понеділок, 17 липня, 2017, 14:11 Суспільство
Зв‘язкова Шухевича роками чекала дозволу провідника зустрітися із власним чоловіком, – історик

У часи повстанської боротьби траплялось з кілька десятків випадків, коли взимку підпільниці народжували просто у криївках. Це було небезпечно не лише для самого немовляти, а й для усіх, хто на той час перебував у схованці. Адже плач голодної дитини міг їх видати.

Про це в ефірі «Історичної правди з Вахтангом Кіпіані» (щосуботи о 22:00 на телеканалі ZIK) розповіла кандидатка історичних наук Леся Онишко.

За словами кандидатки історичних наук Марти Гавришко, тема дітей повстанців, які народилися у підпіллі, досить делікатна. Її рідко обговорюють.

«Коли я запитую у своїх респонденток, особливо щодо позашлюбних дітей, вони стараються не говорити про це. Я навіть спілкувалась із жінкою, яка народила доньку від повстанця і була змушеною виїхати зі свого села через сильну стигматизацію. Її називали «бандерівською повією», тож вона просто не змогла там жити», – розповіла Марта Гавришко.

Адже у західноукраїнському суспільстві позашлюбні діти не віталися. Жінок готували до того, що вони матимуть дітей лише після одруження. Дозвіл ж на шлюб підпільнику міг дати лише його командир.

«Лише він мав право офіційно визнати цей союз. І навіть видавали спеціальні посвідки», – додала Леся Онишко.

Однак, за її словами, керівники не дуже охоче йшли на такі «авантюри». Зокрема, Ольга Ільків три роки чекала дозволу від Романа Шухевича на зустріч із власним чоловіком.

«З одного боку, це питання безпеки. А з іншого – після такої зустрічі могла наступити й небажана вагітність. В умовах підпілля це було досить важким випробовуванням. Адже ставило під ризик не лише матір, дитину і батька, а й те коло людей, із яким вона перебувала», – зауважила Онишко.

Були й випадки, коли мати на зиму йшла у криївку разом із дитиною. Або ж народжувала вже під землею.

«Мабуть, найяскравішим таким випадком є історія дружини командира «Роберта» (провідника ОУН Карпатського краю Ярослав Мельника, – ZIK), дружина якого народила у підпіллі двійню. Для них особисто це була дуже небезпечна ситуація. Адже у таких умовах одній дитині вижити дуже складно, а двоє означало просто катастрофу», – наголосила Онишко.

Окрім того, всі розуміли, що плач голодної дитини може видати місце сховку повстанців.

«Пологи були передчасні, вона народила взимку. Всі розуміють, що у цю пору різко вийти з підпілля неможливо. Тож, поки знайшли вихід із такої ситуації, одна із дітей померла», – розповіла дослідниця.

Окрім того, експертка підкреслила: це не єдиний такий випадок – чула з десятки схожих історій.

Та й, коли мами отримували дозвіл вийти з криївки разом із дитиною, потрапляла в село, де потрібно було знайти надійну людину, яка б могла опікуватися та дбати про малюка. Та згодом ці діти могли стати елементами певного шантажу.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-23 02:35:58