п'ятниця, 16 червня, 2017, 15:00 Події
Доброволець досі не може отримати статус учасника бойових дій на Донбасі

Хлопці, які у 2014 році пішли воювати на Донбас добровольцями, вже три роки не можуть отримати статус учасника бойових дій та пільги від держави. Попри те, що багато з них навіть мають фото і відео, які підтверджують участь у війні, а дехто навіть просидів в полоні не один місяць.

Про це йдеться у програмі військових журналістських розслідувань «Стежками війни» (щовівторка о 20:30) на телеканалі ZIK.

«На жаль, досі українська влада не визнала учасниками бойових дій саме добровольців. Тих, які на початку війни зупинили агресора, які не входили до складу ЗСУ. Є багато добровольців, які пішли воювати на схід через воєнкомати. Але переважно перші добровольці, які їхали туди не за ділянками землі, не за грошовими винагородами, були вмотивовані тим, щоб зупинити ворога», - розповів  доброволець, голова «Легіону Свобода» у Києві Василь Зозуля.

Посвідчення, здобуті кров’ю, надають ряд пільг, які держава гарантує захиснику України після повернення з фронту: безкоштовне одержання ліків за рецептами лікарів, першочергове безплатне зубне протезування, безкоштовне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання грошової компенсації, 75% знижка за користування житлом та комунальними послугами, безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту.

Із 2014 року держава офіційно присвоїла статус УБД понад 300 тис. осіб. І на кожну людину на рік витрачають близько 50 тис. грн з державного бюджету.

У 2014 році доброволець Павло Гаркавенко із позивним «Боб» пішов на Донбас воювати у складі «Правого сектора». Він добре пам’ятає останній наказ командира, після якого потрапив у полон.

«Ми повинні були дізнатись про кількість техніки сепаратистів і повернутися на базу. Був наказ не вступати у бій. Але хлопці помилились у розрахунках на карті», – прокоментував доброволець Павло Гаркавенко із позивним «Боб».

Диверсійна група «Правого сектору», з якою вийшов у розвідку «Боб», повернула не туди. Чоловік каже, що в колоні йшов останнім, замикаючим, але врятуватися не зміг і потрапив у полон, де пережив страшні тортури, після яких йому вдалося вижити.

«Нас били, як собак. Я вже навіть не пам’ятаю, скільки разів мене били прикладом по голові. Це вже просто ставало нормою. Камера, у якій я сидів, була по щиколотку наповнена водою, тому спали по черзі на стільцях. Бувало таке, що до нас заходили в камеру і для гостроти відчуттів стріляли по ній, щоб зрикошетили кулі і ув’язненим було «веселіше»», – розповів доброволець.  

Павло довго сидів у різних підвалах Донецька, а потім його примусили працювати на сепаратистів. Виконував всіляку чорнову роботу в гаражі. І лише півтора роки тому хлопця відпустили. З того часу «Боб» і намагається отримати статус учасника бойових дій.

«Маю відео, що був у полоні. Також документи від СБУ і підтвердження, що був у підрозділі. Далі захотіли, щоб я привів двох свідків, які б підтвердили, що я був на Донбасі. Тобто дані про те, що я був у полоні і в підрозділі у них є,  а вони ще хочуть, щоб я приводив двох людей для засвідчення. Я ж не потрапив у полон безпідставно», – розповів доброволець із позивним «Боб».

У міжвідомчій комісії по наданню статусу учасника бойових дій чоловікові не вірять, що той справді воював. Хоча відеодокази публікували навіть російські ЗМІ.

Народний депутат України та засновник батальйону «Айдар» розповів, що справді проблемою для добровольчих батальйонів є їхній неофіційний статус.

«Коли я формував батальйон, головним завданням для мене було надати йому офіційний статус і зброю. Батальйон «Айдар» перший і єдиний в ЗСУ та той час, який отримав зброю одразу. Більше такого не було ні в кого. І доки ми не зламаємо ту систему, яка є у Верховній Раді у вигляді Пашинського і Комітету національної безпеки і оборони, вони не працюватимуть на український народ. Адже зараз вони працюють на свою кишеню», – прокоментував народний депутат України, засновник батальйону «Айдар» Сергій Мельничук. 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-03-22 00:12 :46