Новини » Економіка 25 липня, 2017, 18:35
Тарас Козак: Вартість обслуговування держборгу України є надзвичайно високою

Вартість обслуговування державного боргу України становить 15 відсотків від ВВП, і це надзвичайно високий показник.

Про це в ефірі програми «Перші про головне. Коментарі» (щобудня о 09:00–11:00, 13:00–15:00 та 17:00–19:30 на телеканалі ZIK) заявив Тарас Козак, голова бюджетного комітету Громадської ради Мінфіну.

Гість програми роз’яснив, з чого складається державний борг: валовий борг і борг держави. Перше – це те, що винні і держава, і громадяни, і бізнес. Так, представники бізнесу залучають на заході суттєві суми грошей, проте громадяни до цих боргів стосунку не мають. Натомість їх стосується державний або гарантований державою борг, пояснив експерт.

«Це борг держави. Частину залучає Міністерство фінансів, а також інші органи державної влади, які гарантуються державою, наприклад, Національний банк України та інші такі організації. Загалом цей борг становить приблизно 80 відсотків від ВВП. У номінальному виразі – трохи менше 2 трильйонів гривень, але те, що це величезні цифри, не повинно нікого лякати», – наголосив Тарас Козак.

Як пояснив експерт, 80 відсотків відношення боргу до ВВП – це нормальний показник, адже вважається, що відношення держборгу до ВВП у розмірі до 60 відсотків – це безпечний борг.

«В інших країнах борг 60 відсотків від ВВП значно більший у номінальному виразі, адже ВВП у них великий», – зауважив гість програми.

Експерт погодився із думкою співрозмовників про те, що великою проблемою є надто повільне зростання ВВП.

«Треба знати, що весь світ зростає на 3-4 відсотки щороку, тобто, кожного року у світі виробляють товарів та послуг на 3-4 відсотки більше. Україна займає дуже малесеньку частину, але найголовніше, що таке вартість обслуговування цього боргу? Скільки ми платимо за те, що користуємося позиковими коштами? І це в Україні надзвичайно високий показник. Сума 15 відсотків від бюджету, яку ми віддаємо за те, що маємо користуватися… Не борг віддаємо, а тільки за обслуговування! Відсотки цього боргу становлять 15% ВВП – це дуже багато», – заявив Тарас Козак.

Гість програми навів приклад Японії, де держборг становить 200 відсотків до ВВП, проте вартість обслуговування – лише 1 відсоток.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-20 17:06 :38