Новини » Суспільство 19 червня, 2017, 14:34
Націоналіст Степан Федак працював на гітлерівців та НКВС, – історик

Згідно нещодавно відкритих архівів СБУ, герой націоналістичного руху Степан Федак-молодший наприкінці 30-х років ХХ століття був агентом НКВС. І навіть долучався до арешту та жорстоких допитів діячів ОУН (б). Він також співпрацював із службою безпеки Третього рейху, а в останні роки життя став старшиною 14-ої гренадерська дивізії СС «Галичина».

Про це в ефірі «Історичної правди з Вахтангом Кіпіані» (щосуботи о 22:00 на телеканалі ZIK) розповів науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху Володимир Бірчак.

Коли наприкінці вересня 1921року до Львова вдруге за рік приїхав очільник польської держави Юзеф Пілсудський, статус Східної Галичини був ще не визначений. Після Першої світової війни за ці землі тривали дипломатичні бої, та Польща уже накинула на ці землі воєводський устрій. Приїзд високопосадовця це лише підкреслював. Тож анонсований заздалегідь візит польського політичного лідера радикально налаштовані галицькі українці, об‘єднані навколо УВО, сприйняли, як чудову нагоду для помсти.

«Однак цим замахом більше хотіли продемонструвати світові, що українці проти приєднання Східної Галичини до Польщі», – розповідає кандидат юридичних наук Тарас Андрусяк.

Тож ще за кілька місяців до візиту Пілсудського очільник УВО Євген Коновалець доручає двадцятирічному синові знаменитого львівського адвоката Степанові Федакові-молодшому відшукати виконавця для замаху. Та хлопець вирішує, що зробить усе сам.

Увечері Юзеф Пілсудський і львівський воєвода Казимеж Грабовський урочисто відкрили новий польський герб міста у Ратуші. Після святкової вечері збиралися відвідати Оперний театр. Саме тоді на площі Ринок Степан Федак і використав свій шанс.

«Його діймали нерви, адже виходу Пілсудського чекали дуже довго. У результаті Федак відкрив вогонь – із трьох пострілів два влучили у Грабовського, третій – в автомобіль, а сам Пілсудський залишився неушкодженим. Федака ж важко побив натовп, поліція його практично врятувала», – зазначає історик Андрій Павлишин.

Того ж вечора телеграфні дроти рознесли по всьому світу звістку про замах на очільника Польщі. Цей колосальний резонанс призвів до того, що практично усі українські адвокати краю зголосилися виступати захисниками Федака

Та оскільки замах не вдався, молодому Федаку «світив» не надто довгий термін. До того ж, хоча й основне звинувачення базувалося на тому, що Федак стріляв саме у Пілсудського, адвокати наполягали: постріл був спрямований на воєводу Грабовського. Цю версію під час судового слідства, як не дивно, підтвердив навіть сам Пілсудський.

«Ще за існування Російської імперії польські терористи, за наказом самого Пілсудського, теж здійснювали такі акції. Тож він як революціонер, який боровся за незалежність своєї держави, чудово розумів революціонера Федака, який прагнув української незалежності. Навіть дочка Пілсудського пише про його певну симпатію до Федака-молодшого», – наголошує історик Андрій Руккас.

Тож юному терористові присудили лише шість років ув‘язнення, з яких той відсидів лише два – вийшов на волю за амністією. Важливу роль у цьому зіграло загадкове зникнення із папки прокурора ключових доказів проти Степана Федака.

Та присутній у студії Володимир Бірчак розповів: нещодавно у архівах СБУ відкрила цікаві факти про Федака-молодшого. Виявляється, наприкінці 30-х років український націоналіст-радикал став радянським спецагентом, який діяв під псевдонімом «Богун». Та згодом виявилось, що Федак ще й працював у СД – поліції безпеки Третього Рейху.

«Там він долучився, зокрема, і до арешту відомого члена ОУН(б) Миколи Климишина. Сам Федак допитував низку чільних діячів цієї організації. Багато хто згадує навіть його жорстокість на цих допитах», – наголосив Бірчак.

Кілька разів Федак навіть мав зустрічі із радянською агентурою в окупованому Києві.

«Тобто тут піднімається питання: чи може Федак справді бути героєм? Адже він заплямував себе, з одного боку, працюючи в СД, а з іншого – будучи завербованим НКВС», – зауважив експерт.

Та коли почала формуватись 14-та гренадерська дивізія СС «Галичина», Федак був там старшиною.

«Загинув він у Німеччині, у 1945 році, при нез‘ясованих досі обставинах. Тобто, чи це було зведення рахунків, чи випадковість – невідомо», – зазначив Володимир Бірчак.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-22 21:17 :36