понеділок, 17 липня, 2017, 17:31 Львів
У Львові відкрили меморіальну дошку дисидентові Івану Гелю
Меморіальна таблиця Івану Гелю 
ФОТО: Юра Мартинович
Меморіальна таблиця Івану Гелю ФОТО: Юра Мартинович

Сьогодні, 17 липня, минає 80 років від дня народження дисидента, публіциста, одного із засновників Української гельсінської спілки, колишнього радянського політв’язня Івана Геля. До цієї дати у Львові на будинку, що знаходиться за адресою вул. Кастелівка 16, де довгий час мешкав Іван Гель, з ініціативи його рідних, відкрили та посвятили меморіальну таблицю.

Про це повідомляє кореспондент ІА ZIK.

На події зібралося кілька десятків небайдужих людей: представники міської і обласної влади, його рідні і друзі, колеги, духовенство. Зокрема, був присутній голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка, заступник міського голови Львова Андрій Москаленко, народний депутат України Ігор Васюник, проректор УКУ Мирослав Маринович та інші.

Вступне слово мав добрий друг Івана Геля, поет і також дисидент Ігор Калинець.

«Дві одвічні стихії втілилися у цьому чоловікові: націоналізм та релігійність. Свого часу, він бачив, що наступила ера не автоматів, а ера пера. Він був дуже активний у поширенні самвидаву. Він увійшов в історію як українській шістдесятник, патріот, і той, хто спричинився до виходу нашої греко-католицької церкви із підпілля», – розповів Ігор Калинець.

Натомість, голова ЛОДА Олег Синютка наголосив на твердій життєвій позиції, яку мав видатний діяч української історії.

«Наші думки мають бути не про політв’язня, дисидента Івана Геля, а про справжнього Українця, який своїм життям став прикладом мужності та взірцем для наслідування. Я б дуже хотів, щоб у цьому місці кожен для себе подумав про той незламний духовний стержень, який мав Іван Гель. Такими людьми потрібно пишатися, пам’ятати і шанувати», – відзначив Олег Синютка.

А от Андрій Москаленко розповів, що відкриття таблиці є своєрідним процесом, який показує, яким шляхом треба йти – високих прикладів, шляхом віри і волі.

Дисидент Мирослав Маринович у своїй промові розказав про значення цього дому Івана Геля в історії боротьби із тодішньою системою.

«Ще зовсім недавно за цим домом була пильна увагу з боку КГБ, це був притулок для гнаних. Сьогодні цей будинок є місцем слави й пошани. У цьому домі формувалася духовна альтернатива до тої системи у якій ми жили. Ця людина увиразнює велику силу жертви заради правдивої ідеї у яку віриш», – зауважив Мирослав Маринович.

 

А от «Львівська Газета» повідомляє, що питанням про розміщення таблиці займалися покійний Василь Откович (подав ідею про розміщення таблиці, яка стала дипломною роботою випускника Львівського державного коледжу декоративного й ужиткового мистецтва ім. І. Труша), народний депутат Ігор Васюник, депутат ЛМР Роман Грицевич, голова організації «Святий Юр» Валерій Калинюк, отці Церкви Святого Юра, ЛОДА та ЛМР. Франківська районна адміністрація виділила 30 тис. грн. для ремонту фасаду будівлі на вул. Кастелівка, 16, а родина для здійснення ремонту додала ще 23 тис. грн. 

Крім цього, сьогодні на Личаківському кладовищі на полі почесних поховань №67 відбувся молебень на вшанування пам’яті дисидента Івана Геля.

Нагадаємо, що сьогодні у Львові підготували виставку, присвячену цьому Великому Українцю.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-20 18:46:13