середа, 14 червня, 2017, 12:14
Українські фахівці у Луганську рекультивували полігон ТПВ не гірше за «Еджіс» Садового
10

Андрій Садовий у своїх промовах щодо вирішення проблеми утилізації сміття впродовж року нерідко стверджував, що має дві великі амбіції: збудувати перший в Україні сучасний полігон для захоронення відходів а також провести повноцінну рекультивацію звалища у Грибовичах. Також вперше. Пізніше він взяв на озброєння досвід компанії «Еджіс» та стверджував, що саме вона має єдиний в Україні неоціненний досвід правильної консервації великих сміттєзвалищ. Все це виявилось неправдою, яка була дієвою лише нетривалий час, поки не вдалося дізнатися про те, що є в Україні звалища, які будують найсучасніші полігони для ТПВ. Є й такі, де проведена рекультивація й дегазація так, як того вимагають міжнародні норми. І зроблені ці об’єкти ще декілька років тому. Великий удар по амбіціях мера Львова чи приклад для роботи, яку він мав розпочати ще багато років тому і яку, виявляється, реально було зробити у нашій державі.

Про збудований за найсучаснішими технологіями, зданий та прийнятий в експлуатацію усіма державними органами полігон для ТПВ ІА ZIK писав у матеріалі «Досягти неможливого. Як не потонути у смітті: досвід Червонограда». Йшлося про місто Червоноград у Львівській області, влада якого впродовж останніх років напружено працювала над тим, щоби збудувати «правильний» полігон для ТПВ та створити повноцінний сміттєпереробний комплекс. І, врешті, домоглася свого: знайшлися кошти (обійшлися без кредитів), фахівці (до речі, вітчизняні), обладнання (також, в основному, місцевого виробництва). Зараз тут збудовано три карти для складування сміття, працює сортувальна лінія, і місто стало одним з ключових пунктів вирішення сміттєвої проблеми в області, приймаючи ТПВ зі Львова та трьох сусідніх районів. І це при тому, що іногородні, які бажають сюди возити сміття, платять близько $ 50 за тонну. Невдовзі у Червонограді мають розпочати будівництво ще й сміттєспалювального заводу – таким чином через 3-4 роки тут буде повністю вирішена проблема зі сміттям за кращими європейськими зразками.

Про звалище, рекультивоване за усіма законами і нормативами, вперше довелося почути у квітні цього року від голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяни Тимочко на Екофорумі у Львові. Цей захід, організований ЛМР з майданчику для демонстрації підтримки політики міста у сфері поводження з ТПВ, перетворився на потік нищівної критики на адресу міського голови та розвінчання ряду міфів, які він майстерно плекав впродовж останнього року.

Пані Тетяна звернула увагу на те, що, на жаль, багато хто дивиться на рекультивовані фірмою «Еджіс» полігони у Європі, як на подорож на Місяць. Але насправді подібні проекти вже реалізовувались і в Україні. У 2013 році завершилась рекультивація полігону на Олександрівському сміттєзвалищі поблизу Луганська.

«Воно було майже таким, як звалище у Грибовичах, і не давало жити десяткам навколишніх сіл. І воно за п’ять років було рекультивовано і виглядає майже так, як у Марселі. Повірте, це не містика і не фантастика. Це 5 років спільної праці міської влади, обласної, інвесторів та місцевої громади».

ІА ZIK сконтактував з фахівцями Всеукраїнської екологічної ліги та отримав матеріали про рекультивацію Олександрівського полігону, які вразили тим, що на Луганщині, яку важко назвати еталоном новацій, багато років успішно реалізовується екологічний проект у рамках Кіотського договору та програми ООН «Сталий розвиток Луганської області».

Як повідомляли керівники області у 2013 році під час Національного форуму «Поводження з відходами в Україні», на Луганщині повним ходом вже багато років вирішувалась проблема старих звалищ:

«Збудовані полігони у Лутугінському та Антрацитівському районах. Нова карта полігону у Олександрівську. Триває рекультивація у Свердловську. Будують у Попасній. Всі полігони будуть збудовані за стандартами повної ізоляції відходів від навколишнього середовища, захищені від забруднення підземних вод, обладнані для збору фільтрату та біогазу», – інформував директор Департаменту екології і природних ресурсів Луганської ОДА.

 • Олександрівське сміттєзвалище у Луганську
  Олександрівське сміттєзвалище у Луганську
 • Олександрівське сміттєзвалище у Луганську
  Олександрівське сміттєзвалище у Луганську
 • Олександрівське сміттєзвалище у Луганську
  Олександрівське сміттєзвалище у Луганську

 

Тобто на Луганщині ще у 2008 році почали проводити рекультивацію старих полігонів та будівництво нових. А почалося все з Олександрівського звалища у Луганську, роботи на якому описав еколог Олександр Булгаков.

Яким було Олександрівське звалище у Луганську

Звалище в Олександрівську було введено в експлуатацію у 1970-х роках. Його першу чергу мали використовувати не більше як 10 років, але насправді сюди вивозили ТПВ до 2007 року. Вивозили з міст Луганська та Олександрівська, селища Ювілейне та села Єкатеринівка. Разом це 450 тис. людей.

Олександрівське сміттєзвалище у Луганську
Олександрівське сміттєзвалище у Луганську

Рекультивація почалась ще у 2007 році

У 2007 році було введено в експлуатацію нову карту полігону в Олександрівці, і почалася рекультивація першої черги та будівництво системи збору та утилізації біогазу.

В ході рекультивації були проведені такі роботи:

 1. шар побутових відходів ущільнили за допомогою бульдозерів і віброкатків.
 2. поверхню полігону засипали шаром крупного щебеню (30 см) для газового дренажу і суглинку (20 см) для вирівнювання тіла полігону;
 3. уклали два типи гідроізоляції: мінеральну (глина, товщина шару 1 м) і синтетичну (поліетиленова плівка, два шари по 0,2 мм)
 4. поверх гідроізоляцію покрили захисним шаром піску, товщиною 20 см, і дренажним шаром щебеню, товщиною 30 см.
 5. Завершальним покриттям став рекультиваційний шар, що складається з шару суглинку (70 см) і грунтово-рослинного шару (30 см)

Таким чином, була забезпечена герметичність зовнішнього покриття полігону і створені всі необхідні умови для збору звалищного газу і його подальшої утилізації відповідно до обраної технології.

 • Олександрівське сміттєзвалище у Луганську
  Олександрівське сміттєзвалище у Луганську
 • Олександрівське сміттєзвалище у Луганську
  Олександрівське сміттєзвалище у Луганську
 • Олександрівське сміттєзвалище у Луганську
  Олександрівське сміттєзвалище у Луганську

Окрім рекультивації ведеться ще й відбір біогазу

Для визначення способу утилізації біогазу після рекультивації полігону в м Олександрівськ було проведено пробне буріння в декількох місцях тіла полігону з метою визначення обсягів газу, що виділяється, його складу (в тому числі процентного вмісту метану) і хімічних властивостей, зроблений прогноз утворення летючих речовин.

В результаті отриманої інформації, основним способом утилізації було вибрано спалювання газу на факельній установці. В результаті роботи факельної установки, метан, вміст якого в газі може досягати 60%, згоряє і в атмосферу викидається вуглекислий газ, парникова активність якого в 23 рази менше, ніж у метану.

В Перспективі для утилізації біогазу планували встановити когенераційну установка, що перетворює енергію палива, в електричну енергію.

Для збору звалищного газу було пробурено 30 свердловин діаметром 600 мм і глибиною від 14-ти до 34-х метрів. Свердловини були обладнані перфорованими трубами діаметром 110 мм. Нижня частина свердловини (50 см) і простір між трубами і стінками були засипані щебенем. Верхня частина свердловини, навколо оголовка газової труби, забетоновані на глибину 1,2 м і захищені від пошкоджень залізобетонними кільцями на висоту 1,5 м. Всі свердловини з’єднані між собою в єдину мережу через 4 газозбірних пункти, звідки весь зібраний газ за єдиним трубопроводу надходить на утилізацію в факельну установку.

 • Олександрівське сміттєзвалище у Луганську
  Олександрівське сміттєзвалище у Луганську
 • Олександрівське сміттєзвалище у Луганську
  Олександрівське сміттєзвалище у Луганську

Луганськ відкрив можливість проводити рекультивацію і в інших містах

Станом на 2008 рік, вітчизняний досвід в реалізації подібних проектів був явно недостатнім, тому суттєва допомога, в тому числі консультаційна і фінансова, в реалізації проекту рекультивації полігону і будівництві системи збору та утилізації звалищного газу в м. Олександрівськ була надана міжнародними організаціями (UNDP) і фахівцями, участь яких важко переоцінити.

На сьогоднішній день можна з повною впевненістю сказати, що технічні та технологічні перешкоди для реалізації проектів з рекультивації полігонів і звалищ відсутні.

Більшість проблем, що виникали на етапах проектування, вибору технічних рішень, практичної реалізації, були усунені, в тому числі шляхом внесення змін до чинної нормативної документації, тому єдиним стримуючим фактором для рекультивації сміттєзвалищ і полігонів, термін експлуатації яких уже закінчився, може служити тільки відсутність фінансування подібних проектів і труднощі з виділенням землі під будівництво нових полігонів і об’єктів переробки відходів.

Що ж заважало розпочати такі роботи на Львівщині і у випадку зі звалищем у Грибовичах, зокрема? На це у Андрія Садового десятки «відмазок» і жодного логічного пояснення.

До речі, саме відсутність земельної ділянки останнім часом Андрій Садовий вважає основною причиною, чому не проводились жодні роботи щодо закриття звалища у Грибовичах та будівництва нового полігону. Це зараз. А колись причиною були «неконструктивні» селяни, інвестори, які вимагали драконівських тарифів та відсутність грошей у бюджеті міста. Можливо, саме тому, коли розвінчано всі решту міфів про причини відсутності кроків щодо вирішення проблеми, зараз Садовий тримається єдиної більш-менш реальної, але все ж легенди – про відсутність земельної ділянки.

Аналітична група ІА ZIK

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2018-03-22 19:20 :19