live
Новини » Київ 2570

На місці зруйнованої пам’ятки у Києві будують 14 висоток

Скрішот з відео
загрузка...
загрузка...

В історичному центрі Києва, на місці колишнього Сінного ринку, зводять ЖК “Ярославів Град” з 14 багатоповерхівок. Впритул до будівельного майданчика стоїть низка пам’яток архітектури. Деякі з них уже почали руйнуватися.

«У квартирах вікна тріщать, стіни тріщать. В під’їзді тріщини пішли. Ми на межі катастрофи, що дім ось візьме вночі і завалиться», – скаржиться журналістам програми «Остання Інстанція» Антолій Петренко, мешканець одного з історичних будинків поруч із будівельним майданчиком.

Занепокоєння мешканців підтверджує і голова ГО «Барви життя» Лідія Гончаренко – активістка, яка бореться проти незаконних забудов.

«Будинки, які є об’єктами культурної спадщини, просто можуть не витримати такого навантаження», - попереджає вона.

Будівництво відбувається на місці, де колись стояв ринок Сінний. До 2005 року він також вважався історичною і архітектурною пам‘яткою. Але після того, як Київська міськрада передала земельну ділянку під ринком ТОВ «Сінний ринок» і ТОВ «Фірма Ферро» у спільну оренду під будівництво на 10 років, статус змінився.

«Потім влада сказала, що ринок – аварійний. У результаті його не просто зруйнували, в результаті його на наших очах просто підірвали», – розповідає Анатолій Петренко.

Варто зазначити, що ТОВ «Фірма Ферро» пов‘язана з високопоставленими людьми. Серед засновників підприємства – колишній заступник Генпрокурора Віталія Яреми Анатолій Даниленко, а також Геннадій Ільїн, якого ЗМІ називали екс-начальником охорони Петра Порошенка. В рамках іншого розслідування програми «Остання Інстанції» джерело повідомило, що Даниленко і Ільїн є кумами.

Внаслідок низки транзакцій ділянка потрапила у власність британської компанії Solid Blue Assets Limited. Це підприємство розділило ділянку на три частини. Також британська компанія є засновником підприємства «Епоріум пропертіз», яка виступає замовником будівництва.

Аби визначити кінцевого власника Solid Blue Assets Limited, «Остання Інстанція» звернулася до міжнародної організації розслідувачів OCCRP. Але виявилося, що кінцевий бенефіціар ретельно прихований у офшорах навіть від цієї мережі.

Отримати коментар директора «Емпоріум пропертіз» Олександра Перехреста нам також не вдалося.

Поміж тим, на ділянці повним ходом йде будівництво житлового комплексу «Ярославів Град». В активістів і архітекторів виникають серйозні застереження щодо самого проекту. Віце-президент Національної спілки архітекторів Олена Олійник вказує на те, що в центрі Києва максимальна висота забудови становить 27 метрів.

«А в історико-містобудівному обґрунтуванні дозволено з якогось переляку 80 метрів. Чому? На якій підставі? Це не обґрунтовано абсолютно нічим», – обурюється фахівець.

З дозвільними документами є й інші помітні проблеми. Міністерство культури погодило дозволи у 2016 році. Однак Державна інспекція видала дозволи на рік раніше – хоча не може цього робити без погодження Мінкульту.

Заступник Міністра культури Тамара Мазур пояснює, що перед тим було ще одне погодження від Міністерства.

«Попереднє історико-містобудівне обґрунтування для цього будівницва погодили в 2007 році, згодом - в 2008 році, - воно так само було обговорено на Раді охорони пам’яток історії культури, і жодних зауважень на той час воно не викликало», – каже журналістам Тамара Мазур.

Виходить ДАБІ у 2015 році видала дозвіл на підставі рішення Мінкульту від 2008 року – через 7 років. Але в затвердженому урядом порядку розроблення таких документів написано, що такий дозвільний документ дійсний лише 5 років. Відтак, ознаки порушення все одно мають місце.

У Київській міській державній адміністрації тим часом просто розводять руками.

«На жаль, у центральній частині міста всі обмеження регулюються Міністерством культури. Якщо ми будемо впливати якимось чином на забудовника, то ми будемо перевищувати свої повноваження – порушувати закон», – пояснює заступник голови КМДА Олександр Спасибко.

З огляду на це все, за дотримання закону мешканці і активісти звертаються у першу чергу до правоохоронних органів.

«Відкрито кримінальне провадження до експертизи, яка підписала ці документи. Також відкрито кримінальне провадження стосовно заступниці міністра культури Мазур, яка погоджувала історико-містобудівне обґрунтування. Також внесено в ЄРДР кримінального провадження на посадових осіб ДАБІ», – розповідає Лідія Гончаренко.

«На жаль, це – не прикра річ. Це – просто система в Києві. Його знищують тишком-нишком, руйнують чудове і гарне місто», – бідкається мешканка одного із сусідніх до будівельного майданчика будинків Олена Троян. 

Loading...
Loading...
Loading...