live
Новини » Суспільство

Львів стане першим містом в Україні, що прийматиме Конгрес Міжнародного ПЕН-клубу

Львів. Фото: motto.net.ua

Одразу після Форуму видавців – 17-24 вересня – Львів прийматиме 83-тій Конгрес Міжнародного ПЕН-клубу, на який з’їдуться літератори та інтелектуали з усього світу. Місто стане першим в Україні, яке прийме такий важливий і масштабний захід.

Про це сьогодні, 5 липня, під час прес-конференції повідомив програмний директор 83-го Міжнародного конгресу ПЕН у Львові, президент Українського центру Міжнародного ПЕН-клубу Микола Рябчук.

«Ми довго вагалися, де саме в Україні провести Міжнародний конгрес ПЕН. Були певні внутрішні дискусії: чи це робити у Львові, чи у Києві, чи в Одесі. Врешті-решт львів’яни перемогли. Ми вважаємо, що Львів – це культурна столиця, а Київ – фінансова, політична», – зазначив Микола Рябчук.

До Львова приїде близько 200 лідерів думок, письменників, поетів, перекладачів, журналістів, істориків, публіцистів та редакторів із 101 країни. Секретар Міжнародного ПЕН-клубу, президент Естонського центру Міжнародного ПЕН-клубу Кетлін Кальдма, яка перебувала на скайп-зв’язку із учасниками прес-конференції, розповіла, що свою участь у конгресі уже підтвердили нобелівські лауреати Світлана Алексієвіч (Білорусь) та Герта Мюллер (Румунія-Німеччина), неодноразовий нобелівський номінант Адам Загаєвський (Польща), Пітер Померанцев (Велика Британія), Людмила Улицька (Росія), Пол Остер (США), сучасні українські письменники Андрій Курков, Сергій Жадан, Олена Стяжкіна.

«Це важлива публіка, яка у своїх країнах формує громадську думку. Імідж України великою мірою залежить від того, як ці люди побачать нашу країну, що про неї довідаються і як це зуміють ретранслювати своїм співвітчизникам. Звичайно, ми маємо шанс це використати, щоб представити себе і почути та зрозуміти інших», – наголосив Микола Рябчук.

Темою конгресу буде «Відстоювання правди у добу пропаганди». Куратор, координатор команди 83-го Міжнародного Конгресу ПЕН у Львові, очільниця офісу «Львів – місто літератури ЮНЕСКО» Ольга Муха зазначила, що сьогодні Україна – найбільш доречна країна для серйозного обговорення цієї тематики.

«Проведення конгресу у Львові для мене є черговим підтвердженням того, що ми виходимо на літературну мапу світу дуже впевнено. Нас вже розглядають як повноцінного партнера, – зазначила О. Муха. – Конгрес має подвійний формат – дипломатично-політичний і літературно-публічний. Тому слід зважати, що є дві програми. Одна стосується закритих заходів, де представники з різних ПЕН-клубів світу матимуть можливість обговорити серйозні питання, здебільшого політично-правові. Друга – література програма буде відкритою».

Екс-президент Українського ПЕН-центру, проректор Українського католицького університету Мирослав Маринович наголосив, що конгрес – це передусім важка робота учасників.

«Для нас – це також можливість вплинути на позицію міжнародного ПЕНу у світі. Це величезна відповідальність», – додав він.

Зараз організатори конгресу набирають волонтерів. Кожен, хто хоче допомагати під час заходу, повинен володіти англійською мовою. Вітається також знання іспанської та французької мов.

Довідка ІА ZIK.

ПЕН-клуб (International PEN) є вагомою міжнародною неурядовою організацією, яка об’єднує професійних письменників, редакторів і перекладачів від 1921 року. Його назва утворена від англійського слова «pen» – ручка, що є водночас абревіатурою слів Poets, Playwrights, Essayists and Novelists – «поети, драматурги, есеїсти, романісти». Також до ПЕН-клубу входять журналісти, історики, видавці, загалом понад 25 000 членів із усього світу. ПЕН-клуб перебуває у формальних консультаційних зв’язках з ЮНЕСКО і має спеціальний консультативний статус в Економічній і Соціальній Раді ООН. Це одна із найстаріших організацій, яка бореться за права людини й одна з перших міжнародних письменницьких організацій. Свого часу до ПЕН-клубу належали Джозеф Конрад, Бернард Шоу, Герберт Уелс, а очолювали його Джон Голсуорсі, Генріх Белль, Маріо Варгас Льйоса.

Президентами Українського ПЕН-центру були поет Микола Вінграновський, правозахисник і публіцист Євген Сверстюк, філософ і релігієзнавець Мирослав Маринович. Нині організацію очолює Микола Рябчук – публіцист, письменник і науковець.Loading...
Loading...
Loading...