п'ятниця, 19 травня, 2017, 18:45 Спорт
Каламутні води Десни
Проблем у Першій футбольній лізі хоч відбавляй
Проблем у Першій футбольній лізі хоч відбавляй

Не так давно українська Перша ліга стала об’єктом нападок цілого ряду спортивних ЗМІ. Досить курйозний, скажімо так, автогол футболіста «Буковини» Ігоря Бойчука на останніх хвилинах поєдинку «Оболонь» – «Буковина» розходився в соцмережах зі швидкістю гарячих пиріжків. Втім, покритикували бідолашний український футбол і забули. Ось тільки наші проблеми в Першій лізі нікуди не поділися.

Скандал з непризначеним пенальті в грі «Верес» – «Оболонь», розмови високих чинів про підозрілий характер матчу між «Суми» – «Скала» лише підтверджують істину – ні туру без скандалів, пише блогер ua.tribuna.com. Чернігівська «Десна» до недавнього часу залишалася такою собі «білою вороною» серед реальних претендентів на підвищення в класі. Стабільна команда з обласного центру, досвідчений тренер (Олександр Рябоконь), пристойний склад, успішні результати, реконструкція стадіону – начебто прекрасний кандидат на місце в УПЛ. До того ж і без нальоту скандальності на відміну від тих же «Іллічівця», якому дістається від українських уболівальників за тісні відносини з «Шахтарем», або «Вереса» (досить згадати про загадкову відпустку згідно чинного законодавства головного тренера).

Проте, в матчі «Інгулець» – «Десна» стався вельми цікавий епізод, на який мало хто звернув увагу. Зрозуміло, по епічності з автоголом «Буковини» його порівняти важко, але цей гол також став переможним.

Прикра помилка захисника «Інгульця» Олександра Вечтомова (вихованця «Борисфена», до слова тренером тоді у нього був Олександр Рябоконь (випадковий збіг напевно) коштувала його команді, яка посилено бореться за збереження прописки в Першій лізі, як мінімум одного очка в поєдинку з одним із лідерів. Просто не поталанило?

Примітно, що раніше в цьому ж матчі у «Десни» був практично ідентичний момент, який, втім, взяттям воріт не завершився.

Але справа не в дозвільних розмовах і інсинуації. Справа в фактах. Давайте поглянемо на них і спробуємо розібратися, що ж за клуб претендує на вихід до багатостраждальної УПЛ. Почнемо з простого – офіційного сайту клубу.

З інформації, розміщеної на офіційній сторінці, не зовсім зрозуміло, хто ж на сьогоднішній день є керівником клубу – такий розділ просто відсутній. Зате у ФК «Десна» є багаточисельна наглядова рада у складі аж 14-ти членів. Згідно статуту, Наглядова рада – це незалежний від менеджменту орган управління, який представляє інтереси інвестора і контролює діяльність безпосередньо менеджменту, а також здійснює контроль щодо запобігання, виявлення та врегулювання конфлікту інтересів посадових осіб.

Дивно, але серед членів наглядової ради ФК «Десна» числяться відразу три члена виконкому ФФУ, два з яких – Геннадій Прокопович і Артем Франков. Останній же є членом Комітету ФФУ з етики та чесної гри – мабуть допомагає «Десні» бути чесною. Згідно Статуту ФФУ, а саме статті 14, пункту 6, «органи управління ФФУ та їх члени повинні бути незалежними  один від одного». Наскільки незалежний від ФК «Десна» пан Франков, що входить до наглядової ради ФК «Десна», можна зрозуміти, послухавши штатного коментатора всіх домашніх матчів ФК «Десна» – того ж пана Франкова.

Але і це ще не найдивніше! Виявляється, в списку членів наглядової ради ФК «Десна» присутній і такий собі пан Сергій Макаров. Ні-ні, ви помиляєтеся, якщо думаєте, що це повний тезка члена виконкому ФФУ та «за сумісництвом» діючий президент ПФЛ в одній особі. Це саме він. Повірити в це неможливо, але факти – річ незаперечна! Звернемося до статуту цієї самої ПФЛ, а саме до статті 20, пункту 3, який стверджує, що: «Президент не може одночасно очолювати ПФЛ и обіймати будь-яку посаду в клубі або займатися господарською діяльністю в інших організаціях, підприємствах та установах будь-якої організаційно-правової форми. «У цьому конкретному випадку грубо порушені всі мислимі і немислимі принципи «fair play», основи конкурентної боротьби, норми і правила світового і європейського футболу! Про який європейський вектор розвитку може йти мова, якщо Президент організації, що проводить змагання (ПФЛ) пан Макаров лобіює інтереси однієї окремо взятої команди – учасниці цих же змагань – ФК «Десна»?

Члени наглядової ради
Члени наглядової ради

До речі, а не проходили ми це вже раніше? А як же – не так і давно колишній Президент ФФУ Григорій Суркіс в повний голос доводив всім, що ніяк не лобіює інтереси свого брата Президента ФК «Динамо» Київ Ігоря Суркіса і не допомагає взагалі ніяк шановному футбольному клубу. За часів правління пана Суркіса не обійшлося без гучних скандалів навколо просоченого наскрізь корупцією суддівського корпусу, очолюваного паном Сергієм Татуляном. Використовуючи підтримку свого патрона Григорія Суркіса для організації договірних матчів з фіксованим і наперед відомим результатом, а також безпосередньо впливаючи на суддів, тренерів та гравців команд-учасниць і збираючи з них данину, цей футбольний функціонер став одним з найбагатших людей Києва. Під час епохи правління Григорія Суркіса, яка тривала цілих 12 років (2000–2012), трапився найгучніший скандал в історії українського футболу, а саме доведений (рішенням Спортивного арбітражного суду, м. Лозанна, Швейцарія) договірний матч «Металіст» – «Карпати» в 2008 році. Прогнила корупційна система, яка загрузла в договірних матчах, намагалася себе зберегти – але не вийшло, не такі уже всі навколо і дурні. Довелося Григорію Суркісу ретируватися, покинути посаду і шукати тепле місце в кабінетах УЄФА.

У новітній історії українського футболу корупційний прапор підхопило ОПГ в складі Олексія Чеботарьова – власника і керівника ФК «Десна» та Сергія Макарова – президент ПФЛ, члена наглядової ради ФК «Десна». Наочна спроба відновити роботу корупційної схеми «високий футбольний функціонер + власник клубу». Основними напрямками діяльності цього вже не таємного союзу є: договірні матчі, підкуп команд супротивника або окремих гравців, спроби впливу на бригади арбітрів, створення привілейованих умов для своєї команди під час проходження ліцензування, адміністративний тиск на органи футбольного правосуддя. Все це є можливим тільки при наявності неврахованих грошових коштів – чорної каси. І ось, ймовірно, пан Макаров подумав, що пам’ять футбольної громадськості коротка і все забуто. Або що не такий вже він і «помітний» Президент (як Григорій Суркіс) – спробую і я, вирішив собі він, взяти участь у долі одного з таких же «непомітних» клубів (напевно безоплатно – тобто даром, для тих хто не зрозумів – без грошей!). І тут виникає ДУЖЕ СЕРЙОЗНЕ ПИТАННЯ – що йому робити? Або він вчинить, як мужчина (ні не «куля в лоб») – заява про відставку. Або ганебно виженуть з футбольного співтовариства України за грубе порушення всіх існуючих норм, етичних і моральних принципів. Упевнений, що вердикт органів футбольного правосуддя буде блискавичним, максимально справедливим, а реакція футбольної громадськості назавжди закриє можливість виникнення «третьої хвилі суркісів–макарових».

Якщо ж говорити про організацію ФК «Десна», то за інформацією з надійних джерел, в клубі офіційно оформлено всього двоє співробітників. А за останній рік клуб жодного разу не зробив безготівковий розрахунок. Як виявилося, в ФК «Десна» визнають розрахунки виключно готівковими коштами, що красномовно відповідає на багато питань про джерела їх походження, а також про повну відсутність прозорості фінансової діяльності даного підприємства. А основним критерієм для отримання атестата для участі в професійному футболі є фінансова чистота і порядність клубу. Законними методами пройти ліцензування ФК «Десна» не зможе. А ось кулуарно вирішити питаннячко, маючи такого «козирного туза» як президент ПФЛ пан Макаров, очевидно буде намагатися. І, сміємо припустити, що використовуючи для цього брудні гроші пана Чеботарьова, вони досягнуть своєї мети. І знову запанує ЗЛО?

Окремої пильної уваги заслуговує особистість Президента ФК «Десна». Єдиний державний реєстр свідчить, що керівником ТОВ «Спортивно-Футбольний клуб Десна» ось уже п’ять років є Чеботарьов Олексій Едуардович. Як з’ясувалося, Олексій Чеботарьов – досить відома особа в певних колах, досить вбити в Гугл його ім’я. Вікопомні тітушки, спирт, тютюн, судимості, торгівля зброєю з «молодими невизнаними республіками» – ось лише неповний перелік того, про що не слід писати на спортивних блогах, але що так чи інакше згадується в контексті власника «Десни». Можливо, це все домисли і неправда, але є і факти:

Керівником ТОВ «Спортивно-Футбольний клуб Десна» є Чеботарьов О. Е.
Керівником ТОВ «Спортивно-Футбольний клуб Десна» є Чеботарьов О. Е.

Чеботарьов Олексій Едуардович цілком офіційно оголошений в розшук Міністерством внутрішніх справ України за звинуваченням за цілою низкою статей. Зокрема, президента ФК «Десна» розшукують по: – статті 146 КК України (Незаконне позбавлення волі або викрадення людини) – статті 127 КК України (Катування) – статтею 115 КК України (Умисне вбивство).

Міністерством внутрішніх справ України Чеботарьов оголошений в розшук.
Міністерством внутрішніх справ України Чеботарьов оголошений в розшук.

Біглий власник ФК «Металіст» Харків Сергій Курченко зі своєю статтею про привласнення і розтрату майна виглядає «білим і пухнастим» в порівнянні з власником ФК «Десна». Умисне вбивство – це вже не жарти. Це – не великі борги перед футболістами. Це – не офіційна зарплата в 5000 гривень у дорогого легіонера. Це навіть не звинувачення в договірних матчах. Це – привід для глибокого аналізу і відповідних висновків. З якихось незрозумілих причин вищевказані панове нівелюють саму суть спорту – довести, що ти кращий в чесній спортивній боротьбі за правилами.

Яка роль «Десни» у всьому цьому? Чи то пан Чеботарьов готується до реанімації злочинного режиму Януковича, для цього створюючи собі плацдарм у вигляді ФК «Десна», який будь-якими шляхами сьогодні рветься в еліту українського футболу, бажаючи сісти за один стіл з такими всесвітньо відомими клубами як «Шахтар» і «Динамо», чи то має якісь інші таємні цілі – нам простим любителям футболу невідомо. Напевно відповіді на ці питання знаходяться в компетенції правоохоронних органів України – СБУ, МВС і Генеральної Прокуратури.

***

Ми ж сподіваємося, що в результаті не залишимося наодинці з «тітушками» в каламутних водах Десни, що небезпечно вийшла з берегів.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-19 21:25:58