Новини » Світ

Стародавні люди спричинили ерозію Мертвого моря

Мертве море. Фото: BBC

Вчені кажуть, що знайшли найдавніші свідчення того, що вплив людей на довкілля налічує тисячі років.

Дослідники взяли зразки з морського дна Мертвого моря і проаналізували осад, і це дало їм змогу відтворити те, як цей регіон виглядав 220 тисяч років тому. Дослідження, описане у журналі Global and Planetary Change, повідомило, що зразки показали «активізацію ерозії» на оточуючих Мертве море схилах близько 11500 років тому і що цей процес не був викликаний природними умовами у регіоні, а спричинений «впливом людини на ландшафт», – інформує International Business Times.

Це давня ерозія сталася під час неолітичної революції, коли мисливці-збирачі почали осідати і вести сільське господарство, пояснив у своїй заяві Тель-Авівський університет, Ізраїль.

«Природна рослинність була замінена посівами, тварини були одомашнені, випас зменшив природний рослинний покрив, а також розпочалася вирубка лісів», – сказав провідний дослідник Шмуель Марко у заяві університету. «Все це призвело до посиленої ерозії та збільшення відкладень, які ми виявили на дні Мертвого моря».

Вчені можуть побачити посилення ерозії від часу змін, що відбулися у людському суспільстві, зокрема збільшення кількості дрібного піску, що сезонні повені принесли у море.

«Осадові відклади Мертвого моря служить надійним показником цього впливу», – йдеться у дослідженні.

Заглиблення у надра Мертвого моря, яке є найнижчою точкою на поверхні Землі, може багато розповісти про клімат планети у минулому. Вміст солі у зразках, наприклад, говорить вченим, наскільки сухим або вологим був певний період в історії. Дослідники виявили, що протягом двох теплих періодів – один яких відбувся близько 120 тисяч років тому, а другий близько 10 тисяч років тому, на Близькому Сході тривала сильна посуха. У ті часи, кількість опадів скоротилася принаймні удвічі. Кожна посуха тривала тисячі років.

Вчені змогли побачити різницю між мокрими і сухими періодами, аналізуючи осадові зразки Мертвого моря: коли море висихає і його глибина зменшується, є більше солі в осаді і, навпаки, зі зростанням рівня води кількість солі зменшується.

Згодом все більше осаду осідає на вершині старих шарів, і морське дно зберігає розподіл мінералів з тих давніх часів. Товщина кожного шару вказує на те, як довго тривали ці періоди.

Мертве море не єдине місце, де зразки розповідають про минуле клімату. Дослідники, які нещодавно проаналізували льодовикові породи в Альпах уздовж швейцарсько-італійського кордону, кажуть, що знайшли докази того, що люди забруднюють повітря свинцем протягом останніх 2000 років. Вони ґрунтують свої висновки на рівні свинцю у льодовику, який він отримує з атмосфери і втримує у льоді так само, як Мертве море мінерали.

Льодовикові зразки дали вченим уявлення про те, якою була атмосфера два тисячоліття тому. Лід показав відсутність свинцю з 1349 до 1353 року, коли смертельна чума відома як Чорна Смерть була настільки руйнівною для населення, що змусила їх припинити торгівлю і привела до зниження свинцевих викидів.

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Читайте також: Люди спричиняють шосте масове вимирання життя на Землі, – вчені.

Loading...