понеділок, 17 липня, 2017, 12:01 Суспільство
«Тримайтесь, я вас виручу! Хубе»
Юрій Михальчишин
народний депутат України VII скликання,
кандидат політичних наук (2009 р.), радник голови СБУ (2015-2016 рр.)

Генерал танкових військ Вермахту Ганс-Валентин Хубе втратив руку в окопах Західного фронту Першої світової війни, але завдяки стійкості та наполегливості залишився лейтенантом на стройовій службі. Отруєння газом під час відбиття танкової атаки, революція та перемир’я, громадянська війна, участь у бойових діях двох «добровольчих корпусів», і врешті-решт – офіцерська посада в стотисячній армії Німецької «Ваймарської республіки». Всього офіцерський корпус складався з 4000 офіцерів, тож в армії намагалися залишити кращих із кращих, аби у недалекому майбутньому зайнятися її відродженням.

У 1935-39 роках підполковник Хубе служив начальником піхотного училища в місті Дьоберіц, де кувалися майбутні офіцерські кадри та, між іншим, разом зі своїми курсантами забезпечував охорону та правопорядок в Олімпійському містечку під час Берлінської Олімпіади 1936 року.

З 1939 року – на Західному фронті, на укріпленнях «Західного валу», командир 16-ї піхотної дивізії у кампанії проти Франції, з літа 1940 року –генерал-майор, у серпні 1940 року керував переформатуванням дивізії з піхотної в танкову.

З 22 червня 1941 року – активно задіяний в операції «Барбаросса», командував дивізією в танкових боях за Дубно, Житомир, Умань, Київ, Таганрог і Харків. З літа 1942 року – на Сталінградському фронті, у вересні підвищений до командувача 14-м танковим корпусом.

Після початку радянського контрнаступу та оточення в Сталінграді двохсоттисячного німецького угруповання – активний прихильник негайного прориву з котла, поки кільце блокади не стиснулося намертво. Під час операції групи армій «Дон» з деблокування Сталінграду німецькі танки підійшли на відстань 48 кілометрів до оточених, і Хубе готував зустрічний прорив, дарма, що у його танкістів залишалося пального всього на ривок у 30 кілометрів. Решту планувалося пройти своїм ходом через зимовий степ. Однак Хубе як командира корпусу викликали на нараду в ставці Гітлера в Растенбурзі, де було оголошено про другий етап операції Манштейна наступного місяця, а тим часом оточеному угрупованню наказано утримувати оборонні позиції в Сталінграді. Хубе повернувся в котел. У той період завдяки наявності двох великих аеродромів Гумрак і Пітомнік з Сталінграду активно вивозили поранених, персонал шпиталів, цінних технічних фахівців, штабних офіцерів – всього вдалося евакуювати щонайменше 25000 осіб.

Хубе теж отримує письмовий наказ на евакуацію, але відмовляється. мотивуючи це тим, що привів свій корпус в Сталінград, командував ним в оточенні, а тепер має моральний обов’язок показати воякам. як обороняються до останнього набою.

Тим часом кільце блокади стискається, напівзамерзла та голодна 6-та армія не в стані тримати оборону та поступово здає позиції. 10 січня 1943 року за Хубе з письмовим наказом на евакуацію прибувають бійці СС з особистої охорони Гітлера та практично примусово вивозять генерала з котла; 14 січня німецькі оборонці залишили аеродром Пітомнік. а 21 впала оборона останнього аеродрому Гумрак. Агонія тривала до 2 лютого, коли 20 німецьких дивізій капітулювали.

З березня 1943 року Хубе перебуває у Франції, де заново формує знищений у Сталінграді 14-й танковий корпус, в липні його терміново перекидають в Італію, де розпочинається висадка англо-американського десанту на острові Сицилія. Західні союзники загалом висадили з моря та повітря майже півмільйона людей та повністю захопили панування в повітрі, тож з перших днів операції 300000 італійців та 40000 німців були приречені на поразку та неминучий полон. Однак після 10 липня 1943 року командувати всіма сухопутними силами на острові доручили Хубе, який не дозволив перетворити Сицилію в Середземноморський Сталінград. Маючи в першій лінії 4 боєздатних німецьких дивізії неповного складу, Хубе зумів збити темпи наступу Монтгомері та Паттона, а подекуди й контратакувати. Тим часом він планував масштабну евакуацію: перекрив зенітними та важкими гарматами Мессінську протоку та налагодив морську логістику у визначених коридорах, які повністю прострілював артилерією. Хубе здавав не більше за 5-7 кілометрів фронту за день боїв, залишаючи за собою заміновані розв’язки та підірвані мости, виграючи час для впорядкованої евакуації.

І так упродовж 38 днів операції. Тільки в період 11-17 серпня 1943 року на материк вивезли 60000 німецьких бійців.

Однорукий генерал Хубе відплив з Сицилії на одному з останніх катерів –танки Паттона увірвалися в порожню Мессіну без бою, завершуючи операцію.

З жовтня 1943 року Хубе повертається на Східний фронт, командувати 1-ю танковою армією на Правобережній Україні, де один з його танкових корпусів допомагав проривати кільце оточення в Черкаському котлі –Сталінграді на Дніпрі, де війська Ватутіна та Конєва оточили два німецьких корпуси; втім, у складних погодних умовах майже 35000 німців вийшли з оточення, кинувши важке озброєння, бронетехніку. автотранспорт і частково поранених. За даними радянського радіоперехоплення, оточеному німецькому угрупуванню надійшла коротка радіограма «Тримайтесь, я вас виручу. Підпис – Хубе».

Втім, у березні 1944 року в масштабне оточення потрапляє вже 1-а танкова армія Хубе. В Кам’янець-Подільському котлі опинилося майже 200000 німецьких військ, проте завдяки витримці Хубе та майстерному командування військами вдалося втримати ситуацію і не дати перетворити оперативне оточення в чергову катастрофу. Зовні деблокуючий удар готував 2-й танковий корпус СС легендарного генерала Пауля Хауссера, що прибув з Франції через Львів і форсованим маршем йшов на Тернопілля, а всередині котла Хубе імітував атаки на південному фасі, а тим часом зосередив всі сили в прориві через річку Збруч у напрямку на Бучач. Станом на 15 квітня 1944 частини 1-ї танкової армії з’єдналися з есесівськими танкістами та успішно завершили прорив.

За цю операцію в ставці Верховного Головнокомандування 20 квітня 1944 року генерала Хубе було нагороджено Діамантами до Лицарського хреста з мечами та дубовим листям.

Наступного дня він загинув в авіаційній катастрофі.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-24 08:24:42