Новини » Львів

(Не)безпечна Львівщина?

Представники «Національного корпусу» Львівщини у будівлі Львівської облради. Фото: politeka.net

Якщо аналізувати штурм Львівської облради 30 травня і реакцію на це силовиків, постає низка цілком логічних запитань: Чи належно спрацювали правоохоронні органи? Чи безпечна Львівщина, про що на усіх зустрічах з іноземними інвесторами запевняє керівництво області? І, зрештою, – чи не обійшлося «шоу» у Львові без мовчазної згоди керівників силових відомств згори?

Виправдати агресивні дії молодих людей, які перетворили мирну акцію під стінами обласної ради на масовий безлад і захоплення приміщення органу влади, складно. Тяжко віриться, що поштовхом для цих осіб, багато з яких на вигляд – неповнолітні, стало звернення, яке мала прийняти обласна рада до керівництва держави щодо суспільно-політичної ситуації в країні, де йшлося про неприпустимість впровадження ринку землі, націоналізацію російського капіталу. Такого роду звернень та заяв облрада приймає понад десяток на кожному засіданні. Але ці питання – не її компетенції, тому носять суто декларативний характер. Усе вказує на те, що 30 травня до Львова на мітинг звезли російськомовних молодих людей з інших регіонів України не просто так. Був сценарій (не обов’язково кремлівський) показати Львів у негативному сенсі. І він був успішно втілений. А місцеві націоналісти виявилися гостями на «святі» агресивно налаштованих заїжджих.

Незрозумілою була реакція правоохоронців. Керівник ГУ Нацполіції Львівщини Валерій Середа якраз був у відпустці. А його заступники, які прибули у цивільному у вже захоплену будівлю облради, виглядали розгубленими, переляканими ще більше, ніж інші. До слова, під час побоїща на Пагорбі Слави 9 травня 2011 року тодішній керівник обласної міліції Богдан Щур, випадково чи ні, теж був у відпустці, віддувався його заступник з громадської безпеки. Тоді не обійшлося без відповідної рознарядки згори.

Стримувати натовп агресивних молодиків біля Львівської облради виставили кілька нарядів патрульних і рядових працівників відділу поліції. Спецпризначенців не застосовували, хоча автобуси із ними бачили неподалік. Чому? Місцеві керівники поліції не наважилися застосувати силу? Не було команди згори?

Після подій відкрито два кримінальних провадження – за ч.4 ст.296 (хуліганство) та ч.2 ст.345 (погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу). І – жодного затриманого! Представників «Національного корпусу» поліція зупинила вже на виїзді зі Львова. Їх допитали і відпустили.

Усе це створює прецедент. Значить, група неадекватних осіб може захопити будь-яку установу у Львові (привід – знайдеться), закидати присутніх димовими шашками, пошкодити майно – і нічого їм за це не буде? І ніхто не відповість за те, що під час штурму постраждала вагітна журналістка – її забрала «швидка»?

«Зараз ми встановлюємо особи учасників подій у Львівській обласній раді. Вже можу сказати, що серед них були мешканці як Львівської, так і інших областей України. Опитуємо тих, хто був на той час у приміщенні ради, документуємо, збираємо речові докази, уточнюємо у медиків діагнози постраждалих і так далі. Цей процес вимагає часу. Про результати досудового розслідування ми обов’язково повідомимо громадськість», – коментує начальник ГУ Нацполіції у Львівській області Валерій Середа, який перервав відпустку і сьогодні вийшов на роботу.

Про вину правоохоронних органів у тому, що сталося, досить стримано зазначав голова Львівської облради Олександр Ганущин.

Кореспондент IA ZIK зібрала думки представників влади, екс-правоохоронців та учасників АТО щодо учорашніх подій. Зокрема, попросила оцінити реакцію силовиків та рівень безпеки на Львівщині.

Голова Львівської ОДА Олег Синютка:

«Про безпечну Львівщину можна говорити однозначно. Я вважаю, що це абсолютно локальна річ, яка насправді не має жодних наслідків з точки зору безпеки. А стосовно роботи правоохоронних органів, я маю зауваження. Про це буду говорити з правоохоронцями і з керівництвом МВС. З цього приводу буде проведено службове розслідування».

Начальник управління інвестиційної політики ЛОДА Роман Матис:

«Після вчорашнього шоу я кілька дзвінків від інвесторів отримав з прогнозованими питаннями і острахом. Тому організатори мудаки пропутінські однозначно. Ту роботу, яку ми проводимо запевняючи, що тут безпечно і спокійно, вони підірвали вчора. Сподіваюсь покарання їх знайде».

Учасник АТО Микола Маланич, який став свідком подій:

«На мою думку, львівська поліція спрацювала на трійку за п’ятибальною шкалою, оскільки вона не очікувала такого штурму, який міг бути. Щодо дій пікетувальників: не можна вдаватися до таких крайніх заходів як закидування димовими шашками, оскільки у приміщенні були діти, жінки, були і вагітні жінки, одна з яких постраждала. Як на мене, поліція мала би працювати дещо жорсткіше.

Це сталося миттєво, тому і поліція не змогла відреагувати так швидко – застосувати спецпідрозділи. Усі чітко сподівалися, що це мирна акція, що до крайніх заходів, штурмів не дійде. Зараз маємо урок на майбутнє про те, що можна очікувати від пікетувальників усе.

Реакція поліції мала бути жорсткішою. Мали би бути затримані.

Як на мене, це політичний піар і спланована акція. Мирної ходи в будь-якому випадку не мало бути. Сценарій був відпрацьований».

Учасник АТО Володимир Шамрай:

«Там не було наших атовців. Треба чекати офіційних заяв від силовиків. Чи безпечна Львівщина? Це поодинокий випадок, який загальної картини не робить. Думаю, силовики спрацюють у правильному руслі і дадуть чітку оцінку».

Проректор Львівського університету внутрішніх справ Василь Струс:

«По-перше, були нерівні сили. Як на мене, те, що відбулося – не цивілізовано. Це вищий законодавчий орган області і створена картинка, щоб показати: дивіться, що робиться у Львові. Правоохоронці спрацювали так, як вони спрацювали.

По-друге, поліцейські навчені уроками 3,5-річної давності: ніхто не буде проти людей застосовувати ні кийки, ні інші спецзасоби. Це вже не та ситуація.

Учорашній випадок має стати уроком сьогодення, як треба діяти. Подивімося, як поліція діє у Польщі, Німеччині чи в інших країнах. Там би дії поліції були набагато адекватніші до ситуації – більш жорсткіші. Ми ще не відійшли від пострадянського чи вже українського рудименту: зробили би радикально, реакція – поліція побила людей, які прийшли зі своїми вимогами; спрацювали так як учора – недопрацювали. Десь треба шукати золоту середину – має бути і жорсткість, і закон. Бо може бути, що прийде 10-15 молодчиків правильно навчених і вмотивованих – може дійти до побоїща чи крові. Поліція вчора спрацювала так, як спрацювала. І не питання у тому, керівник Загарія чи Середа. Генерал Середа у таких ситуаціях більше радикальний… Але людина має право на 10-денну відпустку».

Депутат Львівської облради Михайло Задорожний:

«На мою думку, якщо би правоохоронні органи втрутилися із радикальними діями – це могло спровокувати ще більшу напругу. Думаю, правоохоронці зобов’язані усе проаналізувати і дати належну оцінку людям, які дестабілізували ситуацію. Там не усі люди були агресивно налаштовані. Було декілька осіб, які показали неадекватний приклад. А решту – були адекватні люди, патріоти, які пройшли АТО і вболівають за Україну. Можливо, деякі справді прийшли виразити свою громадянську позицію.

Я б не хотів казати, що на території Львівщини є якась неадекватна ситуація. У нас абсолютно нормальна суспільно-політична ситуація. Ми не можемо позбавити людей права протестувати і виражати свою позицію. Якщо би правоохоронні органи почали чинити радикальні кроки, це призвело би до гіршої ситуації. Учора було кілька людей, які порушили громадський правопорядок. Їх можна знайти й притягти до відповідальності».

Наталія Шутка,
IA ZIK

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...