п'ятниця, 19 травня, 2017, 10:05 Львів
Церква, що була мішенню для танків на Яворівському полігоні, кличе галичан на богослужіння
Церква, що була мішенню для танків на Яворівському полігоні, кличе галичан на богослужіння
Церква, що була мішенню для танків на Яворівському полігоні, кличе галичан на богослужіння

У неділю, 28 травня, в знищеному на Яворівському загальновійськовому полігоні селі Велика Вишенька, в зруйнованому храмі святого Архистратига Михаїла, який роками за тоталітаризму служив мішенню для танків, відбудеться молитовне вшанування пам’яті примусово виселених громадян.

Про це повідомив сьогодні, 19 травня, власкор IA ZIK з посиланням на керівника департаменту внутрішньої та інформаційної політики Яворівської РДА Ірину Кравчук.

З її слів, участь у події візьме духовенство, представники влади та громад Яворівського і Жовківського районів Львівської області, а також родини тих людей, яких силоміць було депортовано із території, яку зараз займає Яворівський загальновійськовий полігон.

Довідка ІА ZIK.

Нагадаємо, що IA ZIK тримає під інформаційним патронатом події, пов’язані із вшануванням жертв примусової депортації із території теперішнього Яворівського загальновійськового полігону понад десять років поспіль.

За тоталітарного режиму храм святого Архистратига Михаїла правив за мішень для радянських танків. З приходом незалежності України завдяки старанням тодішнього голови Яворівської районної ради Івана Карпи цю вакханалію було припинено. Водночас  він ініціював в офіційному Києві надання статусу депортованих примусово виселеним мешканцям з території, де розташований зараз Яворівський полігон. А 14 липня 2011 року Львівська облрада звернулася до Міністерства оборони України про надання дозволу на проведення комплексу робіт, пов’язаних із збереженням уцілілої частини церкви святого Архистратига Михаїла на місці колишнього села Велика Вишенька, на території Яворівського військового полігону. У цьому зверненні, зокрема, було сказано таке:

«У Яворівському районі Львівської області знаходиться найбільший у всій Європі військовий полігон площею 36 153 гектари, тепер – Міжнародний центр миротворчості та безпеки (військова частина А 4150).

Військовий об’єкт створювався в 40-их роках минулого століття на теренах сучасних Яворівського та Жовківського районів. Місцевого населення тоді ніхто не пошкодував – 170 населених пунктів (сіл та хуторів) було знищено і навічно стерто з радянських карт. 40 тисяч житлових і господарських будинків конфісковано. 125 тисяч жителів примусово переселено в інші регіони України або Сибір. Із часом люди пішки почали повертатися до рідних, цілком зруйнованих осель, копати землянки, відбудовуватися. Але в 1950 р. прийшла друга хвиля депортації.

Принагідно слід зазначити, що потерпілі переселенці неодноразово зверталися до Президента України ще в перші роки незалежності із проханням надати виселеним статус депортованих та виплатити компенсацію за втрачене майно. Президенти змінюються, а заяви селян так і залишаються без відповіді.

За час дії полігону розстріляно 16 церков, 2 костели, 18 цвинтарів. Дотепер уціліла, якщо так можна сказати, лише одна – напівзруйнована багаторазовими артобстрілами церква святого Архистратига Михаїла на місці колишнього села Велика Вишенька. На стінах цієї пам’ятки сакральної архітектури першої третини ХХ століття – сліди від куль. По них можна вивчати історію вітчизняної зброї, адже впродовж десятиліть церква була мішенню для стрільби з танків. Тепер біля руїни церкви відбуваються молитовні акції з нагоди кожної річниці вандалізму, геноциду, репресій i примусового відселення українців.

До Львівської обласної ради надходять численні звернення громадян, органів місцевого самоврядування, громадських і релігійних організацій області щодо збереження вцілілої частини зруйнованого храму як унікального пам’ятника примусово виселеним краянам. Окрім того, створено ініціативну групу, яка домагається дозволу на реставрацію храму, будівництво каплиці та облаштування плебанії, а також спорудження пам’ятного монумента жертвам сталінських репресій. Сьогодні за кошти і силами мецената ЗАТ «ІРОКС» виготовлено скульптуру Божої Матері Оранти (автор скульптури – Савко Ю. Ф.).

З метою належного вшанування пам’яті депортованих місцевих жителів, депутатський корпус найвищого представницького органу Львівської області, клопоче перед Міністерством оборони України про надання дозволу на проведення комплексу робіт із збереження вцілілої частини та відбудови церкви святого Архистратига Михаїла в колишньому селі Велика Вишенька. Просимо розглянути звернення та проінформувати Львівську обласну раду по суті розгляду в установлений чинним законодавством термін».

Однак ці ініціативи та звернення досі пріють під сукном в міністерських кабінетах.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-17 15:13:37