четвер, 18 травня, 2017, 9:12 Регіони
Депутати Тернополя: мільйонери і злидарі, – аналіз декларацій від руху «Чесно»
Тернопільська міська рада. Фото: gazeta-misto.te.ua
Тернопільська міська рада. Фото: gazeta-misto.te.ua

Аналіз декларацій депутатів Тернопільської міськради оприлюднив громадський рух «Чесно».

За його  даними, представниця Радикальної партії Олега Ляшка Оксана Яциковська задекларувала 7 млн грн готівкою. Член фракції БПП Смакоуз є бенефіціаром 12 підприємств. Депутати позичають значні суми коштів третім особам.

Юрій Штопко із «Самопомочі» у 2014 році був серед найбагатших, а тепер заробив  менше прожиткового мінімуму. Депутати-«злидарі» мають чимало готівки та отримують соціальну допомогу.

Хто у міськраді заробив найбільше?

<nbsp;>

До списку депутатів із найвищим доходом у 2016 році увійшли двоє депутатів, які були у ТОПі у 2014 та 2015 роках, – Олег Нитка та Іван Сороколіт.

Очолив рейтинг Олег Нитка із фракції «Самопоміч», він заробив за 2016 рік понад 1,7 млн грн. З кожним роком його дохід зростає, депутат заробив удвічі більше порівняно із 2014 роком. Нитка є директором «Вуличного радіо» та продюсером місцевого телеканалу «ІНТБ».

«Я є власником патенту корисної моделі «Вуличне радіо», яке на сьогодні працює у чотирьох містах України: Тернополі, Івано-Франківську, Хмельницькому і Чернівцях. Я вказав чесно ті доходи, які отримав. Я займаюсь рекламною діяльністю, нашій  фірмі вже 10 років. Відповідно, все що я заробив, те і показав», – коментує Нитка.

Наступним у списку є Володимир Бліхар, лідер фракції «Народний контроль». Його дохід збільшився у 5 разів, порівняно з 2015 роком. Дохід сім’ї склала заробітна плата Бліхара – 428 тис. грн  (у 2015 р. – 64 тис. грн) та дохід від зайняття підприємницькою діяльністю дружини депутата – 733 тис. грн (у 2015 р. – 196 тис. грн). При цьому ТзОВ «Тервікнопласт» (виробництво металопластикових конструкцій), де Бліхар є директором, саме у 2016 р. отримала виторгу на тендерах близько 1,5 млн грн, найбільшими платниками були управління освіти і науки Тернопільської міської ради та навчальні заклади міста. До того, як Бліхар став депутатом, компанія не вигравала тендерів.

Андрій Газилишин із «Громадянської позиції» задекларував із членами сім’ї 916 тис. грн доходів. Депутат є засновником та директором підприємства «Медіа-Т», яке займається торгівлею. Топ-менеджер «Медіа-Т» отримав лише 18 тис. грн, а також задекларував 824 тис. грн доходу від підприємницької діяльності. Дружина працює в школі та заробила 67 тис. грн. У 2015 році Газилишин теж займав третє місце у ТОПі найвищих доходів серед депутатів.

Доходи сім’ї Івана Сороколіта (його нещодавно разом зі ще двома депутатами – Ігорем Турським і Романом Навроцьким виключили з ВО «Свобода» з формулюванням «за систематичне порушення внутрішньої партійної дисципліни») склали 887 тис. грн. Окрім депутатства, він є підприємцем і протягом минулого року очолював комунальне підприємство «Тернопіль Інтеравіа». Левова частка сімейних прибутків складає дохід від зайняття підприємницькою діяльністю, у депутата – 461 тис. грн, у дружини – 328 тис. грн. На посаді директора КП «Тернопіль Інтеравіа» Сороколіт заробив 83 тис. грн.

«У бізнесі з 1996 року. Зі студентських років. Уся діяльність пов’язана з комп’ютерно-інформаційними технологіями: від поліграфічно-дизайнерських послуг до торгівлі комп’ютерною технікою та консультуванням в сфері IT. Буває, що готівкових коштів немає взагалі, бо вони вкладаються в оборотні активи бізнесу. А буває, що кошти виводяться з бізнесу. Це звичні та закономірні процеси у бізнесі», – коментує Іван Сороколіт.

«Раніше акумульовані та резервні кошти моя сім’я тримала на рахунках в комерційних банках. Але маємо гіркий досвід «згоряння» заощаджень у здавалось би надійних банках. Хоча я за освітою економіст, але на даний момент мушу визнати, що держава не запропонувала українцям законодавчий механізм гарантій зберігання заощаджень в банківських установах. Кошти надійніше утримувати або в ліквідній низькоінфляційній валюті або в ліквідних активах (нерухомість, цінні метали, земля)», – додає Сороколіт.

Головний «свободівець» Тернополя Володимир Стаюра задекларував близько 800 тис. грн доходів. Він працює директором ПП «Партнер», заробітна плата його за рік склала 28 тис. грн. Засновником підприємства є дружина депутата. Вона заробила 676 тис. грн від зайняття підприємницькою діяльністю. Дружина теж є засновницею ТзОВ «Тернопільська інвестиційна компанія «Галичина».

Депутати, які заробили найменше, мають чимало готівки

Безробітний  «свободівець» Іван Зінь із власних річних доходів задекларував лише 2580 грн благодійної допомоги. Дружина працює в ДП «Тернопільський облавтодор», отримала 15 тис. грн заробітної плати та 920 грн благодійної допомоги.

<nbsp;>

У 2014 році, як повідомляв рух «Чесно», депутат теж потратив до списку «злиднів», а у 2015-му приховав свою декларацію від громадськості. Зінь у міській раді є членом комісії з питань економіки, промисловості, транспорту і зв’язку, контролю за використанням комунального майна, зовнішніх зв’язків, підприємницької діяльності, захисту прав споживачів та туризму. При цьому депутат задекларував готівкою 23 тис. доларів, а його дружина – 7 тис. євро.

«Готівку заощадив за попередні роки, ну я ж зараз не в 9 класі, мені не 15 років. Заробляв, відкладав, так і заощадив. Не працював ніде, оскільки здобував другу освіту, це була денна форма навчання і в лютому тільки закінчив університет, отримав диплом у березні цього року. От така ситуація, тому зараз буду працевлаштовуватись», – коментує Іван Зінь.

Доходи Юрія Штопка із «Самопомочі» виявились нижчими за прожитковий мінімум. Водночас, у 2014 році він був у п’ятірці тих, хто заробив найбільше. Попередні два роки депутат декларував доходи від провадження підприємницької діяльності. А у 2016 році доходи склали 21 тис. грн заробітної плати у ТОВ «Медіа Дім «РІА», де він працює директором з міжнародного розвитку, та 10 тис. грн соціальних виплат із догляду за дитиною, що їх отримала дружина. Окрім того, депутат задекларував 8 тис. євро та 7 тис. доларів готівкою.

«Підприємницькою діяльністю у 2016 році я не займався. Справу закрив у зв’язку з тим, що займався більше громадською роботою, будучи депутатом, працював по округу. І з всіх доходів, які були за попередні роки, відповідно є заощадження», – прокоментував Юрій Штопко.

За рік свободівка Наталія Паньків отримала 27 тис. грн матеріальної допомоги у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості, допомогу отримав і її чоловік у розмірі 23 тис. грн. Зазначимо, що родина має близько 850 тис. грн готівкових коштів.

Також у 2016 році Паньків продала автомобіль, доходи від продажу склали 368 тис. грн. При цьому в декларації за 2016 р. у власності та праві користуванні вказано 2 автомобілі, яких не було задекларовано в минулі роки.

Колишній голова фракції «Свобода» у міськраді Роман Навроцький заробив 33 тис. грн на посаді першого заступника начальника у Державній інспекції сільського господарства в Тернопільській області. Дружина депутата отримала 10 тис. грн соціальної допомоги.

Навроцький задекларував понад 750 тис. грн готівки.

В Ігоря Турського серед річних доходів зазначається лише гарантія депутатам місцевих рад після закінчення повноважень за виборною посадою у розмірі близько 50 тис. грн.

«До цього працював в економічному університеті, так як після закінчення повноважень секретаря ради не зміг повернутись на ту ж посаду, бо її скоротили, за Законом виплатили гарантію за півроку. Наразі ніде не працюю, бо займаюсь науковою діяльністю, зараз пишу кандидатську. А живу на заощадження», – коментує Турський.

Хто заощадив найбільше?

Статки сім’ї «радикалки» Оксани Яциковської становлять близько 8 млн грн. З них – майже 7 млн грн готівкових коштів.

<nbsp;>

Окрім того, депутатка внесла 440 тис. грн до статутного капіталу підприємства «Радіо Бонус», 2 тис. грн до капіталу ТзОВ «Місто-інфо» та 20 тис. до капіталу ПП «Резон-К». Чоловік депутатки Ігор Яциковський є депутатом Білецької сільської ради та директором ПП «Бенефіт», до статутного капіталу якого він вніс 800 тис. грн. Активісти «Чесно» виявили, що депутатка у декларації не вказала ТзОВ «Дитячий світ» ЛТД, до статутного капіталу якого її чоловік вніс 681 тис. грн та є керівником цього підприємства.

Член фракції БПП Юрій Смакоуз заощадив близько 2,3 млн грн. Депутат володіє корпоративними правами у 12 підприємствах, серед яких ТОВ «Тернопільське Ремонтно-будівельне управління № 4», ТОВ «Компанія Добробут», ТОВ «Зборівський цегельний завод», ТОВ «Староміщина» та інші. Коштів в банках та готівки разом у депутата понад 1,5 млн грн. Окрім того, дружина Смакоуза 600 тис. грн позичила третім особам. Задекларував Юрій Смакоуз 65 різних об’єктів нерухомості та 14 транспортних засобів.

Представниця БПП «Солідарність» Ліна Прокопів разом із чоловіком задекларувала понад 2 млн грн готівки. Пропопів працює заступником директора ПП «Креатор-Буд». У міськраді заступниця забудовника увійшла до комісії з питань приватизації, продажу та оренди землі.

Ігор Турський задекларував близько 2,3 млн грн готівкових коштів.

«У 2011 році ми продали підприємство. Це був сімейний бізнес, де я був співвласником. Це було відображено в декларації за 2011 рік, тоді було, здається, 1,2 млн. На той час в доларах це були гроші. Я як фінансист, розумів, що гривні це дуже стабільна валюта, тому активи були переведені. Батько захворів і ми вимушені були продати велику частину бізнесу, з них були сплачені всі податки, вони пройшли офіційно через податкову. І це і ці кошти, які задекларовані зараз», – коментує Ігор Турський.

Андрій Грицишин, лідер фракції «Самопоміч», задекларував 1,5 млн грн грошових активів, з них 50 тис. доларів позичені третім особам.

Юлія Ковальчук,
координатор  кампанії «Стеж за грошима» «ЧЕСНО» у Тернополі,
для IA ZIK

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-16 15:15:30