субота, 20 травня, 2017, 16:09 Суспільство
У 1989-му до влади у Чехії прийшли ті, хто жертвував свободою задля держави, – «Історична правда»

На відміну від України, у Чехії колишні політичні в‘язні радянської системи стали суспільною елітою та владою держави, за яку віддали роки своєї свободи. Зокрема, політбранці Петрушці Шустровій вдалось не лише здобути славу всесвітньо відомої журналістки, а й стати заступницею міністра внутрішніх справ. А найвідомішого дисидента та критика комуністичного режиму Вацлава Гавела обрали президентом незалежної країни.

Про те, через що довелось пройти та чого вдалось досягнути дисидентам «братніх республік», йтиметься у проекті «Історична правди з Вахтангом Кіпіані» (щосуботи о 22:00 на телеканалі ZIK).

«Празька весна» 1968-го могла перетворити Чехословаччину на сучасну Швецію чи Норвегію. Із приходом до керівництва комуністичної партії Олександра Дубчека у країні послабили цензуру, а на вулицях навіть точились вільні дискусії. Та вже через кілька днів масштабна програма лібералізації розбилася на друзки. У ніч на 21 серпня 200 тисяч солдатів країн Варшавського договору увійшли до Чехословаччини. Російські десантники одразу ж окупували усі аеродроми країни та захопили Дубчека у полон. Натомість містяни почали зводити барикади та атакувати танки. Під час вторгнення загинуло понад сімдесят жителів Праги, ще сотні було поранено. Окупацію Чехословаччини припіднесли як так звану допомогу братньому народу, а будь-який спротив населення розцінювали як підрив республіки.

Тоді ж, не зважаючи на величезний ризик, група сміливців обклеїла усю Прагу відвертими антирадянськими гаслами. Серед цих відчайдухів була і 20-річна студентка Карлового університету Петрушка Шустрова.

«Ми були готовими робити все наперекір. Я приєдналась до групи, яка писала листівки і зухвалі речі, щоб підняти народ на повстання. Та, якщо зараз згадати, про що там йшлося, розумію: вони не могли ні на що вплинути, адже це були політичні фрази», – пригадує Шустрова.

Та вже у грудні 1969 року за розповсюдження листівок проти радянської окупації Петрушку Шустрову разом із побратимів заарештували. Дівчина отримала два роки ув‘язнення, які провела у місцевій жіночій колонії. Там вона була єдиною політбранкою.

«Більшість ув‘язнених була проститутками. З ними важко спілкуватися, адже ці дівчата не прочитали жодної книжки і не знали нічого, окрім своїх клієнтів. А мені тоді було всього двадцять років – голова набита ідеалами. Зі мною ж сидить людина, яка описує лише, що можна випити у барі та у яку кімнату піти із клієнтом. Та найважчим для мене була розлука із маленьким сином», – розповідає Петрушка Шустрова.

Після дворічного ув‘язнення політбранка уже не змогла ані продовжити навчання, ані знайти гідної роботи. Більшість старих знайомих перестали спілкуватися із нею і навіть, при зустрічі переходили на інший бік вулиці. І лише у 80-х Петрушка Шустрова змогла розпочати свою кар‘єру – у незалежному інформаційному виданні, яке під назвою «Респект» виходить ще й досі. Сьогодні її як журналістку знають далеко за межами Чехії.

«Усе своє життя я ненавиділа журналістів, адже вони писали про те, що їм дозволено. Ми ж займалися самвидавом, де ніхто не вказував, що робити. У нас був інформаційний бюлетень, до якого звертались десятки людей: розповідали, що у них відбувається на фабриці, в школі. Це був перший журнал, який виходив щодня, потім – двічі на день, а згодом й тричі. І вже згодом вільну інформацію почали видавати і радіо та телебачення. Адже усім стало зрозуміло: режиму приходить кінець», – розповідає Шустрова.

Так і сталося – у 1989 році після Оксамитової революції Чехія стала незалежною. Її першим президентом обрали Вацлава Гавела, який, до слова, був найвідомішим дисидентом та критиком радянської системи в країні. Тоді ж заступником міністра внутрішніх справ призначили і колишню політбранку Петрушку Шустрову. 

Про дисидентів чеських, російських та єврейських народів та співпрацю між політв‘язнями, об яку зламала зуби тоталітарна система, говоритимуть дисиденти Микола Горбаль та Степан Хмара у пост-шоу програми «Історична правда з Вахтангом Кіпіані».

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-18 23:54:47