понеділок, 10 липня, 2017, 12:03 Світ
Саміт G20: хто допоміг подолати прірву між США та 19 іншими країнами
Фото: theatlantic.com/Reuters
Фото: theatlantic.com/Reuters

Коли США намагалися уникнути найважливіших питань, канцлер Німеччини була змушена відігравати роль посередника та господаря.

У суботу, 8 липня, світові лідери завершили саміт Великої 20, оприлюднивши остаточну заяву, комюніке, що цього року відзначилося тим, що США відмовилися від виконання умов Паризької кліматичної угоди. На прес-конференції, присвяченій завершенню зустрічі, канцлер Німеччини Ангела Меркель, яка провела саміт у Гамбурзі, сказала, що вона «засуджує» вихід США з угоди.

В останній заяві йдеться: «Ми беремо до уваги рішення Сполучених Штатів Америки вийти з Паризької угоди, але також нагадуємо про те, що всі інші представники «Великої двадцятки» підтвердили укладення угоди як «незворотної». Відмовляючись підтримати кліматичну угоду, Америка на даний час є єдиною країною, яка не підписала угоду, за винятком Сирії, яка перебуває у розпалі громадянської війни, та Нікарагуа, яка вважає, що ця угода недостатньо вагома.

«Нічого не є легким», – сказав Трамп про переговори.

Меркель проробила левову частину наполегливої роботи, спрямованої на подолання прірви між США та 19 іншими країнами на зустрічі. Вона влаштувала саміт на своїй батьківщині, сподіваючись, що цим самим посилить свою передвиборчу кампанію, і відіграла центральну роль як людини, яка об’єднувала учасників. Проте увага засобів масової інформації на зустрічі була розпорошена. На місцевому рівні преса стежила за насильницьким протестом антикапіталістів, які перекрили велику частину центру Гамбурга. На міжнародному рівні основна увага зосереджувалася на Трампі, незалежно від того, чи стосувалося це зустрічі зі світовими лідерами, чи його політики щодо міграції, вільної торгівлі та відмови від виконання Паризької угоду про клімат. Тим не менш, Меркель була ключовою фігурою при знаходженні компромісу.

За день до того, Трамп провів свою першу особисту зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним. Замість запланованих 20 хвилин, нарада тривала понад дві години. Це стало найбільш знаменним моментом саміту, незважаючи на відносно незадовільні відгуки про неї обох урядів.

Навіть у менш вагомих моментах зустрічі, до сім’ї Трампа, здавалася, була прикута уся увага. У суботу, на переговорах, присвячених африканській міграції та здоров’ю, Трамп відійшов на мить, щоб поговорити з лідером Індонезії, а його дочка Іванка зайняла його місце. На фото, що було затвіттене, а пізніше видалене, Іванка сидить біля прем’єр-міністра Великобританії Терези Мей та китайського президента Сі Цзіньпіном. Майкл Макфол, який був послом Сполучених Штатів у Росії за часів Барака Обами, назвав цей момент «дивним». Відповідаючи на запитання, чи це було незвичним, Меркель заявила журналістам, що Іванка була «частиною американської делегації, і це те, що часом роблять інші учасники. Також добре відомо, що вона працює у Білому домі та займається певними ініціативами».

Читайте також: Лідери «Великої двадцятки» прийняли фінальну декларацію саміту в Гамбурзі

На саміті Іванка також оголосила про допомогу, розміром 50 млн доларів, надану Державним департаментом США, новому фонду Світового банку, який допомагає жінкам-підприємцям розпочинати бізнес. Іванка посприяла створенню фонду разом із президентом Світового банку Джимом Йонг Кімом. І це відбувається тоді, коли Трамп наказав скоротити кошти зовнішньої допомоги Державного департаменту та спрямувати їх на першочергові завдання країни.

Іншим напруженим моментом переговорів стали погляди Трампа на торгівельні угоди. Попередні заяви G20 закликали світових лідерів засудити протекціонізм, і хоча комюніке в основному є символічним, ця фраза посіла важливу роль після глобальної фінансової кризи. Трамп часто критикував торговельні угоди, а остання заява зустрічі свідчить про те, що торгівельні угоди повинні бути «взаємними та взаємовигідними», або ж країни можуть використати «законні інструменти торговельного захисту». Рішення «Великої двадцятки» вже дозволяють країнам приймати оборонних заходів, і Меркель сказала, що остання заява нічого не змінить. Вона, однак, назвала торговельні переговори «надзвичайно складними... з огляду на конкретні позиції, які зайняли Сполучені Штати». Вона назвала останні слова заяви перемогою.

У ній частково йдеться: «Ми будемо тримати ринки відкритими, визнаючи важливість взаємних та взаємовигідних рамок торгівлі, інвестицій та принципу недискримінації, і продовжувати боротися з протекціонізмом, включаючи будь-яку недобросовісну практику торгівлі, і визнавати роль законних інструментів торговельного захисту у боротьбі проти цього».

Попри те, що США дали задній хід і увага засобів масової інформації була прикута до Трампа, зустріч розглядають як перемогу Меркель. Мета саміту – окреслити лінії навколо спільних позицій та інтересів, і з США, що намагаються протистояти найважливішим питанням, Меркель зіграла роль терплячого учасника переговорів. Після того, як Франція запропонувала заборонити США вийти з кліматичної угоди, вона пішла на компроміс. Навіть Трамп був вражений її роботою. «Ви – дивовижні, – захоплювався Трамп. – і Ви проробили фантастичну роботу. Дуже дякую, канцлер. Це неймовірно».

Вони навіть знайшли час на рукостискання, яке пропустили, коли Меркель останнього разу відвідувала Білий дім.

Дж. Вестон Фіппен, The Atlantic

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-20 03:27:18