понеділок, 17 липня, 2017, 11:57 Київ
Хабар за ліфт та інвестори в заручниках – про свавілля приватних ЖЕКів у підсумковому «Житлоблуді»

Одна із найпоширеніших проблем у новобудовах – приватна обслуговуюча компанія, яку забудовники нав‘язують інвесторам. Адже дуже часто такі підприємства не хочуть виконувати свої обов‘язки, тож мешканцям доводиться самостійно вирішувати усі неполадки. Часто ці приватні ЖЕКи ще й намагаються обдурити клієнтів, виставляючи рахунки за зовсім незрозумілими тарифами.

Про це йдеться у підсумковому випуску проекту будівельних журналістських розслідувань «Житлоблуд» (щосуботи о 20:30 на телеканалі ZIK).

Ще наприкінці минулого року, у грудні, команда проекту «Житлоблуд» навідалась у ЖК « Паркові Озера». Там мешканці довгий час намагалися побороти свавілля приватного ЖЕКу «Інвестбудгаличина», який не виконував взятих на себе зобов’язань і ще й змушував людей платити комірне за завищеними тарифами. У результаті, інвесторам довелось усю зиму мерзнути у холодних квартирах і навіть самостійно замінювати згорілі лампочки у під’їздах, адже усі недоліки комплексу вони виправляли за власні кошти, без жодної допомоги забудовники чи обслуговуючої компанії. Коли ж захотіли створити ОСББ, наткнулись на активний супротив. За словами інвесторів забудовник насилав на них тітушок та робив усе, аби дискредитувати ОСББ, мовляв там крутяться величезні гроші. Та, попри активну протидію забудовника, інвесторам ЖК «Паркові озера» таки вдалося відстояти власні права та створити ОСББ.

З того часу пройшло півроку, а конфлікт набув нових обертів. Як виявилося обслуговуюча компанія не передала ОСББ усю технічну документацію на будинок. І коли інвестори вкотре звернулися з вимогою надати їм документи, ситуація вийшла з-під контролю.

«Вони прийшли увечері до ЖЕКу, попросили документи. Ті відмовились їх надавати, мовляв вихідний і усіх працівників уже розпустили по домах. Ще й шантажували: якщо люди не покинуть приміщення ЖЕКу, їх там зачинять на всю ніч. Інвестори ж відмовились покидати будівлю, і їх справді зачинили у тому підвалі. При цьому, там не працювало світло і туалети», – розповіла громадська активістка Світлана Заліщук.

За її словами, лише на ранок, за втручання поліції, інвесторів випустили. Однак представники «Інвестбудгаличина» переконують, що ніхто нікого не зачиняв. а представники ОСББ залишались усю ніч у підвалі із власного бажання.

«Двері вільно відчинялись. Представники ОСББ просто сказали, що вони не вийдуть звідти», – запевняли у «Інвестбудгаличина».

Однак після приїзду правоохоронців та представників ЗМІ, усю необхідну документацію на будинок таки передали представникам ОСББ. Тому мешканцям ЖК «Паркові Озера» все ж вдалося добитись таких бажаних змін.

Ще одним проблемним комплексом виявився ЖК «Озерне». Там інвестори зіштовхнулись із небажанням забудовника «Київміськбуду» вводити будинок в експлуатацію. Затримка становила більше року. Та віце-президент компанії Едуард Шевчук, пообіцяв, що усе вирішиться найближчим часом. І справді – вже за тиждень після виходу програми в ефір інвестори отримали відповідні сертифікати. Однак ті, кому вручили документи ще у 2015 році, розповіли: у їхніх будинках не працює інженерне обладнання. Зокрема електрика підключена за тимчасовою схемою, води немає – ані гарячої, ані холодної – та й постійні перебої у роботі ліфтів. Будинок ж переданий на обслуговування ТзОВ «Українська Житлова Компанія».

«Підняти будматеріали можна було лише, заплативши хабар представникові обслуговуючої компанії або ж забудовника. А єдина вода, якою ми могли користуватися – із озера, що неподалік. Також забудовник пробив свердловину, у дворі стояв насос і люди черпали води», – розповіли мешканці «Озерного».

Та більше того – за спожиті комунальні послуги люди мусіли платити «Українській Житловій Компанії», а не з «Київенерго» чи «Київводоканалу» напряму. Та мешканці переконані: ТзОВ їх нахабно обманює, неправильно підбиваючи калькуляцію.

«Тарифи й, нібито, відповідають загальновстановленим, однак сама калькуляція є невірною. Зокрема, зафіксовану на загальному лічильнику суму за тепло, не перевели на забудовника – хоч той і обіцяв все сплатити – а на мешканців будинку. Причому не на всіх, пропорційно до площі квартир, а лише на тих, хто заключив із компанією договори на обслуговування дому і прибудинкових територій», – розповіли мешканці.

Зараз люди таки змогли добитись прямих договорів із «Київводоканалом». Однак питання теплопостачання і досі не вирішене.

Ще одним не менш проблемним комплексом був «Празький Квартал 2». Між забудовником та місцевими мешканцями там відбувалась справжня війна. Місцевим активістам погрожували, а їхнє майно закидали «коктейлями Молотова». Однак замовник будівництва Костянтин Куксе усі звинувачення відкидав, мовляв, ці підпали «дуже постановочні». Та із кожним днем ситуація все більше загострювалась. Зокрема, кілька тижнів тому невідомі ще й напали на юриста, який захищає місцевих активістів, Олександра Дядюка.

Ще тоді журналісти з’ясували: у квітні цього року за грубе порушення будівельних норм – заниження категорії складності – ДАБІ наказала знести ЖК «Празький квартал». Тож постраждалими у цій ситуації є й третя сторона – інвестори ново буду.

«Ще у червні був виданий новий закон, що відповідає за регулювання містобудівних умов. Найближчим часом має запрацювати технічна рада, яка й повинна винести рішення щодо складності будівництва і всього, що має стосунок до нашого комплексу», – розповів інвестор Артем Палієнко.

Тож, за його словами, зараз триває судовий процес. Спеціальна експертиза повинна встановити справжню категорію складності.

«Відомо, що забудовник готовий йти на перемовини з активістами, але активісти, на жаль, не хочуть зустрічатися і вести переговори», – розповів Палієнко.

Тож він переконаний: хоча й у затримці здачі будинку в експлуатацію, є частка вини забудовника, та тут не обійшлося і без впливу активістів, які «провокують людей на конфлікт».

У свою чергу замовник будівництва Костянтин Куксе зазначив: справді зв’язався із активістами та запропонував врегулювати питання шляхом переговорів.

«На час перемовин ми мали призупинити будівництво ЖК «Празький квартал. Друга черга». Компанія, незважаючи на збитки, які наносить зупинка, погодилась піти на цей крок», – зазначив Куксе.

Тож наразі, як далі розвиватиметься ситуація навколо «Празького кварталу 2», покаже тільки час.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-16 15:38:10