понеділок, 15 травня, 2017, 12:51 Суспільство
Результати Першої світової об‘єднали гітлерівську Німеччину та СРСР

Результати Першої світової війни стали великим розчаруванням не лише для Гітлера, а й для Сталіна. Якщо один майбутній тиран ніяк не міг змиритися із ганебним для німецького народу Версальським договором, то інший – із європейським капіталізмом. Змінити світові тенденції міг би новий потужний військовий удар.

Про це йдеться у сюжеті програми «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» (щосуботи о 22:00 на телеканалі ZIK).

Коли у 1914 році спалахує Перша світова війна, невідомий художник Адольф Гітлер ледве зводить кінці з кінцями. Тож звістку про відкриття Східного фронту майбутній нацистський лідер сприйняв, як неабиякий шанс.

«У початку Першої світової війни Гітлер побачив Боже провидіння. Як сам і написав у «Mein Kampf», він впав на коліна і дякував Богу, адже ці події сприймав, як фактор, що змінить його подальше існування», – розповідає кандидат історичних наук Роман Кузьмин.

Та для австрійського війська кволий 25-річний хлопець виявився непридатним, тож Гітлер подався добровольцем до німецької армії.

«Впродовж Першої світової війни він зарекомендував себе непоганим військовиком, дослужився до чину фельдфебеля та отримав кілька нагород. Найбільше пишався своїм «Залізним хрестом», – розповідає доктор історичних наук  Василь Чура.

Натомість Йосип Сталін початок Першої світової зустрічає на засланні – ще з 1899 року його, активного марксиста-революціонера, часто заарештовували за агітаційну діяльність. До того ж, з 1910 по 1912 роки майбутній «радянський вождь», разом із групою революціонерів, грабував банки .

«Інколи це відбувалося у такому класичному американському стилі, як це робили справжні гангстери. Проте варто зауважити, Йосиф Сталін не брав особистої участі в цих експропріація, а залишався за лаштунками, будучи організатором усіх цих злочинів», – зазначає Роман Кузьмин.

Та війна закінчилася підписанням Версальського договору про перемир‘я, яке Гітлер вважав принизливими для німецького народу. Саме жорстка критика цього документа дала йому змогу стрімко почати політичну кар’єру. Вся гітлерівська риторика зводилася до одного – зробити Німеччину знову великою. Тож у зневіреного нереалізованого художника з‘явилась нова мета: стати великим політиком і завоювати світ. Такі ж амбіції були і у Сталіна, який не зміг реалізуватися, як поет. Та у той час, коли один виступав із своїми гучними промовами у пабах, інший використовував значно «тихіші» методи.

«Сталін намагався розсварювати своїх супротивників, натравлюючи їх один на одного. Він завжди виступав таким сірим кардиналом, який організовує процес, натомість особисто не втручався у якісь суперечливі і ризиковані речі», – зазначає Роман Кузьмин.

Тож після смерті Леніна «сірому кардиналу» Йосипові Сталіну уже за кілька років вдалося сконцентрувати у своїх руках абсолютну владу. Однак тоді більшовиків у світі не сприймали серйозно. Вінстон Черчилль навіть називав їх «небезпечним для Європи стадом бабуїнів, які не вміють вести політику». Тож Радянський союз, як і Німеччина, стають ізгоями на політичній карті світу. Це посприяє тому, що Сталін і Гітлер знайшли спільну мову.

«Ще у 1916 році Ленін-Ульянов писав: якщо світова війна не вирішить завдання світової революції, то треба робити все, аби почалася нова імперіалістична світова війна між капіталістичними країнами, яка призведе до світової революції», – розповідає доктор історичних наук Іван Патриляк.

Тож його наступник взявся до справи. Жорсткі п’ятирічки та масштабна індустріалізація, створення колгоспів і Голодомор в Україні  – саме так Радянський Союз готувався до майбутньої війни. Йосип Сталін впровадив культ особи і одноосібно правив державою. Уже за кілька років такий політичний успіх у Німеччині повторить і Гітлер. Відтак, одного величали вождем, іншого – фюрером.         

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-24 09:54:09