Новини » Економіка 7 серпня, 2017, 16:23
Із початку року м’ясо вже подорожчало на чверть: у Львівській ОДА назвали дві причини
Яловичина
Яловичина

Від початку року у Львівській області ціни на яловичину зросли приблизно на 25%, хоча в останній місяць зростання є невелике – трохи більше як 1,5%. Якщо на початку 2017 це м’ясо у середньому коштувало 89 грн/кг, то зараз – 110-111 грн/кг.

Про це сьогодні у коментарі ІА ZIK заявив директор департаменту економічної політики Львівської облдержадміністрації Роман Филипів.

За його інформацією, ціни на свинину також зросли – приблизно на 29%. Стартувало це м’ясо на початку року з ціни 72 грн/кг, а зараз – близько 92 грн/кг. Хоча за останній місяць – в липні порівняно з червнем – відбулося зниження більше, ніж на 5%.

Роман Филипів назвав два основні фактори, які впливають на ріст цін на м’ясо.

«По-перше, поголів’я великої рогатої худоби м’ясного напрямку, на превеликий жаль, в останні роки не особливо збільшується. Тобто пропозиція на ринку не зростає. Окрім цього, хоча Львівську область поки що оминають проблеми з африканською чумою свиней, але такі проблеми є в інших регіонах. І, очевидно, це також позначається на цінах на свинину. А якщо ціни піднімають на щось одне, то відразу інші суб’єкти господарювання, в тому числі й ті, які займаються яловичиною, так само намагаються не відставати», – зазначив він.

Водночас директор департаменту економічної політики вважає, що зростання цін на м’ясо безпосередньо не пов’язане зі скасуванням державного регулювання цін на продукти харчування.

«Насправді де-факто державного регулювання цін особливо ніколи й не було. Потрібно це визнати. Очевидно, що коли були відповідні постанови Кабінету Міністрів, відповідні розпорядження голови ОДА, то великі торговельні мережі намагалися притримуватися певних торгових націнок, які були задекларовані в цих законодавчих чи нормативно-правових документах, але реальних об’єктивних важелів для того, щоб це перевірити, не було», – сказав він.

Разом із тим, Роман Филипів додав, що, на його думку, що ціни на певні групи товарів все-таки мають бути регульовані. Зараз, як і раніше, основні важелі для цього має Антимонопольний комітет.

«АМКУ може проводити відповідні розслідування стосовно формування якихось механізмів чи схем недобросовісної конкуренції. Я би не хотів і не став би прив’язувати дерегуляцію цін з цими процесами, які відбуваються стосовно окремих груп товарів. Це є різні ринкові механізми. Але що стосується загалом цін, особливо на продовольчу групу товарів, то ми активно надаємо інформацію АМКУ, активно працюємо і закликаємо всі торгівельні мережі, щоб вони не зловживали з цим», – сказав він.

У той же час Филипів не бачить причин для подальшого зростання цін на м’ясо у найближчі місяці. «Якщо таке відбуватиметься, то це, напевно, швидше за все, деструктивна ринкова позиція виробників м’яса. Ми постійно намагаємося з ними спілкуватися і закликати до того, що потрібно думати не тільки про свої доходи, а й про забезпечення ринку продуктами харчування за реально обґрунтованими цінами. Інфляція по України є трохи зависока, ніж мала би бути, але тут все-таки я би зводив до інколи великого бажання заробити більше, ніж це треба. Тобто це позиція виробників. Ми цю роботу з ними проводимо (щоб виробники не завищували ціни, – ред.), не завжди виходить», – сказав він.

Як повідомлялося, у липні ціни зросли відразу на 11 продуктів із 23, що вважаються соціальними. Лідером за ростом цін стала курятина.

«Стрімке подорожчання спостерігається не тільки на м’ясо курей, а й на сир, телятину, сало, свинину, вершкове масло та варену ковбасу. Ціна на сир наближається до відмітки в 100 гривень, і наприкінці вересня, можливо, її вже перетне. А вартість свинини стане вище 100 гривень уже до середини серпня. Але в цілому серпень стане місяцем найнижчих цін на овочі та фрукти», – повідомив генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

Національний банк України за підсумками липня прогнозує дефляцію в місячному вимірі, але попереджає про ризики в 2017 році більшої інфляція, аніж прогнозувалося раніше.

Нагадаємо, 1 липня в Україні було скасовано державне регулювання цін на продукти харчування.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-16 17:46 :19