Новини » Світ 26 червня, 2017, 20:40
Завтра присяжні обговорять вердикт по справі убивства Бориса Нємцова
Фото: uinp.info
Фото: uinp.info

27 червня 2017 року, у Москві збереться колегія присяжних для обговорення вердикту у справі про вбивство опозиційного політика Бориса Нємцова.

Що відомо про підсумки судового розгляду, коротко розповідає RFI.

Бориса Нємцова застрелили 27 лютого 2015 року на Великому Москворецькому мосту, коли він повертався з ресторану в ГУМі зі своєю знайомою Ганною Дурицькою. Вбивця підійшов до Нємцова і Дурицької ззаду і вистрілив в політика шість разів, після чого він сів в машину, що під’їхала і зник.

У вбивстві Бориса Нємцова звинувачуються п’ятеро осіб: Заур Дадаєв, брати Анзор і Шадід Губашеви, Темірлан Ескерханов і Хамзат Бахаєв. Ще один можливий співучасник Беслан Шаванов під час затримання підірвався на гранаті. Всі обвинувачені – вихідці з Республіки Чечня.

В ході слідства Дадаєв і брати Губашеви давали зізнавальні свідчення, але в суді відмовилися від них, заявивши, що зізнавалися вони під тортурами.

Вердикт у цій справі будуть виносити присяжні – за клопотанням захисту. Московський окружний суд зміг набрати присяжних зміг тільки з другої спроби, більшість кандидатів брали самовідвід. Зараз в колегії – 12 основних присяжних і три в резерві. Спочатку в колегію набирається 10 запасних, але за дев’ять місяців суду сім присяжних з різних причин вибули з колегії. Присяжним потрібно відповісти на питання про винність в організації вбивства.

Фото: telegraf.com.ua
Фото: telegraf.com.ua

На лаві підсудних

За версією звинувачення, стріляв в Нємцова Заур Дадаєв, 1982 року народження, колишній заступник батальйону «Північ» (за інформацією ЗМІ, це один з батальйонів особистої гвардії Рамзана Кадирова). Батальйоном керує Алібек Делімханов, брат депутата Державної думи від Чечні Адама Делімханова. Рамзан Кадиров особисто коментував затримання Дадаєва: «Я знав Заура, як справжнього патріота Росії. [...] Я твердо переконаний, що він щиро відданий Росії, був готовий віддати за Батьківщину життя».

Анзор Губашев і Беслан Шаванов, ймовірні спільники Дадаєва, за інформацією слідства, разом з ним стежили за Нємцовим (їх впізнали по знімках камер спостереження ГУМу, де політик вечеряв зі своєю супутницею), а ще три фігуранта – Шадід Губашев, Темірлан Ескерханов і Хамзат Бахаєв – допомагали в підготовці, підвозили їх, шукали інформацію про Нємцова в інтернеті і т.д.

Дадаєв і Губашеви були затримані в Інгушетії 7 березня 2015 року, Беслан Шаванов загинув у Чечні, Ескерханов і Бахаєв були затримані в Москві. Всі звинувачення висуваються в рамках двох статей – пункти «ж», «з» частини 2 статті 105 КК РФ (вбивство, вчинене організованою групою, за наймом) і за частиною 3 статті 222 КК РФ (незаконний оборот зброї, вчинений групою осіб).

Вбивство без мотиву

Підготовка замаху почалася майже за півроку до вбивства, з вересня 2014 року. З осені Заур Дадаєв і Беслан Шаванов, теж колишній службовець військового підрозділу в Чечні, переїхали в Москву. Спочатку вони знімали квартиру за адресою Вєєрная, 3, а потім хтось (ймовірно Руслан Геремєєв, заступник командира батальйону «Північ») купив квартиру за адресою Вєєрная, 46.

У жовтні Заур Дадаєв купив і машину ZAZ Chance, на якій велося стеження за політиком. На ній же, за версією звинувачення, злочинці зникли з місця вбивства. Також взимку були куплені дві «бойові трубки» – телефони, які, судячи з біллінгу, використовувалися під час стеження за Нємцовим. Крім того, слідство стверджує, що Дадаєв купив як мінімум 11 патронів 9мм – п’ять з них знайшли в будинку його матері в селі Малгобек в Чечні.

Всі ці факти – присутність до квартирах на Вєєрній, сліди в машині, телефони – використовувалися в якості доказів вини. Машину вдалося відстежити по системі спостереження ГИБДД «Поток», і один з обвинувачених – Анзор Губашев вставляв особисту сім-карту, зареєстровану на свого брата, в «бойову трубку». Знаряддя вбивства в справі немає.

Офіційна версія звинувачення, що стосується мотивів – вбивство було скоєно за наймом. Організатором вважається Руслан Мухутдінов, 1987 року народження, – ще один колишній боєць батальйону «Північ». Мухутдінов в Москві був водієм Руслана Геремєєва. Мухутдінов перебуває в міжнародному розшуку, слідству знайти його не вдалося. Але передбачається, що саме він найняв Дадаєва та інших для вбивства Нємцова, пообіцявши їм 15 мільйонів рублів.

Звідки у водія такі гроші, і чому йому знадобилося вбивати опозиціонера, – таким питанням слідство не задається. При цьому свідки говорили про зв’язки обвинувачених не з ним, а з Русланом Геремєєвим – наприклад, саме він купував їм квартиру. Але як організатор в справі він не фігурує, в матеріалах згадується Мухутдінов і «невстановлені особи».

Як мотив вбивства в ЗМІ фігурували висловлювання Нємцова на підтримку редакції «Шарлі Ебдо», розстріляної 7 січня 2015 року. Нібито мусульманина Дадаєва образили ці висловлювання, і на цьому ґрунті вони вирішили вбити політика. Пізніше, коли слідство з’ясувало, що стеження за Нємцовим почалася з осені, ця версія відпала.

Підсудні та їхні адвокати повністю заперечують провину, підкреслюючи, що у них були відсутні мотиви для вбивства, що процес був упередженим, а свідки звинувачення давали неправдиві свідчення.

«Фіаско» слідства

Судовий процес у справі тривав дев’ять місяців, однак адвокати потерпілої сторони результатом слідства незадоволені. Мухутдінов перебуває в розшуку, а Геремєєва допитати не вдалося – як казав слідчий, до нього приїхали додому в Чечні, але ніхто не відчинив двері. Адвокати Жанни Нємцової Вадим Прохоров і Ольга Михайлова вказували на те, що в деяких моментах слідство «зазнало фіаско» – не встановлені організатори та замовники вбивства, нічого не говориться про їхні мотиви. Про це вони говорили і у виступі перед присяжними:

«Ми переконані, що не тільки гроші дозволили відбутися цьому замовному вбивству. [...] Ми абсолютно переконані – з огляду на те, як було організовано і здійснено вбивство – що коріння цього вбивства йдуть до вищих посадових осіб Російської Федерації і Чеченської Республіки.

А виконавці, хоч і не всі – вони на лаві підсудних.

Так, ми бачимо тільки непрямі докази, прямих ми не бачимо, але вони склали свою картину… Питання в тому, чи достатні ці докази? Це питання, яке Ви і повинні будете вирішити – і тут Вам ніхто не допоможе. Ми всі чекаємо від Вас цього рішення».

Адвокати сім’ї Нємцова говорили, що на їх погляд причетність Бахаєва до вбивства не доведена (він жив в одному будинку з Губашевими в Підмосков’ї), і вказували суду на те, що некоректно сформульовані питання до присяжних (позитивна відповідь на питання про винуватість одного обвинуваченого, автоматично має на увазі провину інших, тоді як присяжні повинні винести вердикт по кожному обвинуваченому окремо).

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-08-21 20:45 :40