п'ятниця, 26 травня, 2017, 12:01 Суспільство
Справу чекіста Стекляра все-таки дали для ознайомлення історикам
Борис Стекляр на Дні Перемоги в Рівному. Фото: istpravda.com.ua
Борис Стекляр на Дні Перемоги в Рівному. Фото: istpravda.com.ua

Голова Українського інституту пам’яті Володимир В’ятрович отримав доступ до справи офіцера радянського КДБ Бориса Стекляра, який живе у Рівному.

Про це український історик повідомив на своїй сторінці у Фейсбуку.

Нагадаємо, що у квітні Генеральна прокуратура України почала розслідування за фактом вбивства Ніла Хасевича працівником органів держбезпеки СРСР Борисом Стекляром. Одразу ж деякі проросійські ЗМІ почали робити спроби створити із Стекляра образ невинної жертви, мовляв, ветерана «Великої Вітчизняної війни» судять за вбивства «посібників нацистів». Більш того, в одному з впливових західних видань з’явилась стаття, яка навішувала на українських істориків та правоохоронців ярлик антисемітизму, оскільки Стекляр єврей за національністю. Більш того, західне видання повторювало штампи сталінської пропаганди проти українського підпілля. Стикнулись із протистоянням українські історики і в самій Україні, ще восени 2015 року Володимир В’ятрович звернувся до Архіву СБУ з проханням ознайомитися з особовою справою Бориса Стекляра у рамках наукового дослідження про переслідування українського підпілля радянськими органами державної безпеки.

Фото: istpravda.com.ua
Фото: istpravda.com.ua

Та сьогодні схоже крига скресла.

«Правду не сховати», – пише В’ятрович. – «Почав працювати із справою Бориса Стекляра, за доступ до якої довелось поборотися. Нагадаю, полковник КГБ намагався, всупереч прямій нормі закону про доступ до архівів, заборонити ознайомлення з документами про себе через суд. Не вдалося».

За словами історика, це виявилася не єдина спроба приховати інформацію про чекіста: окремі фрагменти документів густо зафарбовані чорнилом.

«У них – про «подвиги», за які керівництво КГБ відзначало чекіста. За інформацією СБУ, це виявлено в 2009 році. Припускаю, що десь тоді і зроблено», – пише В’ятрович.

Історик розповідає, що масове розсекречення документів розпочалось, коли він очолював архів СБУ.

«Доступу до справ співробітників КГБ тоді не було (це стало можливим тільки після ухвалення спеціального закону в 2015), але відкриття архівів злякало чекістів. Проте вони марно старалися – більшість інформації сьогодні відновлена співробітниками СБУ за допомогою спеціального обладнання», – написав В’ятрович.

Крім того в архіві віднайдено оригінали згаданих в справі Стекляра наказів, які вказують, за що саме його нагороджували, зазначає історик.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-19 16:29 :51