п'ятниця, 14 липня, 2017, 17:09 Суспільство
На території Белза, найстарішого міста на Львівщині, виявили залишки монастиря ХІ ст.
Вид на місце розкопок з дитинця Белза. Фото Володимира Бонішко
Вид на місце розкопок з дитинця Белза. Фото Володимира Бонішко

У Белзі археологи виявили цікаву знахідку – залишки господарської споруди на території урочища Клеменщина, де у ХІ-XVIІ століттях існував монастир з посвятою Святому Клименту. Унікальність цієї знахідки в тому, що це перше підтвердження ймовірного існування на території найстарішого міста на Львівщині давньоруського монастиря, про який до того були лише згадки у давніх літописах та архівних матеріалах. А таких сакральних споруд у Белзі було не менше десяти.

Про це кореспонденту ІА ZIK розповіли археологи експедиції у рамках проекту «Локальна історія», які проводять розкопки на території Белза.

«За літописними згадками у Белзі за руських часів було близько десяти церков і монастирів, але жодну з них поки не вдалося виявити. На цьому місці, також в урочищі Монастирище та Трійця вже раніше було виявлено залишки предметів культового характеру, що свідчило про те, що у Белзі, окрім території міста, було ряд культових споруд довкола нього», – розповів археолог, кандидат історичних наук, керівник проекту «Локальна історія» Віталій Ляска.

Археолог Віталій Ляска. Фото Володимира Бонішко
Археолог Віталій Ляска. Фото Володимира Бонішко

Амбіцією учасників експедиції є виявити одну із них, а саме церкву та монастир Святого Климента.

«Розкопки проводились в урочищі Клименщина, що вже своєю назвою наштовхує на думку, що воно названо в честь Святого Климента», – пояснив археолог.

Ще у 1930-х роках відомий український археолог Ярослав Пастернак висунув гіпотезу, що на цьому місці міг існувати монастир та храм Святого Климента. Під час, організованих ним, розкопок були виявлені чисельні поховання християнського обряду, а також кам’яна ікона Різдва Пресвятої Богородиці княжих часів (ХІ-ХІІІ ст.). Згодом розкопки також проводились у 1980-х роках археологом Володимиром Петегиричем – вони також виявили залишки могил. Але археологічних підтверджень існування самого монастиря виявлено не було.

«Наша експедиція покликана, власне, виявити залишки фундаментів храму або житлових чи господарських споруд монастиря. І, схоже, нам це вдалося! Ми натрапили на очевидні залишки людського помешкання – румовища, згарища, яке, скоріш за все, в той час було частиною монастиря, імовірно, місцем, де горів вогонь для обігріву та приготування їжі. Біля нього виявлено стовпові ями, які підтверджують, що навколо була споруда, яка, судячи з усього, належала до монастиря», – розповів Віталій Ляска.

Під час розкопок було розкрито два основних шари залишків, які свідчать про інтенсивне використання території у ХІ-ХІІІ та XIV-XVIІ століттях. Дані знахідки підтверджують відому з письмових джерел інформацію про існування церкви Святого Климента у цьому урочищі, яка згоріла у XVIІ столітті.

Археолог Віталій Ляска досліджує культурний шар XI-XIII століття. Скріншот з відео Володимира Бонішко
Археолог Віталій Ляска досліджує культурний шар XI-XIII століття. Скріншот з відео Володимира Бонішко

«Розкриття шару ХІ-ХІІІ століття дало нам можливість виявити чимало артефактів цієї епохи, серед яких – залишки кераміки. Саме особливості глиняних виробів, їх будова та орнаментика дозволяють доволі точно визначати датування знахідки, а, відповідно, і споруди, яка тут існувала. Тобто йдеться саме про ХІ століття», – пояснює дослідник історії Белза.

Далі він роз’яснює особливості результатів розкопок:

«Перша епоха споруди на цій території, судячи з жовтого шару паленини, який відрізняється від наявної білої глини, завершилась десь о ХІІІ ст., коли монастир згорів, найбільш вірогідно, від рук татар.

Наступний культурний шар та знахідки з нього свідчать про те, що вже у XIV ст. монастир відновив роботу та проіснував до наступної пожежі у XVIІ ст., після чого остаточно занепав».

Археолог Віталій Ляска. Фото Володимира Бонішко
Археолог Віталій Ляска. Фото Володимира Бонішко

Далі археолог розповів про те, що перші знахідки цьогорічних розкопок дають надії на майбутнє:

«Про хороші перспективи виявити залишки монастиря, а також кам’яну кладку, хоча б фундаменту храму, дає нам знахідка двох чималих каменів на рівні верхнього культурного шару. В самому Белзі каменю немає, тому той, який виявили, є точно завезеним сюди і, цілком імовірно, що він був використаний при будівництві монастиря.

В планах цьогорічної експедиції продовжити розкопки на цьому місці, а згодом розширити їх і на всю територію урочища».

Експедиція в рамках проекту відбувалась під керівництвом Остапа Лазурка, керівника Белзької археологічної експедиції, провідного наукового співробітника Державного історико-культурного заповідника в м. Белз.

 

Довідка.

Белз – столиця середньовічного Белзького князівства (в ранньомодерні часи – Белзького воєводства).

Перша згадка про місто зустрічається в «Повісті врем’яних літ» (запис за 1030 рік). Тоді київський князь Ярослав Мудрий разом зі своїм братом князем чернігівським Мстиславом Хоробрим відвоював Белз, а згодом і Червенські міста, у польського короля Болеслава.

Літописний Белз здавна відомий у науковому середовищі. 3 1930-х, досліджено вал дитинця, вимощену деревом вулицю ХІ-ХІІІ ст. Виявлено свинцеву печатку новгородського князя Мстислава (1096-1113), бронзове писало, керамічну писанку та низку артефактів, пов’язаних з військовою справою та господарством часів Середньовіччя.

Водночас, минулого року дослідники «Локальної історії» віднайшли в Белзі найдавніші оборонні споруди. Археологи на глибині більше 2 метрів натрапили на дерев’яні конструкції оборонного валу та частоколу, якї попередньо датуються кінцем Ж- початком XI ст.

Знайдено і значну кількість фрагментів горщиків Х-ХІІІ ст., кістяні вироби, залізний ніж та наконечник стріли. Також під час розкопок знайдено фрагменти амфор, які виготовлялися у Візантії, уламки скляних браслетів немісцевого походження.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-20 11:05:04