про кримських татар дізнався увесь світ.

Через що довелося пройти кримчанам на шляху додому і чи знайшлося їм місце на Батьківщині, на якій не були майже півстоліття? Відповідь на це питання шукали журналісти проекту «Історичної правди з Вахтангом Кіпіані» (щосуботи о 22:00 на телеканалі ZIK).

Член Меджлісу кримськотатарського народу Сінавер Кадиров став останнім політв‘язнем у СРСР. У 80-х чоловіка засудили до двох років таборів за видавння підпільного часопису. Якби не депортація кримських татар, Сінавер народився б у Криму, а не в Узбекистані. Та про виселення свого народу чоловік не раз чув від батьків. Тоді травневого ранку 1944-го у домівку його родини постукали НКВСівці.

«Моє коріння з Криму, відповідно до нинішнього адміністративного поділу, із Бахчисарайського району. Батько – із села Карл, якого сьогодні уже немає – знищили у 70-80-х. Мама – із села Фуксала, відома сьогодні як Голубинка», – розповідає чоловік.

Рідним Сінавера, як і ще 200 тисячам кримських татар, наказали негайно забиратися із рідної землі. Це був унікальний випадок у світовій історії. Всього за три доби із окремої території проживання виселили цілий народ. Для цієї спецоперації НКВС залучили більш як 32 тисячі силовиків.

«Фактично, упродовж одного тижня всі ці люди були кинуті в теплушки, у вагони і депортовані», – зазначає доктор політичних наук Віктор Котигоренко.

«Вивезли усіх. Коли виявляли, що хтось сховався, чи не потрапив до цих ешелонів, його розстрілювали, щоб таки там не залишилось жодного українського татарина», – додає кандидат історичних наук Юрій Зайцев.

Причина всьому – таємна постанова державного комітету оборони СРСР від 11 травня 1944 року. Кримських татар звинуватили у дезертирстві та переході на бік противника під час Другої світової війни.

«У період Великої Вiтчизняної вiйни багато кримських татар зрадили Батькiвщину, дезертирували з частин Червоної Армiї, що обороняли Крим, i переходили на сторону противника, вступали до сформованих нiмцями добровольчих татарських частин», – йдеться у документі.

«Та людині, яка займається історією, і знає, як воювала ця Червона армія, зрозуміло, що це абсурдне звинувачення», – обурюється дослідниця історії кримських татар, публіцистка Гульнара Бекірова.

Відтак, кримських татар вивезли у республіки середньої Азії, де навмисне намагалися їх розділити. Та понад 80 відсотків кримців тоді потрапили в Узбекистан.

«Там передбачалося будівництво нових промислових об‘єктів і, відповідно, була велика потреба у дешевій робочій силі», – пояснює кандидат історичних наук Олег Бажан.

Так Крим для киримли став країною Ельдорадо, про яку вони могли лише розповідати своїм дітям та онукам.

Про «велике переселення» цілого народу говоритимуть Голова Меджлісу 1991-2013 роках Мустафа Джемілєв та журналіст, керівник проекту «Крим. Реалії» Володимир Притула у пост-шоу програми «Історична правда з Вахтангом Кіпіані».

Читайте також: Очевидці розповіли, як окупанти позбавляються від українців в Криму

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-24 08:27:00