понеділок, 19 червня, 2017, 11:54 Суспільство
Завдяки вбивству Майлова весь світ дізнався про Голодомор, – «Історична правда»

1933-го року у Львові до небезпечного завдання – атентату – готується Микола Лемик. Хлопець до цього зброї у руках не тримав, тому цілими днями тренувався у лісі.

Про це йдеться у фільмі «Історія українського тероризму» програми «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» (щосуботи о 22:00 на телеканалі ZIK).

Револьвер для Лемика дістає Роман Шухевич, а  інструктаж проводить сам Степан Бандера. Та перед цим для виконання атентату члени ОУН довго шукали добровольця шляхом опитування.

«Опитування було анонімним. І люди, які брали в ньому участь, не знали, яке завдання на них чекає. Вони знали лише те, що воно буде дуже небезпечним. Степан Бандера був задоволений, оскільки більшість опитуваних погодились взяти участь», – розповідає кандидат історичних наук Ярослав Папуга.

Микола Лемик надавався до виконання завдання за усіма параметрами. Простий сільський хлопець, який лиш недавно приїхав на навчання, не мав зв’язків у Львові і був потрібного віку. 

«Йому було 18 років, і, можливо, брали до уваги те, що згідно з  польським законодавством, йому не загрожувала смертна кара», – пояснює доктор історичних наук Олександр Зайцев.

Жертвою мав стати радянський консул як представник СРСР на західноукраїнських землях, – символічна фігура, до якого оунівці не мали нічого особистого. Атентат мав зовсім іншу мету.

«Вбивство радянського консула було можливістю розповісти про Голодомор», – пояснив кандидат історичних наук Василь Стефанів.

До терористичного акту націоналісти готувалися майже півроку. Аби цілодобово наглядати за радянським представництвом у Львові, агенти ОУН орендували помешкання напроти установи.

21 жовтня 1933 року, рівно об 11:30, у двері радянського консульства у Львові тричі подзвонив молодий чоловік у чорному костюмі.

У книзі відвідувачів молодик підписався як «Дубенко». За легендою, він хотів виїхати до Києва, де жила його сестра, на навчання. З таким проханням юнак сміливо пройшов до приймальні консула.  Але замість листів до сестри відвідувач «Дубенко» витягнув з кишені револьвер.

Однак, як згодом стало відомо, смертельна куля поцілила не в ту людину. Жертвою мав стати віце-консул Михайло Голуб, а в той день відвідувачів приймав Андрій Майлов.  Здавалося б, замах провалився.

Вбивство не тієї людини для ОУН принесло навіть  кращий результат, ніж очікували. Як з’ясувалося, Олексій Майлов, на місці якого мав бути радянський консул, займав значно важливішу посаду.

Замах на Майлова увійшов в історію як «Постріл в обороні мільйонів». Про нього писала навіть заокеанська преса. Таким чином увесь світ дізнався про Голодомор. А терориста Миколу Лемика спочатку засуджують до страти, а згодом – до довічного ув'язнення.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-09-23 22:53 :42