live
Новини » Суспільство

Учасники АТО, яким більше 23-х років, не мають права на пільги у ВНЗ

Військові після демобілізації часто хочуть отримати цивільну освіту. І держава обіцяє для них навіть пільги. Однак ними можуть скористатися лише ті, кому не більше 23 років.

Про це йдеться у програмі військових журналістських розслідувань «Стежками війни» (щовівторка о 20:30) на телеканалі ZIK.

Учасник бойових дій Андрій Шиян на фронт пішов добровольцем у 19 років і служив на першій лінії оборони в районі Попасної. Нині йому 21 рік і він вчиться на 2-му курсі хіміко-технологічного факультету КПІ. Як учасник бойових дій він має низку гарантованих пільг від держави на освіту.  А от Олександр Корнієнко, третьокурсник в механіко-машинобудівному інституті КПІ, вчиться на інженера-конструктора. І в нього також за плечима АТО.

«Призвали мене весною 2013 року. Прослужив я два роки. Так як АТО в Україні почалося навесні 2014 року і ми якраз мали звільнятися, вийшов указ про часткову мобілізацію. І  згідно з законами України, нас не змогли звільнити в запас. Тому так і прослужили – я і мої товариші – 2 роки», – розповів Олександр Корнієнко.

Обрана хлопцем спеціальність складна. І він би хотів займатися лише навчанням. Але змушений підпрацьовувати, щоб заробити на життя. Адже з початку року у нього з’явились незаплановані витрати – місячна плата за гуртожиток на суму 665 гривень. Також Олександр вже немає права на соціальну стипендію.

«З 2017 року оплату за навчання підвищили у 2 рази. І дирекція сказала, щоб я сплачував повну вартість. 75% знижки уже не надається. Кажуть, що мені уже 23 роки, тому я маю сплачувати повну вартість», – каже Корнієнко.

Два роки тому, задля підтримки бійців АТО та їхніх дітей, Верховна Рада ухвалила закон, який передбачав державну цільову підтримку для здобуття освіти у навчальних закладах. А наприкінці минулого року уряд деталізував порядок її надання.

Це, зокрема, повна або часткова оплата навчання державою, соціальні стипендії, безоплатні підручники  і проживання в гуртожитках. У Міносвіти кажуть, що вікове обмеження у 23 роки для всіх було ідеєю парламенту.

У міністерстві не ведуть статистики щодо кількості учасників бойових дій, які вирішили здобути фах на пільгових для них умовах.

У парламентському освітньому комітеті визнають, що вікові обмеження для атовців – дискредитаційні.

«Вікові обмеження повинні бути скасовані. Зараз це питання у ВНЗ вирішується шляхом листування. Але потрібно внести правки до вже чинного законодавства, щоб виправити соціальну несправедливість», – сказала народний депутат, член Комітету ВРУ з питань науки та освіти Ірина Констанкевич.

Натомість, деякі депутати, зокрема ті, хто прийшов у парламент із АТО, вважають, що не потрібно давати пільги на навчання усім, хто воював на Сході.

«У Куп’янську, на Харківщині, хлопці, які стоять на блокпосту, теж вважаються учасниками бойових дій, але їм до передової 200 км. Нам потрібно наводити з цим лад. Пільги повинні бути, держава повинна турбуватися про своїх захисників. Але в цю когорту зараз лізе і «мох», і «болото», – розповів народний депутат, екс-командир роти батальйону «Айдар» Ігор Лапін.

Тож наразі атовці разом із громадськими активістами уже понад місяць чекають бодай якоїсь відповіді на свої звернення від чиновників.Loading...
Loading...
Loading...