четвер, 11 травня, 2017, 14:50 блоги Політика
Еліта і корупція
Мирон Іваник
громадський і культурний діяч

Гугл, Вікіпедія, медійники, суспільне бачення: кожен дає своє розуміння цього явища чи поняття. У ЗМІ трапляються цікаві трактування, хоч частіше це слово асоціюють із фінансовою верхівкою, істеблішментом, скоробагатьками та розпустою їхніх дітей – мажорів.

Хоч справжньою, не самопризначеною елітою мали б бути і є люди, здатні на Вчинок (Чин): поділитися з ближнім чимось. Хто що має у надлишку чи не пошкодує для суспільного блага. Досвідом, розумом, грошима, нинішні воїни на фронті – своїм здоров’ям та життям. Заради майбутньої свободи та покращення життя для народу та держави. Отож, справжньою елітою є Вчитель, який може без доплат підготувати своїх кращих учнів до ЗНО. Є Лікар, який у будь-який час доби готовий бігти в свою операційну. Є Воїн, який часто без належної зброї, амуніції, наказу чи їжі захищає нашу землю, іноді ціною свого здоров’я чи життя. Елітою є Священик, який їде служити свій капеланський чин на фронт і там – миттєво споруджує із патронних та мінометних ящиків, інших підручних матеріалів капличку. Хай навіть на фоні мовчазної підтримки снобізму: мовляв, церква не забезпечує потреб армії у фронтових капеланах.

Узурпація поняття «еліта» фінансовою та держкерівною верхівкою відбулася давно, іноді – за мовчазної згоди чи з невеликою доплатою нинішній богемі чи псевдобогемі, яка із задоволенням бере участь у шоу із роздачею бляшок-медальок чи скляних статуеток у шоу «Кращий», «Елітний» і т.п. Ще можна зрозуміти цю участь у виставках досягнень тваринництва: «Кращий породистий бик», «Елітний півень», але де нині це тваринництво? Хіба в упакуванні молокопродуктів невідомого походження нібито від елітних корів екологічно чистих лугів (кому який регіон до вподоби). Насправді ж – дуже часто із заморського сухого концентрату. Отже, давно-давно, коли керівники держпідприємств (а інших ще не було) здобули повний контроль над продукцією «своїх» підприємств та майже безконтрольні можливості вивозу цієї продукції за кордон. Для «спрощення розрахунків» знадобилися активні люди, які не змогли здійснити кар’єру у комсомолі чи профспілках, тобто криміналітет. Потроху з’явився величезний масив грошей, які потребували легалізації із наступною легалізацією статусу власників цих грошей: із крадіїв-скоробагатьків та розбійників у благопристойних буржуа. Думаю, що нинішня лояльність до підміни поняття «Еліта» має традицію ще відтоді.

Нинішні господарі життя, які мають здібності до створення доданої вартості, часто із небажанням платити податки та їхні партнери зі сфери державного управління, покликані збирати ці податки і захищати та примножувати інтереси Держави (її бюджету), а не знаходити дірки у законах – як ці податки (акцизи) не платити: яка ж це еліта? Хіба кримінальна і в лапках.

Доведена до повного зубожіння справжня еліта майже втратила здатність боротися за первинну чистоту цього терміну. Підміна поняття, яка відбулася зовсім давно і майбутнє цього поняття дає право робити аналогію. Або повертаємося до справжньої цінності, або повна інфляція до негативного забарвлення. Як відбулося із Приватизаційним Майновим Сертифікатом: спочатку повна довіра та надія на свою частку у трильйоні національного багатства, потім – лише «ругатєльна» реакція на це явище. Приватизаційний сертифікат став платою за довіру до уряду та байдужість до свого майбутнього при громадянському обговоренні механізмів приватизації. Задумка була цікавою: все майно ділити порівну на 50 млн населення. Але повне ігнорування суспільством контролю над реалізацією призвів до інфляції цього цінного документа від еквівалента грошей до папірчика із подальшою інфляцією довіри до всієї влади в Україні. І якщо заводів-фабрик та трильйона вже ніхто не поверне, то шукати-плекати нових моральних лідерів ще можна і треба. Мабуть, громадяни зі справжньої еліти справедливо соромляться, не можуть та й не хочуть перебувати в тому ж приміщенні чи списку, що й скоробагатьки із сумнівними доходами чи злодійкуваті чиновники. Але самоусунення від свого статусу в купі із тотальною лояльністю до корупції дасть ще менші надходження до бюджету, отже, можливості видати свою книгу чи провести мистецьку виставку буде ще меншою. І якщо людина зі справжньої еліти не хоче бачити своє прізвище поряд із «спонсором-меценатом» у шрифті величезного кеглю, то цієї можливості скоро не залишиться взагалі. Державний чи комунальні бюджети мають все менше грошей на поезію чи мистецькі виставки, а там ще подекуди черга на «своїх» елітних авторів.

Звичайно, що в електоральних чи передпенсійних очікуваннях самовідмова від «елітного» статусу: Герой, Заслужений, Народний та інших є малоймовірною, але тиск суспільства для впорядкування цих статусів, в т.ч. і бюджетних витрат на них, мають стати найближчими задачами Громадян, які мають намір і далі жити у своїй країні.

Нині ми потребуємо новітньої армії волонтерів-патріотів із хорошою освітою, досвідом громадської роботи та калькулятором. Війну із зовнішнім ворогом зупинили добровольці, військо та волонтери. Для герцю з внутрішнім ворогом – корупцією – вже нині потребуємо не менше волонтерів та фахівців. Волонтерів без самоцензури, які доступно пояснять шкоду від корупції та лояльності до корупції. Недавно зустрів декілька цікавих журналістських досліджень, як-от: у яку ціну обходиться держбюджету плагіат із його псевдодисертаціями та відповідної якості професорами чи діяльність псевдоветеранських організацій. Це немалі суми для воюючої держави та мільйонами бідних пенсіонерів.

До чого тут еліта? Як тільки з’являться номінації – ордени «Найелітніший борець із корупцією», «Борець із елітною корупцією», «Поборник корупції 1-ї категорії» та схожі, це означатиме, що совок знову починає перемагати, і ми повертаємося в епоху

«Из одного металла льют
Медаль за бой, медаль за труд»

Хоч цього вірша й опублікували аж через три роки по війні, в 1948 році. Може, рік-другий потерпимо з орденами «Антикорупціонер», а для початку створимо хоч якусь нетерпимість громадянського суспільства до цього явища?

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-21 16:30 :48