вівторок, 8 серпня, 2017, 16:03 Світ
Погода-вбивця
Фото: wyborcza.pl
Фото: wyborcza.pl

Екстремальні погодні явища, викликані зміною клімату, незабаром призведуть до масових смертей. Як оцінюють вчені, під кінець століття кількість їх жертв виросте у 50 разів.

Екстремальні погодні умови є одним з найнебезпечніших наслідків глобальної зміни клімату. Підвищення середньої температури землі навіть на 1° означає, що у кліматичній системі накопичується надлишок енергії. У підсумку це призводить не лише до збільшення рівня океану (бо тепліші морські води мають більший об’єм, що додатково посилюється таненням льодовиків), але й до зростання кількості та інтенсивність теплових хвиль, посухи, а також до рясних опадів, штормів, ураганів та повеней.

Можна, наприклад, очікувати, що те, що сьогодні в Україні ми називаємо терміном «теплової хвилі» – декілька днів з максимальною температурою понад 30° й мінімальною близько 20°, скоро стане нормою у літню пору. Літні дощі ставатимуть усе все більш і більш грозовими. Глобальне потепління принесе нам гіпертрофовану погоду.

Екстремальні погодні явища, звісно, спричинять смертельні випадки. Наприклад, під час спеки в Європі влітку 2003 року загинуло близько 70 тис. осіб, у основному у західній частині нашого континенту.

Фото: NASA
Фото: NASA

За даними, опублікованими у журналі The Lancet Planetary Health, дослідників, що належать до Об’єднаного дослідницького центру Європейської комісії, у період з 1981 року по 2010 рік у 28 країнах нинішнього ЄС плюс Ісландії, Норвегії та Швейцарії екстремальні погодні явища вбили у середньому 3 тис. осіб на рік. За оцінками, у період з 2071-2100 року число загиблих, за прогнозами, зросте до 152 тис. щороку.

На їхню думку, до кінця століття, стихійні лиха щороку впливатимуть на 2/3 Європейської економічної зони. На рубежі XX і XXI ст. вони мали наслідки для 5% населення Європейської зони.

Майже усі летальні випадки були наслідками смертоносних теплових хвиль. Найбільш постраждалими районами є Середземноморські країни.

Європейські вчені дійшли цих висновків, аналізуючи можливе збільшення середньої температури Землі, а також європейські демографічні дані. Вони припустили, що до кінця століття температура світу підвищиться на додаткових 3°. Це песимістичний, але дуже реальний сценарій.

У даний час, середня температура планети збільшилася на приблизно 1° у порівнянні з до промисловим періодом. Відповідно до кліматичної угоди, підписаної у грудні 2015 року у Парижі, майже 200 країн зобов’язалися утримати глобальне потепління на рівні 1,5-2°. Однак це припущення є нереалістичним.

Уже в момент підписання документа стало ясно, що навіть якщо всі зобов’язані сторони виконають свої обіцянки щодо скорочення викидів вуглекислого газу, середньостатистична температура Землі зросте на 3° у порівнянні з до індустріальним періодом. Крім того, кілька місяців тому президент США Дональд Трамп оголосив, що відкликає свою країну (яка є другим по величині емітером СО2 у світі після Китаю) з Паризької угоди.

Томаш Улановські,
Gazeta Wyborcza

Переклад з польської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Читайте також: Океани закиплять: легендарний Хокінг ошелешив новим прогнозом на майбутнє

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-18 15:37:45