понеділок, 10 липня, 2017, 17:10 Львів
Монумент слави у Львові: пахне конфліктом
Монумент слави у Львові. Фото: radiosvoboda.org
Монумент слави у Львові. Фото: radiosvoboda.org

У Львові однією із головних тем до обговорення став Монумент слави. У травні депутати Львівської міської ради створили спеціальну комісію, яка має вирішити долю пам’ятника. Станом на 10 липня комісія не ухвалила жодного конкретного рішення. Громадські активісти, політв’язні, учасники АТО вимагають від влади Львова негайно розпочати демонтаж монумента. В іншому разі активісти обіцяють, що самі візьмуться до роботи. Натомість міські чиновники повідомляють про нові обговорення і частковий демонтаж. Виглядає так, що у Львові назріває конфлікт.

Про це повідомляє кореспондент ІА ZIK.

Міська рада «хитрощами» хоче зберегти монумент,активіст

Десятого липня громадські активісти, політв’язні та учасники АТО організували прес-конференцію, на якій заявили, що міська рада спеціально затягує початок демонтажу Монумента слави.

«Ми всі глибоко обурені позицією команди Садового. Вона намагається хитрощами, демагогією і саботажем зберегти цей монумент. До таких висновків ми дійшли після другого засідання комісії (щодо долі монумента, – ред.)», – заявив депутат VI скликання Львівської обласної ради, голова Франківського районного осередку Спілки політв’язнів України Юрій Зірченко і додав, що у 2012 році на суді за позовом щодо демонтажу монумента представник Садового уже висловив позицію міськради: вона проти знесення.

Він повідомив, що на першому засіданні комісії її голова Андрій Москаленко вирішив скерувати запити у компетентні установи, щоб вони надали висновки щодо монумента. На другому засіданні меншість, у тому числі і Спілка архітекторів, висловилась ясно: «Монумент повинен бути демонтований». Більшість ж чітко не заявила своєї позиції. Окрім того, однозначно за збереження пам’ятника не висловився ніхто.

«Я думав, на другому засіданні комісії ми вже проголосуємо і приймемо рішення. Але Москаленко вирішив затягнути. Ніякого рішення не було прийнято. Окрім цього, за дорученням комісії одне з управлінь міської ради обстежило стан споруди і дійшло висновку, що вона в аварійному стані. 45% облицювальних плит вагою від 60 до 160 кілограм відшарувались від бетонної основи», – заявив голова Франківського районного осередку Спілки політв’язнів України.

Голова ініціативної групи з демонтажу Монумента слави Любов Смага додала, що під час другого засідання комісії були пропозиції «українізувати» монумент.

«Напевно, хотіли кирзовий чобіт поміняти на берці, жінці, яка стоїть з мечем, вручити український віночок, намалювати вишиванку. Думали, це буде те, що хоче громада. Але, на жаль, міська влада помиляється», – заявила Любов Смага.

Залишивши памятник, ми проявимо «безмежну відданість Компартії»

Юрій Зірченко заявив, що, згідно із документами щодо початку будівництва, у монументі передбачали «відобразити і возвеличити полум’яний патріотизм народу, безмежну відданість Комуністичній партії».

«Ось для чого стоїть монумент! І якщо він залишиться, то ми і далі проявлятимемо безмежну відданість комуністичній партії, – наголосив Юрій Зірченко. – Цей монумент є символікою комуністичного тоталітарного режиму як пам’ятник, присвячений подіям, пов’язаними із діяльністю Комуністичної партії, із встановленням радянської влади на території України і переслідуванням учасників боротьби за незалежність».

Водночас нагадаємо, що глава Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович заявляв, що монумент не підпадає під закон про декомунізацію, оскільки він присвячений вшануванню учасників Другої світової війни, зокрема, вигнанню нацистів з України.

«Якщо львівська громада вирішить демонтувати цей пам’ятних з якихось інших причин, вона абсолютно має на це право. Але говорити про те, що цей демонтаж відбувається в оперті на закон про декомунізацію, це є некоректно», – сказав він.

Голова Львівського обласного Товариства політв’язнів і репресованих Петро Франко, своєю чергою, висловив здивування, що у Львові є люди, які стараються говорити, що не треба загострювати ситуації (навколо пам’ятника, – ред.), бо у нас війна на сході.

«Наче ми колись мали спокій? Якщо не довести цієї справи до належного висновку, буде трагедія», – наголосив П. Франко.

Молодший науковий співробітник НДІ українознавства Михайло Галущак відзначив, що Монумент слави – це символ радянського минулого.

«Це символ тих, хто бажає померти у Радянському Союзі. Вибачте, але ми хочемо жити в Україні, а не померти у союзі», – наголосив Михайло Галущак.

Він зазначив, що замість монумента можна спорудити Меморіал воїнам АТО, створити місце пам’яті жертв Другої світової війни.

Або міська рада знесе Монумент слави, або цим займуться активісти

Учасник бойових дій добровольчого батальйону ОУН Антон Петрівський наголосив, що Монумент слави буде демонтований у будь-якому разі: «Даємо шанс владі зробити це у цивілізований спосіб, без масових заворушень, без жертв з боку громадських активістів, громади Львова і правоохоронних органів. Ми даємо міськраді шанс показати людське обличчя».

У ЛМР до Нового року є час для вирішення цього питання.

«Можливо, владі потрібно більше часу, щоб прийняти конструктивні рішення, взнати, що потрібно робити і так далі. Думаю, до кінця року монумент має бути демонтований. Хотіли б, щоб це було зроблено до кінця літа, але є різні фактори. Тому термін до кінця року буде достатнім для міської ради, щоб позбутися цього ганебного символу», – заявив Антон Петрівський і додав, якщо ЛМР цього не зробить, в активістів є багато різних способів знести пам’ятник: «Можна скинутись грошима і купити старенький КрАЗ, зачепити трос і завалити монумент. На території Академії сухопутних військ є артилерійська установка. З її допомогою можна це зробити (демонтувати пам’ятник, – ред.). Також монумент можна довести до такого стану, що його потрібно буде демонтувати у зв’язку із аварійністю. Ми на все готові, бо це майбутнє наших дітей».

Міська рада ніяк не може визначитись, що робити з памятником

Сьогодні, 10 липня, прес-конференцію провели не лише представники громадських організацій, а й чиновники ЛМР. Вони розповіли про свої плани. Судячи із коментарів, влада міста не поспішає зносити Монумент слави.

Заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко, який очолює комісію щодо долі пам’ятника, повідомив журналістам, що частина об’єкта перебуває в «гостро аварійному стані».

«Оскільки для нас безпека львів’ян є на першому місті, ми прийняли рішення, яке полягає у тому, що фахівці Львівської політехніки зараз працюють над проектом тих робіт, які потрібно здійснити з точки зору безпеки. Можливо, вони включатимуть певну частину демонтажу. Відповідне рішення про замовлення робіт буде прийнято у п’ятницю на виконкомі», – заявив Андрій Москаленко і додав, що сьогодні задля безпеки людей частину монумента обгородять турнікетами.

За словами чиновника, комісія розглядала можливість музеєфікації і демонтажу пам’ятника.

«Конструкція є великою і будь-яке рішення вимагатиме певної суми коштів. Ми домовилися, що запускаємо процедуру оголошення архітектурного конкурсу, щоб чітко показати і знати, яким чином ця територія функціонуватиме і працюватиме», – заявив чиновник.

Головний архітектор Львова Юліан Чаплінський повідомив, що під час засідання комісії були зачитані листи від Академії мистецтв та історичних кіл щодо музеєфікації комплексу і пристосування для «висміювання епохи»: «Музеєфікація – це річ, яка може бути, так само може бути реконструкція площі чи якийсь варіант зміни комплексу як експозиції чи повний або частковий демонтаж».

Коментуючи заяву учасника АТО Антона Петрівського про те, якщо ЛМР не демонтує монумент, це зроблять активісти, Ю. Чаплінський заявив: «Я вважаю, якщо громада Львова більшістю визначить, що монумент потрібно знести, то це має приймати сесія ЛМР. Але я як архітектор заявляю, що це не звиклий демонтаж, де краном можна потягнути і перенести пам’ятник. Це тонни залізобетону. Як на мене, ЛМР має виділити гроші на вишукувальні роботи, проект демонтажу, який має пройти експертизу, і на сам демонтаж. Я можу запевнити, що це не простий процес».

Водночас чиновники не змогли повідомити, коли нарешті щось робитимуть з пам’ятником.

«Це залежить від того, яке рішення напрацюють. Наприклад, один варіант може передбачати необхідність прийняття ухвали на сесії ЛМР, інший – рішення виконкому. Це має вирішити робоча група», – заявив А. Москаленко.

Отже, поки у Львівській міськраді думають над найкращим варіантом, у громадських активістів уривається терпець. А це може закінчитися конфліктом.

Надія Сапіга,
ІА ZIK

Читайте також: У Львові демонтують частину Монумента Слави.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-25 19:41:12