середа, 17 травня, 2017, 14:43 Політика
Останні дні «Вконтакте»: пора кожному закрити свою «фабрику в Липецьку»?
Фото: 5.ua
Фото: 5.ua

Заборона в Україні російських соцмереж та деяких інших сайтів виявилася однією з найбільш обговорюваних новин останнього часу. Це й не дивно, адже аудиторія сервісів Mail.ru Group (куди входять «Вконтакте» та «Однокласники») становить близько 25 млн користувачів. При цьому реакція на такий крок дуже різна – від того, що це давно треба було зробити, адже Росія використовує ці ресурси у гібридній війні, до заяв про «утиски свободи слова» і звинувачень у піарі напередодні наступних виборів.

 Водночас наразі до кінця незрозуміло, яким чином і коли технічно буде можливо заблокувати ці сайти. Тим часом ІА ZIK зібрала найцікавіші думки політичних експертів з цього приводу.

Тарас Березовець, політтехнолог, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу «Berta Communications»:

– Дивно на третьому році війни з Росією чути обурення з приводу закриття основних інформаційно-диверсійних каналів РФ. Дивно насправді, що це сталося тільки зараз. І, будь ласка, давайте не плутати цензуру з захистом національної безпеки.

Не є секретом, що і «Однокласники», і «Вконтакте», і Mail.ru активно використовуються в цілях:

  • пропаганди і контрпропаганди в інтересах російських спецслужб;
  • вкидання фейкової інформації, що дискредитує Україну, інші країни колишнього СРСР, ЄС і США;
  • як мережу координації діючої і вербування нової агентури російської розвідки;
  • відпрацювання планів мобілізації громадян країн пострадянського простору і російськомовної діаспори в західних країнах;
  • збору інформації персонального і ділового характеру про іноземних громадян, в т.ч. українців;
  • підготовки і проведення акцій терористичного характеру.

Тому рішення Радбезу заборонити діяльність, давайте називати їх чесно, російських диверсійних ресурсів на території України – не просто правильне, але і життєво необхідне. І це не питання інформаційної гігієни. Доведеться потерпіти деякі незручності і перенести переписку на yahoo або gmail.

Цим завдання не вичерпується. Є проблема з рядом зовні українських ресурсів, які насправді обслуговують інтереси ворога. Проблема, яка потребує свого вирішення. Гібридна війна буде набирати обертів і те, що було актуально в 2014 році, повністю змінило вигляд через три роки. Щоб вижити, потрібно діяти жорстко. А питання стоїть саме про виживання країни. Правда в тому, що все найтяжче ще попереду.

Вікторія Подгорна, політолог:

– Ніколи не реєструвалася у VK, у 2013 закрила аккаунт на однокласниках. Однак не можу прийняти підходи діючої влади, яка таким чином маніпулює суспільною думкою, розігруючи карту патріотизму. За чим не стоїть ні повага до свободи, ні реальна політика безпеки (заблокували не на початку війни, а коли рейтинги падають).

Не можна не звернути увагу, що правлячі еліти все більш і більше використовують репресивні методи – заборон, блокувань, і продовжують ділити суспільство для однієї цілі – зберегти владу за будь яку ціну.

Замість політики розвитку, яка найбільше потрібна Україні, щоб перемогти і вистояти, – влада, заради власного виживання, шукає основу для розгортання внутрішньої війни, граючи з небезпечними стереотипами колективної свідомості, що безпека посилиться, якщо побудувати стіну, заборонити, обмежити, закритися... а всі ці «інструменти» політики не тільки не здатні забезпечити перевагу у гібридній війні, вони демонструють «якість» нинішньої влади – крайню обмеженість її мислення і розуміння сучасного світу та його можливостей.

І головне: усі ці пропозиції та інструменти абсолютно чітко показують, кого бачить реальним ворогом діюча влада – не путінську Росію, а власне суспільство, всіх незгодних з діючою політикою і ідеологією «патріотизму», яка все більш чітко оформлюється. Мабуть, під наступні президентські вибори. І це почалося. Сьогоднішній пост Женя Кулеба це яскраво фіксує – суспільство буде поділено на «наших» та «чужих» (вата, колаборанти...). А це і є внутрішня війна! Шановні друзі, перш ніж підтримувати такі «ходи» влади варто подумати про реальні причини і наслідки.

Богдан Яременко, дипломат, голова правління фонду «Майдан закордонних справ»:

– Після реєстрації в 2014 році нашого фонду, серед інших справ, ми вигадуємо свою комунікаційну стратегію. Ну, і дійшли на якомусь етапі до питання – а в «Однокласниках» і «Вконтакті» сторінки відкриваємо?

З одного боку, думалось, що це ж додаткова аудиторія, що зовсім не зайве для новостворюваної напівмедійної структури. Але, добре подумавши, вирішили, що ми не знаємо технічних можливостей російських власників, не впевнені у тому, яким чином ці можливості можуть бути використані проти нас, не можемо розраховувати на правовий захист в Росії і в Україні, а також, що використання російських ресурсів для власного просування в умовах війни з Росією – непатріотично й аморально.

Правило всім відмовитися від пошти в домені.ру виявилось зайвим – ні в кого такого лайна вже не було. А пізніше ми завели правило не листуватися електронно з адресатами в зоні.ру

Так ось. Заборонені ми в РФ десь з кінця літа – початку осені 2014 року, про що ми повідомляли. І жодна, даруйте, свиня, яка захищає зараз якісь свободи «ВКонтактє» і «Однокласників» не рохнула на наш захист, підтримку чи солідарність.

Не отримали ми з 2015 року відповіді від, якщо не зраджує пам’ять, МЗС, Генпрокуратури і СБУ на тему, що Росія, заборонивши нас, порушила безпідставно наші права, і що ми хотіли би знати, що органи влади України робитимуть для захисту наших прав?

Ну, ось зараз хоч сатисфакцію отримали.

Як спецслужби використовують соцмережі, очевидно, доведеться якось писати і пояснювати окремо. Бо рев за права ВК і «Однокласників» нагадав один вислів – країна неляканих ідіотів.

А ще цей рейвах боронителів московських прав та інтересів вчергове засвідчив, наскільки безпорадна українська влада у власному інформаційному полі.

Андрій Павлишин, журналіст, громадський діяч, історик та перекладач:

– У широкому спектрі прав людини є право чинити активний опір тоталітарній диктатурі (в цьому випадку Росії) і давати в морду тому, хто свободу слова розуміє як право кричати в переповненому кінотеатрі «Пожежа! Горимо!» (хоча насправді це тільки його приватний перфоменс).

Мордорські платформи були і є майданчиками хейтспічу, расизму, ксенофобії. Іноді варто закрити газету «Дер Штюрмер» перш, ніж її читачі знищать 6 мільйонів безневинних душ, отруєні грьобаною пропагандою.

Безумовно, варто було вже давно блокувати ті мережні ЗМІ, які закликають до тотального геноциду українців під соусом котиків, вкрадених у західних виконавців пісеньок про кохання.

Може, це буркотлива старість, але здається мені, що «безсмертне КҐБ» досягло значного поступу в розкладі та знищенні правозахисного руху в усьому світі. Усіляким фрікам-правозахисникам не шкодить, що Сноуден «бореться» за свободу слова й інші права з цитаделі безправ’я – Мордору, що переважна більшість правозахисних організацій світу «заточена» на боротьбу за гроші мусульманських теократій або того ж КҐБ/ФСБ проти США, ЄС та Ізраїлю, цілковито нехтуючи пропорцією один до мільярда, коли йдеться про нечувані порушення прав людини в Китаї, Росії, Африці, країнах Близького і Середнього Сходу.

А на перспективу чекаю не менш рішучих кроків влади щодо закриття майданчиків «внутрішньої» агентури ФСБ і проповідників антиукраїнського хейтспічу, всієї тієї антисемітської, ксенофобської публіки, які отруюють свідомість «малих сих» через «Інтер» і т.п. помийниці.
 

Тарас Чорновіл, політичний експерт:

– Хтось у мережі написав мудру фразу: «Тепер настав час кожному закрити свою фабрику в Липецьку». А виявилося, що значно простіше вимагати від іншого зробити великий і дуже дорогий крок, аніж самому отакий малюсінький і зовсім невартісний півкрочок.

Уже почув учора Наєма, зараз подивовано читаю стрічку (а в мене ж ватників у френдах нема)... Усі ж ще вчора такими патріотами були. А сьогодні один розказує, що ще б рік почекати, доки народ сам почне прислуховуватися до аргументів (тих, що йому впарюють у «Вконтактє»?). Інший дуже поважний чоловік розказує, що «його це не схвилювало – зробили, то й зробили», а мали ж спершу ПР заборонити, всіх регіоналів пересадити, після того б бралися...

Отак, панове, важко свій «липецьк» закривати і від віп-обслуговування в Сбербанку Росії відмовлятися, і проплати від Григоришина отримувати... А вчора вони так натхненно нас вчили патріотизму.


Нагадаємо, Президент Петро Порошенко 16 травня підписав указ, яким ввів в дію рішення РНБО про оновлення списку санкцій проти низки російських компаній, згідно з яким в Україні буде заблоковано доступ до російських соціальних мереж «ВКонтакте», «Однокласники», ресурсів Yandex, а також заборонено використання бухгалтерського програмного продукту 1С.

Із повним списком юридичних осіб, що потрапили під санкції, можна ознайомитися тут.

Указ набирає чинності з дня його офіційного опублікування. Механізм блокування доступу до цих сайтів доручено відпрацювати Кабінету Міністрів та Службі безпеки за участі Нацбанку.

Human Rights Watch засудила такий крок. Натомість у НАТО визнали, що блокування російських інтернет-ресурсів в Україні є «питанням безпеки, а не свободи слова».

У Міністерстві інформаційної політики України заявили, що соцмережі «ВКонтакте», «Одноклассники» та ресурси Yandex і Mail.ru вже давно використовуються російськими спецслужбами як інструмент у «гібридній війні».

Нацкомзв’язку вже попередила інтернет-провайдерів, що їх штрафуватимуть за відмову блокувати російські сайти.

Підготувала Тетяна Штифурко,
ІА ZIK 

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-23 18:06:52