Новини » Політика 3 липня, 2017, 14:16
БПП+НФ? Можливі варіанти і наслідки об’єднання
БПП і «Народний фронт» об'єднуються. Фото: rbc.ua
БПП і «Народний фронт» об'єднуються. Фото: rbc.ua

У партії Яценюка натякнули, що не проти об’єднатися з Блоком Порошенка. Хоч аналітики наразі неоднозначно оцінюють вірогідність такого об’єднання, це вже можна вважати попередньою підготовкою до наступних виборів, які стають усе ближчими. І вже зараз зрозуміло, що партії розглядатимуть всі можливі варіанти, аби тільки подолати заповітний 5% бар’єр і потрапити до нового парламенту.

Кому і навіщо потрібне обєднання

Про можливість об’єднання в одну політичну силу з Блоком Петра Порошенка заговорили у парламентській фракції «Народний фронт» минулого тижня. Зокрема, такого варіанту не виключає заступник голови фракції Андрій Іванчук, але каже, що «треба знайти спільну ідеологію».

Політологи тим часом нагадують, що питання про об’єднання цих двох політичних сил на порядку денному стоїть давно. Перший раз про це заговорили в 2014 році напередодні минулої виборчої кампанії. Тоді ідея була одна – сконцентрувати електорат, який умовно орієнтується на чинну владу, щоб завдяки такій синергії отримати додаткові відсотки для проходження у парламент.

«Наскільки ця ідея актуальна зараз – питання дискусійне, адже рейтинги Порошенка і Яценюка в 2014 і рейтинги зараз – це дві різні історії. Тому зараз це точно не буде об’єднання рівноправних партнерів, а поглинання слабшого сильнішим, тобто об’єднання відбудеться на умовах Порошенка. Чи потрібно це Арсенію Петровичу та його політичній силі? Однозначно потрібно, бо їхні рейтинги не дають їм жодного шансу на проходження у парламент. Чи потрібно це Петру Олексійовичу? Це питання виключно до нього та технологів, які очолюють його штаб. Якщо вони після аналізу електорального поля побачать, що таке об’єднання дасть кумулятивний ефект і це позитивно вплине на рейтинг, тоді воно відбудеться. Якщо ж порахують, що ефект від такого кроку буде мінімальний, тоді об’єднання на центральному рівні не буде», – вважає політолог, голова Центру «Ейдос» Віктор Таран.

Так чи інакше, але як мінімум до кінця поточного року ніяких об’єднань не буде, вважає інший експерт, керівник Центру політичного аналізу «Пента» Володимир Фесенко. Він переконаний, що не варто сприймати висловлювання Іванчука як оголошення домовленості про об’єднання.

«У принципі, «Народний фронт» більше зацікавлений у цьому, тому що його рейтинги дуже низькі і без об’єднання в нього немає шансів пройти до наступного складу Верховної Ради. І в цьому сенсі «Народний фронт» через витоки інформації, через такі заяви хоче примусити БПП до активних переговорів. Думаю, що на цей час навіть немає ніяких перемовин, є, можливо, певні консультації, але нічого більше. Показово, що з боку БПП ніякого підтвердження таких переговорів немає», – зазначає політолог.

На думку Фесенка, є проблемні питання, на які поки що в обох партіях не мають відповіді. Йдеться, насамперед, про проблему рейтингу Яценюка і його майбутнього статусу в цій партії. «Рейтинг, м’яко кажучи не дуже високий – на рівні 1%. І якщо Яценюк стане одним із публічних лідерів нової політичної сили, то це може вдарити по її рейтингах. Відповідно, це непокоїть представників БПП. Але проблем, які будуть заважати швидкому об’єднанню, набагато насправді більше», – вважає експерт.

Навіщо тоді Блоку Петра Порошенка може знадобитися злиття з «Народним фронтом», якщо він таки піде на цей крок? Як пояснюють аналітики, по-перше, щоб міцніше прив’язати цю партію до президентської команди, а також щоб зберегти і зміцнити коаліцію у нинішньому парламенті.

«Але Блок Порошенка цікавить не об’єднання з НФ як таке. У дійсності БПП потрібне проведення ребредингу. При чому не лише зміна назви, а розширення соціальної і політичної бази президентської партії, залучення до неї нових людей, нових потенційних союзників і оновлення іміджу цієї політичної сили, щоб забезпечити більш ефективні стартові позиції як на президентських, так і на парламентських виборах», – вважає Володимир Фесенко.

Віктор Таран натомість схиляється до думки, що насправді найбільш вірогідний сценарій для цих партій – це погодження спільних кандидатів на мажоритарних округах. Такий варіант цілком можливий, тим паче, що він у 2014 році був апробований доволі успішно – у парламент пройшло близько двох десятків депутатів, які висувались як єдині кандидати від БПП і «Народного фронту».

Коли чекати виборів

Натяки окремих політсил про можливі формати про об’єднання насправді зовсім не свідчать про наближення дочасних виборів парламенту, вважають політологи. Насамперед тому, що такі вибори зовсім не вигідні основним провладним гравцям.

«Зараз ні БПП, ні «Народний фронт» з його рейтингами не зацікавлені у дострокових виборах. Окрім зниження їхнього представництва у парламенті перевибори для них нічого не дадуть. До того ж, якщо вони втратять більшість у Раді, це буде програшна стратегія перед президентськими виборами. Тобто оптимальний варіант – мають відбутися чергові вибори президента (заплановані на 31 березня 2019 р., – ред.), а потім чергові вибори до Верховної Ради. Дострокові парламентські вибори перед виборами президента послаблять позиції президентської команди, а не посилять», – пояснює Володимир Фесенко.

Та й чергових виборів до Ради насправді чекати недовго. Згідно з Конституцією, вони теж мають відбутися вже через два роки – у 2019. «Цілком очевидно, що вже зараз потрібно до них готуватися. Робота на округах активно розпочнеться влітку наступного року, а до того часу основним політичним гравцям уже потрібно чітко визначатися, з ким вони йдуть на вибори, а також розписувати так звану карту мажоритарних округів. Тому такі домовленості за рік до початку активної кампанії – це абсолютно нормальний процес», – каже політолог Таран.

Які ще можливі обєднання

Партії Порошенка і Яценюка далеко не єдині партії, які зараз можуть задумуватися про альянси з іншими політичними силами. Інформація про такі переговори з’являлася і раніше, але результату наразі немає.

Через особливості чинного виборчого законодавства, зробити це насправді не так просто. Справа в тому, що відповідно до закону про вибори від 2012 року, зараз неможливе висування у форматі політичних блоків, як це було у 2007 році, коли, наприклад, БЮТ йшов на вибори як об’єднання трьох партій – ПРП, УСДП і «Батьківщини». Зараз же об’єднання окремих партій можливе лише у вигляді злиття, а точніше, як було вже сказано вище, поглинання більшими гравцями менших. Тобто лідерам потрібно буде розпустити свою партію, здати свідоцтво, печатку і повністю перейти у структуру іншої політичної сили, а це непросто, якщо мало не кожен другий голова партії плекає власні президентські плани.

«Об’єднання навколо інших політичних партій можливе виключно за умови, що лідерам рейтингу цих партій це буде вигідно. Мені здається, що в Україні дуже мало політиків, які згодні піти на поглинання до Юлії Тимошенко, зважаючи на її персональні політичні амбіції. Тому я слабо вірю, що хтось готовий «злити» свою партію» під Тимошенко. Не думаю, що на це піде Садовий чи Гриценко, чи Саакашвілі. Тим паче, кожен із них має свої аналогічні амбіції. Тому те саме стосується і розмов про об’єднання «Самопомочі», партій Гриценка і Саакашвілі. Думаю, всі ці їхні зустрічі – не більше, ніж ритуальні па. Мовляв, бачите, ми зустрічаємося, ми обговорюємо», – каже Віктор Таран.

Можливим об’єднання політичних сил називає політолог Володимир Фесенко, але, на його переконання, це відбудеться не зараз, а на початку 2019 року або після президентських виборів.

«Тоді консолідація може відбуватися навколо потужних лідерів, які будуть претендувати на посаду президента або отримають високі результати на президентських виборах. Партії, які мають менше шансів на проходження до Верховної Ради, будуть намагатися об’єднатися із сильнішими. Якщо у партії Саакашвілі будуть зберігатися не дуже високі рейтинги, вона буде зацікавлена об’єднатися з тією ж «Самопоміччю». Чи піде на це «Самопоміч» – це відкрите питання, тому що два ведмедя в одному барлогу – це занадто. Плюс до того конфліктний характер Саакашвілі, ризик потенційного розколу у «Самопомочі». Тому я не дуже впевнений, що партія Садового аж так сильно зацікавлена в об’єднанні. Якщо у «Громадянської позиції» Гриценка будуть достатньо високі рейтинги, щоб пройти до парламенту, він об’єднуватися не буде. А от, наприклад, «Демальянс», в якого не надто велика популярність наразі, буде намагатися об’єднатися або з партією Гриценка, або з «Самопоміччю».

Також можна припустити об’єднання партій «Наш край» і «Відродження». Окремо в них рейтинги не дозволяють пройти до парламенту, але вони доволі успішно виступають на місцевих виборах в окремих регіонах», – зазначає Фесенко.

На думку ж Віктора Тарана, єдиний можливий конгломерат об’єднання для цих партій – це, як і у випадку з ББП і «Народним фронтом», домовленості про спільних кандидатів на мажоритарні округи.

«Тоді ми будемо мати, умовно кажучи, протистояння влади й опозиції по двох лініях – на Сході представнику провладної партії буде опонувати представник «Опозиційного блоку», «Нашого краю» чи «Відродження», а на Заході проти кандидатів від влади будуть грати об’єднаний кандидати від «Батьківщини», «Самопомочі», «Гриценка» тощо. Тобто теоретично такий варіант можливий. Але зважаючи, що, наприклад, і для Тимошенко, і для Садового, і для Гриценка базовим електоратом є Західна Україна, то зрозуміло, що їм доведеться дуже сильно посунути свої персональні амбіції, аби домовитися. Чи вистачить у них мудрості для цього – не знаю, час покаже», – додає експерт.

Тетяна Штифурко,
ІА ZIK

 

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2021-01-27 01:45 :32