субота, 13 травня, 2017, 9:46 Суспільство
На добре здоров’я. Навчитися прощати
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

Погодьтеся: негативні емоції, образа, ревнощі, заздрість, незадоволення, відчуття провини… тією чи іншою мірою позбавляють душевного спокою, навіть відбирають сон, відтак – спричинюють не лише розлади нервової системи, а й безліч інших хвороб. І це означає, що людина, яка не вміє пробачати, відтак – емоційно врівноважуватися, серйозно руйнується зсередини. Отож, попереджають лікарі, ніхто і ніколи не зможе бути по-справжньому здоровим, якщо не навчиться керувати настроєм, загалом – станом своєї душі. Тому, аби бути дужим, потрібно завжди і в усьому шукати позитиву.

Та чи це можливо?

Образа виснажує

Напевно, нема людини, котра б бодай раз у житті не ображалася. Звичайно ж, усі розуміємо, що кожен індивід по-своєму, відповідно до тонкощів душевної організації, сприймає кривду. Для когось ураза – це «пересічна» неприємність (себто як прийшла, так і піде), одначе для когось – це справжнісінькі страждання, які, трапляється, тривають-мордують не днями, навіть не місяцями – роками.

Але в будь-якому разі не пробачена образа ослаблює і нервову систему, і психіку і може призвести до збоїв у роботі внутрішніх органів. Наприклад, вас скривдили вже надцять місяців тому, а сьогодні ви через ту, досить давню, образу захворіли на інфаркт, бо так і не спромоглися позбутися думок про саме той (надцять місяців тому) прикрий випадок, чим тривалий час ним себе допікали-поїдали...

До слова: нерідко надто вразливі люди потерпають від проблем із печінкою та жовчним міхуром. Також – із підшлунковою та іншими залозами внутрішньої секреції, наприклад – щитоподібною. А ще лікарі припускають, що надсильне відчуття образи може призвести навіть до виникнення онкологічних захворювань.

Сприймайте людину такою, якою вона є

Щоби зрозуміти, чому виникло відчуття образи, потрібно спокійно проаналізувати цю прикру ситуацію.

Фахівці говорять, що, як правило, передовсім нас вражає те, що думки, вчинки, манера поведінки і загалом спосіб спілкування іншої людини не співзвучні нашим особистим сподіванням, поглядам на те, якими вони, інші люди (а особливо – рідні і близькі) мають бути.

Звичайно, завжди хочемо, щоби візаві відчував, чого ми від нього очікуємо, і поводився саме так. Але це – хибна думка! Бо заперечуємо волю іншої особи, її право на власний погляд, ба більше – програмуємо її поведінку! Коли ж наша «програма» не виконується, тобто бажане не збігається з дійсністю, починаємо перейматися. І що?

А тут вмикається механізм захисту. Перша заслона від страждання – агресія: образа робить нас злими, мстивими, часто – надто вимогливими до інших. І нерідко у своєму гніві буваємо схожими на перського царя Ксеркса, який велів відшмагати… розбурхане море, бо хвилі знищили понтонні мости, відтак – зруйнували плани правителя… Ох!

Щоби навчитися не ображатися, потрібно наблизити свої очікування до реалій – можливостей інших людей. Зокрема, найближчих. Для прикладу – дітей. Отож, коли повертаймося з роботи додому, не сподіваймося, що син чи донька зроблять порядки, приготують вечерю. Навіть за умови, що ви свою дитину про це просили. Ну, на жаль… Так стається... Маєте бути готовими до того, що нащадки геть забули про вас (бо забули!), чи занурилися у соціальні мережі або ж їх узагалі нема вдома. Готові до таких прикрощів-несподіванок? То добре! Бо тоді і безлад у хаті, і відсутність вечері не спричинять роздратування-розчарування, відповідно – поганого настрою й образи (на всіх і вся) й агресії. А от коли аж раптом у хаті прибрано та ще й картоплю (як варіант) почищено, будемо дуже щасливі. І на здоров’я!

Тому, радять психологи, ніколи не ображаймося на дітей: сприймаймо їх такими, якими вони є, – розумними чи нерозумними, добрими чи недобрими, охайними чи неохайними, слухняними чи неслухняними…

Також не тринькаймо ні часу, ні нервів на «розкладання по поличках» минулого, коли вас ну дуже образили. Бо нема сенсу роззиратися, що, де і коли було – було і загуло! Змінити пройдешнє неможливо, а це означає, що образа як зброя у боротьбі з минулим буде націлена виключно на вас самих і, відповідно, на ваше здоров’я. Зрештою, тільки тоді, коли усвідомите, що образа – прямий шлях до поразки і страждань, самі захочете загосподарювати над цією емоцією. Ключові слова – моє життя, мої емоції, моя самоповага, мої важелі впливу… Та й загалом – чому хтось має впливати на ваш настрій???

Як вийти зі стану образи?

Вибачати? Так! Але це потрібно вміти зробити.

Ображаєтесь? Це неминуче! Та спроможтеся прокрутити у голові ситуацію і, свідомо виокремивши все, що супроводжує образу, прощайте всіх і кожного окремо – по-християнськи. Люди повинні з розумінням ставитися одне до одного. Здатність прощати іншого навіть тоді, коли той винен, – найвища мудрість.

Тільки-но почнете практикувати необразливість, близькі перестануть страждати від відчуття провини, яка виникає через вашу образу на них. Самі того не усвідомлюючи, вони теж стануть менше ображатися, і, відповідно, до них почне повертатися здоров’я (як, до речі, і до вас).

Коли нас ображають, ми не можемо не ображатися. Але, знаючи про шкідливість цієї емоції, відведімо їй не більше 2–3 хвилин. А потім задіймо позитивну думку, спостерігаючи за негативною емоцією й аналізуючи її. Негативне пережиття зникне, тому що ми зробили його об’єктом розумового спостереження.

Коли в такий спосіб оздоровлюватимете своє мислення, обов’язково зміниться ставлення до вас інших людей. Налагодяться й стосунки в сім’ї. Відтак створиться сприятлива для загального здоров’я атмосфера. І ви почнете помічати, який цей світ чудовий і дивовижний. Зрештою, як і люди, що вас оточують.

Принаймні саме цього, отакого бажаного для всіх нас, обіцяють психологи. І не тільки вони… У разі, звичайно, якщо навчитеся пробачати.

Авторка дякує за сприяння у створенні матеріалу професорові Львівського медичного університету, докторові медичних наук кардіологові (заразом – доброму психологові) Юрію Володимировичу Федорову.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-25 19:33:39