вівторок, 8 серпня, 2017, 12:18 Політика
Підсумки VI сесії ВРУ: найбільші трудоголіки і прогульники Ради
Верховна Рада України. Фото: Косарєв Олександр/УНІАН
Верховна Рада України. Фото: Косарєв Олександр/УНІАН

«Пацієнт швидше живий, ніж мертвий», – так генеральний директор ВГО «Комітет виборців України» Олексій Кошель оцінює роботу VI сесії Верховної Ради і голосування старої коаліції, яка де-факто продовжує існувати в парламенті. При цьому він констатує, що сумлінно ходить на засідання менш як половина нардепів, а якість законопроектів і спосіб їх ухвалення скоріше свідчать про хаос, аніж про системну роботу парламентарів.

Результати проведеного КВУ дослідження про головні провали і здобутки українського парламенту за останню сесію Олексій Кошель 7 серпня представив на прес-конференції у Львові. ІА ZIK пропонує ознайомитися з основними висновками цього дослідження.

Законодавчий хаос

За час роботи VI сесії було прийнято 275 законодавчих актів. Із них 100 законів (23 – щодо ратифікації угод) та 175 постанов (48 – про прийняття за основу проектів законів). Загалом зі 100 законів лише 11 були новими актами. Решта – це внесення змін до вже існуючих документів.

У порівнянні із попередньою V сесією ВРУ кількість прийнятих законів дещо зменшилася, та у КВУ закликають не оцінювати роботу парламентарів виключно за кількістю законодавчих актів, адже ключовим є все-таки якість цих документів.

Станом на 9 липня у ВРУ зареєстровано 5 486 проектів законів та 4 188 проектів постанов, що є рекордом в історії українського парламентаризму. Але близько третини поданих народними депутатами законопроектів – нереальні до виконання, тобто не мають реальних джерел фінансування і по суті є прикладами «фінансового популізму».

Більшість із прийнятих під час цієї сесії законів ініціювали народні депутати – 56. Ще 32 закони було подано Кабінетом Міністрів України і 12 законів – Президентом України.

Цікаво, що із 56 законів авторства народних депутатів лише 11 були виключно ініціативою фракцій коаліції – БПП чи «Народного Фронту». Решта, 45 законів – були спільно подані депутатами різних фракцій та груп ВРУ, що у Комітеті виборців називають гарною тенденцією.

Загалом законами стають 83% законопроектів Президента і лише 24% законопроектів Кабміну. На думку голови КВУ, це свідчить про відсутність зв’язку між парламентом і урядом, а також про певний законодавчий хаос. Парламентарі часто приймають закони сумнівної актуальності, тоді як нагальні питання, які стосуються безпеки громадян і проведення реформ, залишаються без розгляду.

«Ключова проблема – це відсутність стратегічного планування. Уряду і Верховній Раді необхідно розробити спільний план законодавчої підтримки реформ і розставити пріоритети», – вважає Кошель.

Джерело: КВУ
Джерело: КВУ

Хто голосує

Депутатам важко знайти компроміс щодо заполітизованих питань, як от земельна реформа, але водночас голосування у парламенті показують, що коаліція де-факто працює, адже найбільше голосів «за» прийняті закони віддавали фракції старої коаліції «Європейська Україна».

У середньому «за» голосували 76% депутатів «Народного Фронту», 71% – БПП, 71% – РПЛ, 64% – «Самопомочі», 52% – «Батьківщини», 41% – позафракційних депутатів, 36% – «Волі Народу», 32% – групи «Відродження», 25% – «Опозиційного блоку».

Джерело: КВУ
Джерело: КВУ

Цікаво, як голосують ті, хто свого часу офіційно заявляв про вихід з коаліції. Радикальна партія Олега Ляшка більшістю від свого складу («за» проголосували понад 50% фракції) підтримала 69 прийнятих законів, «Самопоміч» – 65, «Батьківщина» – 40 законів із 775 загалом.

Депутати «Опозиційного блоку» не дали жодного голосу «за» 35 законів. Натомість, максимально підтримали закон про ринок електричної енергії та зміни до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату (74% «за»).

Джерело: КВУ
Джерело: КВУ
Джерело: КВУ
Джерело: КВУ

У Верховній Раді приймають близько 5% законопроектів «Опозиційного блоку», що, за словами Олексія Кошеля, «руйнує міф, що парламент не підтримує опозиційні закони».

Найбільші прогульники

Дисципліна нардепів – одна з найбільших проблем нинішньої Ради. Фактично під час VI сесії сумлінно працювала менш як половина парламенту. За цей період спікер змушений був двічі достроково закрити засідання Ради через відсутність кворуму.

Лише 45 народних депутатів відвідали всі 100% засідань ВРУ впродовж цієї сесії. Ще 153 депутати були присутні на 90-99% засідань.

111 депутатів відвідали 75-89% засідань, 64 депутати – 50-74%, 49 депутатів – 0-49%. Таким чином, півсотні депутатів пропустили половину засідань ВРУ упродовж лютого-липня 2017 року. Про це свідчать дані письмової реєстрації.

Депутати, які відвідали всі засідання ВРУ упродовж VI сесії:

 1. Арешонков В.Ю.
 2. Масоріна О.С.
 3. Артюшенко І.А.
 4. Матвієнков С.А.
 5. Бакуменко О.Б.
 6. Мацола Р.М.
 7. Балога В.І.
 8. Мельник С.І.
 9. Бандуров В.В.
 10. Мельничук І.І.
 11. Біловол О.М.
 12. Мисик В.Ю.
 13. Бондар М.Л.
 14. Міщенко С.Г.
 15. Васюник І.В.
 16. Осуховський О.І.
 17. Величкович М.Р.
 18. Пацкан В.В.
 19. Гуляєв В.О.
 20. Пинзеник В.М.
 21. Данілін В.Ю.
 22. Помазанов А.В.
 23. Євтушок С.М.
 24. Развадовський В.Й.
 25. Ільюк А.О.
 26. Река А.О.
 27. Іоффе Ю.Я.
 28. Сажко С.М.
 29. Кириченко О.М.
 30. Сочка О.О.
 31. Кишкар П.М.
 32. Спориш І.Д.
 33. Князевич Р.П.
 34. Тимчук Д.Б.
 35. Констанкевич І.М.
 36. Федорук М.Т.
 37. Король В.М.
 38. Фельдман О.Б.
 39. Кривенко В.В.
 40. Червакова О.В.
 41. Лаврик М.І.
 42. Шевченко О.Л.
 43. Македон Ю.М.
 44. Шинькович А.В.
 45. Шурма І.М.

Серед фракцій та груп найкраще відвідували засідання Ради депутати Блоку Петра Порошенка та «Народного Фронту». Як правило, в залі було зареєстровано 85% депутатів «Народного Фронту», 84% – БПП, 80% – РПЛ, 80% – «Батьківщини», 73% – «Самопомочі», 71% – позафракційних, 70% – Опоблоку, 69% – «Відродження» та 63% – «Волі Народу».

Джерело: КВУ
Джерело: КВУ

ТОП-10 депутатів, які пропустили найбільше засідань ВРУ:

 1. Бакулін Є.М. (відвідав 0 засідань із 61)
 2. Добкін Д.М. (відвідав 0 засідань)
 3. Клюєв С.П. (відвідав 0 засідань)
 4. Онищенко О.Р. (відвідав 0 засідань)
 5. Семенченко С.І. (відвідав 2 засідання)
 6. Ярош Д.А. (відвідав 1 засідання)
 7. Добкін М.М. (відвідав 4 засідання)
 8. Білецький А.Є. (відвідав 5 засідань)
 9. Богуслаєв В.О. (відвідав 4 засідання)
 10. Жеваго К.В. (відвідав 7 засідань)

Водночас у КВУ звертають увагу на ще один показник, який не менш, а може й більш важливий, аніж присутність депутатів у Раді. Це те, як народні обранці беруть участь голосуваннях. Так, 48 депутатів пропустили понад 90% голосувань парламенту упродовж VI сесії.

Ще 139 депутатів взяли участь у менше, ніж половині голосувань; 157 депутатів – у 51-75% голосувань, 54 – у 76-89% голосувань, 20 – у 90-99% голосувань. Жоден народний депутат не взяв участі в 100% голосувань.

При цьому часто пропускали голосування не лише ті депутати, які не були присутні на засіданнях ВРУ, але й ті, хто перебували в залі парламенту. Окремі нардепи не голосували із політичних міркувань, фактично дискредитуючи роботу ВРУ.

Троє народних депутати не взяли участі в жодному голосуванні. Це Євген Бакулін («Опозиційний блок») та нардепи-втікачі Сергій Клюєв і Олександр Онищенко.

Джерело: КВУ
Джерело: КВУ
Джерело: КВУ
Джерело: КВУ

Ігнорували голосування в Раді також окремі лідери фракцій. Так, Юрій Бойко («Опозиційний блок») пропустив 98% голосувань, Юлія Тимошенко (ВО «Батьківщина») пропустила 82% голосувань, Олег Ляшко (РПЛ) – 46%. В інших лідерів фракцій показники дещо кращі.

Джерело: КВУ
Джерело: КВУ

КВУ наголошує, що відповідно до чинного законодавства участь в голосуваннях є таким же обов’язком народного депутата, як участь в пленарних засіданнях.

Натомість є ряд депутатів, які приходять на засідання, активно роздають коментарі у стінах Ради, постійно світяться на телеекранах, але майже повністю саботують роботу законодавчого органу країни. Зокрема, серед них такі медійно активні нардепи, як Вадим Рабінович, Семен Семенченко, Андрій Білецький, Володимир Парасюк.

Депутати, які пропустили понад 90% голосувань:

 1. Бакулін Є.М.
 2. Омельянович Д.С.
 3. Дзензерський Д.В.
 4. Деркач А.Л.
 5. Рабінович В.З.
 6. Семенченко С.І.
 7. Жеваго К.В.
 8. Шенцев Д.О.
 9. Богуслаєв В.О.
 10. Мирний І.М.
 11. Льовочкін С.В.
 12. Ничипоренко В.М.
 13. Чепинога В.М.
 14. Добкін Д.М.
 15. Ярош Д.А.
 16. Корнацький А.О.
 17. Мураєв Є.В.
 18. Бобов Г.Б.
 19. Матвійчук Е.Л.
 20. Новинський В.В.
 21. Бойко Ю.А.
 22. Пресман О.С.
 23. Святаш Д.В.
 24. Ківалов С.В.
 25. Льовочкіна Ю.В.
 26. Зубик В.В.
 27. Звягільський Ю.Л.
 28. Парасюк В.З.
 29. Шуфрич Н.І.
 30. Фурсін І.Г.
 31. Білецький А.Є.
 32. Шкіря І.М.
 33. Ларін С.М.
 34. Константіновський В.Л.
 35. Клімов Л.М.
 36. Березкін С.С.
 37. Писаренко В.В.
 38. Поплавський М.М.
 39. Королевська Н.Ю.
 40. Мартиняк С.В.
 41. Бондар В.В.
 42. Добкін М.М.
 43. Гіршфельд А.М.
 44. Дейдей Є.С.
 45. Кацуба В.М.
 46. Іоффе Ю.Я.
 47. Хомутиннік В.Ю.
 48. Вілкул О.Ю.
 49. Солод Ю.В.
   

Як покращити роботу Ради

Окрім довгострокового планування й узгодження з урядом роботи щодо ухвалення необхідних для країни законів, у Верховній Раді також назріла потреба підвищити ефективність роботи самих парламентарів. Серед пропозицій, які озвучив Олексій Кошель, – перевести у закритий режим проведення погоджувальних рад, щоб вони не перетворювалися на змагання лідерів фракцій у красномовності перед камерами. Для цього достатньо внутрішнього рішення голови ВРУ. Водночас у КВУ вважають за необхідне проводити у режимі онлайн засідання комітетів.

Разом із тим, необхідна повноцінна внутрішньопарламентська реформа, яка, зокрема, передбачала би голосування не 226 голосами, а більшістю від зареєстрованих у залі. Це би мало підвищити дисципліну в сесійній залі. Також є ідея, щоб проекти законів не міг подавати один депутат, а це мала би робити група депутатів, чисельністю не менше, ніж найменша фракція в парламенті. Це, на думку експертів, дозволить частково вирішити проблему «законодавчого спаму» і лобістських законопроектів.

Підготувала Тетяна Штифурко,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-18 15:33:39