четвер, 10 серпня, 2017, 15:05 Суспільство
Волонтери передали «Чорнобильській» лікарні унікальне кисневе обладнання
На фото зліва праворуч: Ярема Возниця (завідувач педіатричного відділення ЗУСДМЦ), Софія Думанська (волонтер «Maidan United») та Ольга Лига (дитячий пульмонолог Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру)
На фото зліва праворуч: Ярема Возниця (завідувач педіатричного відділення ЗУСДМЦ), Софія Думанська (волонтер «Maidan United») та Ольга Лига (дитячий пульмонолог Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру)

Львівська обласна дитяча спеціалізована клінічна лікарня («Чорнобильська») отримала вкрай важливі та дорогі концентратори кисню та апарати «Cough assist machine», що допомагають кашляти для дітей з патологією органів дихання. Ці засоби дозволять вилікувати багато маленьких українців. Лікарня та вся громада Львова дякує за такий подарунок волонтерам «Maidan United» з Коннектикуту США.

Про волонтерство, проблеми «Чорнобильської» лікарні, зокрема, та української медицини загалом поспілкувалися з Софією Думанською – волонтером, колишньою львів’янкою й президентом неприбуткової організації «Maidan United» з Коннектикуту, Ольгою Лигою – дитячим пульмонологом Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру (ЗУСДМЦ) й позаштатним головним дитячим пульмонологом департаменту охорони здоров’я.

– Софіє, отже що спонукало Вас стати волонтером?

Думанська: Суто людські відчуття – не могла стояти осторонь, бути байдужою до подій в Україні. А сталось все спонтанно. Зібралися однодумці, вибрали назву «Maidan United», на що відгукнулось багато молоді.

– Чому саме на «Чорнобильській» дитячій лікарні ви зосередили свою увагу?

Думанська: Бо хотіли допомогти насамперед хворим дітям. Вони наше майбутнє. Будь-яка нормальна людина не може стояти осторонь, коли хворіють українські діти. Та й окрім того звернути увагу саме на цю лікарню нам порадила знайома медпрацівниця, яка попередньо провела «моніторинг» медзакладів.

– Пані Ольго, наскільки важливою є та допомога, яку отримала Ваша лікарня?

– Лига: На превеликий жаль, у нас, та й у держави не вистачає грошей на медичне обладнання. Тому багато речей можемо придбати лише за благочинні кошти. Одна з позицій, якої нам бракувало на той час, були концентратори кисню. Тож коли «Maidan United» через Софію спитали, що нам потрібно, ми попросили такий апарат.

– Чому саме його?

Лига: Усі пацієнти, які мають тяжку дихальну недостатність, гіпоксію (брак кисню в організмі), потребують оксигенотерапію. Іншими словами, терапію киснем. Оскільки ми не маємо у відділі централізованої подачі кисню, то організувати таку оксигенотерапію можемо лише за допомогою таких концентраторів кисню – апаратів, які вбирають повітря із зовнішнього середовища, виокремлюють з того повітря кисень і подають конкретно пацієнту через маску.

Ці апарати ми використовуємо для пацієнтів з важкою пульмонологічною патологією, при якій в силу обширного запального процесу в легенях або порушення бронхіальної прохідності кисень не поступає в організм в достатній кількості. Така ж проблема є у дітей з муковісцидозом – важким спадковим захворюванням, при якому на перший план виступає ураження органів дихання.

Та й навіть для лікування гострого обструктивного бронхіту, який на нинішній день є дуже поширеним серед дітей, часто потрібна оксигенотерапія. Особливо для маленьких, в яких дуже швидко розвивається бронхообструкція і падає насиченість крові киснем

– Пані Ольго, коли Ви познайомились із Софією Думанською?

Лига: Вона приїхала в Україну і відвідала нашу лікарню, щоб на власні очі побачити, кому і чим може допомогти їхня благодійна організація. Перед тим ми були знайомі лиш віртуально – через соцмережі або ж через телефонні розмови. Ось тоді Софія запитала, якої допомоги ми ще потребуємо. Звичайно, легше сказати, чого нам не потрібно, ніж те, що нам необхідно. Оскільки я, як пульмонолог, займаюсь патологією органів дихання, то попросила допомогти нам придбати «Cough assist machine» – апарат, що допомагає кашляти.

На фото зліва праворуч: Софія Думанська та Ольга Лига
На фото зліва праворуч: Софія Думанська та Ольга Лига

– Скільки коштує такий апарат?

Думанська: близько $ 9000,00

Лига: Взагалі в нас за такий хотіли € 11000,00. Уперше про цей апарат ми довідались від нашого спеціаліста з фізіотерапії Світлани Орел, яка була на стажуванні в Лондоні і в одному з шпиталів побачила, як його використовують. Пізніше фірма «Філіпс», яка випускає такі апарати, дала нам в користування на чотири дні з метою подальшої купівлі. Але для нас така покупка тоді була нереальною. Тож я звернулася із цим до п. Софії. А їхня організація прислала нам аж два, і то новішого «покоління». Тож один ми залишили для пацієнтів з муковісцидозом, а другий – для іншої патології, власне, для якої ця «машина» створювалась.

З Вашого дозволу зроблю невеликий екскурс в медичну термінологію. Люди звикли вважати, що кашель – це вияв хвороби, хоча він насамперед є захисним рефлексом організму. Адже все чужорідне, що потрапляє у дихальні шляхи, має видалитись – і видаляється за допомогою кашлю. Властиво, кашель діє, як захисник чистоти бронхів.

При запальному процесі в бронхах накопичується надмірна кількість слизу, який є поживним середовищем для розмноження різних мікроорганізмів. І власне кашель має очистити бронхіальне дерево від цього слизу.

Але є такі хвороби, при яких пацієнти не мають адекватного кашльового рефлексу. Насамперед це патологія м’язевої системи, тобто захворювання, які супроводжуються м’язевою слабістю – різного виду міопатії, міастенія і т.д. І друга група хвороб – це тяжка неврологічна патологія, де в силу різних нервових порушень і грубих деформацій скелету теж немає адекватного кашльового рефлексу.

І власне цей апарат (робить на вдиху позитивний тиск, а на видиху негативний і в такий спосіб практично імітує кашель.) був придуманий для такої категорії пацієнтів. Бо фактично вони гинуть не від своєї основної патології, а від захворювань органів дихання. Такі дітки, як і всі здорові, теж підхоплюють респіраторні інфекції Але здорова дитина має силу викашляти цей слиз, а хвора ні.. І тому їй потрібно у цьому допомогти.

– А що ж Ви робили без таких апаратів?

Лига: Робили це з допомогою «масажів» (вмілих рук, вмілого спеціаліста з фізіотерапії). Але таких спеціалістів, на жаль, дуже мало, оскільки йдеться це не про масаж для укріплення м’язів, а дренажний, що допомагає очистити бронхи. Правда, на жаль, успіху тільки з масажем можна досягти не завжди. У нас був пацієнт, на стаціонарі, якому такі масажі треба було проводити постійно. Коли ми дістали апарат, то вже за тиждень пацієнта виписали додому.

– Чи були ще інші цінні «подарунки»?

Лига: Ті інші подарунки не так важливі, як ці. Тим більше, що ці апарати нові й невживані.

– Чи надієтесь Ви на подальшу співпрацю з «Maidan United»?

Лига: Звичайно. Ми підтримуємо із Софією постійний зв’язок. Адже найбільше нам потрібні дуже дорогі речі, які одній волонтерській організації можуть бути просто не під силу. Приміром, нам дуже потрібен комп’ютерний томограф. Навіть маємо обладнані приміщення під нього, але цей апарат є дуже дорогим для нас. То може, волонтери нам поможуть.

– До речі про спонсорів, хто ще долучився до фундації?

Думанська: Спонсорами стали Belvedere, Krayany, New England Ukrainian Selfreliance CU – самопоміч, лікарі, приватні особи, мер міста Гартфорду, поляки, литовці а в основному самотужки.

Ігор Филипів,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-24 05:39:56