вівторок, 30 травня, 2017, 14:18 Суспільство
Як 450-річний дідусь Гербурт творить нових громадян у Новому Місті
Село Нове Місто на Львівщині. Фото: Петро Синєокий/ZIK
Село Нове Місто на Львівщині. Фото: Петро Синєокий/ZIK

Яна Щасного Гербурта можна назвати справді крутою людиною. Якщо про нього трохи знати, звісно: знайшов себе у непрості часи ХVІ-ХVІІ століть, розчарувався у великій політиці, відсидів у тюрмі за опозиційні дії проти тодішнього польського короля.

А потім плюнув. І з натхненням кинувся до набагато креативніших та цікавіших речей – творення міста та регіонів, розвитку культури.

Лише в Добромилі на кожному кроці можна знайти згадку про видатного Гербурта. А скільки ж залишив після себе у регіонах – напевно, не підрахувати.

Село Нове Місто на Львівщині. Фото: Петро Синєокий/ZIK
Село Нове Місто на Львівщині. Фото: Петро Синєокий/ZIK

І що прикро – мешканець може собі спокійненько копати грядочку чи ховати бульбу у підвал старої будівлі. І не підозрювати – років з 400-500 тому тут жила і творила одна з найцікавіших династій Гербуртів на чолі з Яном Щасним.

І це, мабуть, цілком нормально. Історіями про крутих людей минулого перекусити досить важко. Та й забезпечити хороше майбутнє дітям – теж не вийде.

Але-от для розвитку самого регіону, штурму ініціативності у мешканця – важливо. Коли знаєш про хороші й світлі часи своєї місцевості – буде бажання й самому допомагати їй зростати і мінятися.

І це не прийде ось-так просто з неба. Деколи й варто трошечки підштовхнути.

Як це й сталося у селі Нове Місто, де львівські активісти пропонували мешканцями трошки хороших історій про круті часи місцевості за панування Гербурта.

Село Нове Місто на Львівщині. Фото: Петро Синєокий/ZIK
Село Нове Місто на Львівщині. Фото: Петро Синєокий/ZIK

Для місцевих жителів виступили й професори Михайло Кріль та Ігор Бегей; письменниця Галина Пагутяк, поетеса Лана Перлулайнен. А доповнили різноманіття кандидати наук Христина Богера, Ольга Анісімович-Шевчук та Любов Янків-Вітковська, письменниця Галина Вдовиченко та ін..

Очолив ж відвідини голова ГО «Старосамбірщина 3000» Мирон Іваник.

Власне, подекуди відвідини поєднали такий цікавий сільський «празник» разом із офіціозом: хтось собі сидить і слухає, хтось дуріє; влада щось говорить, а колективи – співають.

Ще й в перші ж години свята нізвідки виникають підприємці із хот-догами, булочками, батутами та книжечками.

Хоч загальне враження воно абсолютно не псує. Навпаки – тут вже дух радості, безтурботності і задоволення. Розумне з веселим та смачним. І всі щасливі.

Атмосфера якраз дозволяла послухати ненав’язливі коротенькі історії про Гербурта і астрономію, Гербурта і друкарство, Гербурта і літературу та ін. А хороший бонус – розповідь про майстерного галицького філософа Лукаша із Нового Міста.

Окрім життєвих розповідей, можна було й піти на майстер-клас зі створення книжечки від Галини Пагутяк. Дітки, хоч і трошки соромилися, але зрозуміли: папір А4, трошки вправної роботи з ниткою – і хороший подарунок готовий.

Фото: Петро Синєокий/ZIK
Фото: Петро Синєокий/ZIK

Власне, різних цікавих локацій та заходів було багато – кілька фотовиставок, презентація проекту від Галини Вдовиченко «Зелене яблуко. Срібні мечі», показ малюнків про Нове Місто. Ходити справді було де.

Та повна феєрія вибухнула потім – місцеві любителі театру розірвали публіку виставою «Гербурт прийде» за сценарієм письменника Ярослава Яріша.

Колишній правитель цього регіону явно не знав про сучасні правила, бюрократію та любов до «50-тиграмівочки».

Все ж – усе заплановане реалізували: люди і добре потішилися, і вихопили хороші думки та ідеї. Зацікавленість багато в чому затьмарила небайдужість та нерозуміння. А це наштовхує на дуже хороші думки.

Фото: Петро Синєокий/ZIK
Фото: Петро Синєокий/ZIK

Захід закінчився – та хороший настрій та знання лише зросли. Залишається лише дія. Ну і результат.

І є впевненість, що старенький Ян може бути спокійним – Нове Місто справді в хороших руках громадян, які хочуть взнавати більше та змінюватися.

Петро Синєокий,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-03-22 18:04 :23