вівторок, 9 травня, 2017, 13:30 Суспільство
Оригінал відзнаки з Національного музею у Києві перебуває у приватній колекції

Відзнака Січових Стрільців «Воля або смерть» з позолоченого білого металу, виготовлена в 1914 році накладом не більше 300 штук, є копією. Натомість оригінал з Національного музею у Києві зник ще на початку 2000-х років. Дослідники запевняють, що потрібно створити державний сайт або ресурс, на якому можна було б ідентифікувати викрадені речі з музеїв.

Про це йдеться в програмі соціальних розслідувань «Остання Інстанція» (щопонеділка та щоп’ятниці о 20:30 на телеканалі ZIK). 

Старший науковий співробітник Львівського історичного музею Орест Круковський заявляє, що відзнака Січових Стрільців «Воля або смерть»  з позолоченого білого металу,  виготовлена в 1914 році накладом не більше 300 штук є копією, а оригінал зник з музею. 

«У 2003 році я частково опрацював колекцію відзнак. Коли пізніше взяв цю відзнаку в руки, на ній не було ряду технічних деталей, які вказували б, що це саме вона», – прокоментував ст. науковий співробітник Львівського історичного музею Орест Круковський. 

Дослідник терміново повернувся до Львова, аби звірити архівні записи з сучасними. І його підозри підтвердилися. Та не лише щодо відзнаки «Воля або смерть».

«Зникло ще ряд відзнак, які були дублікатами. Також були нагороди українського Пласту. При чому, їх там було по кілька штук, а залишилося вже значно менше», – додав Круковський.

Генеральний директор та головний зберігач Національного музею історії України Тетяна Вікторівна Сосновська переконана – підміна не випадкова. Аби розібратися з досить дивною, за її словами, ситуацією, пані Сосновська створила внутрішню комісію.

«Комісія була змушена констатувати, що той значок, який є на світлині 2003 року, і той, який є у фондах музею – виготовлені за різним методом», – прокоментувала гендиректор Національного музею історії  України (НМІУ)Тетяна Сосновська. 

Тож на даний момент відділ нумізматики опечатаний, комісія й далі здійснює перевірки, і виявляє все більше порушень.

Тетяну Сосновську у 2015 році на посаду генерального директора Національного музею історії України призначив міністр культури В’ячеслав Кириленко. За його ж словами, аби музей запрацював по-новому! Адже ще два роки тому Сосновська, правнучка Павла Тичини, досягла значних успіхів у музейній справі, а саме: вивела у фінал конкурсу «Кращий музей Європи» музей-квартиру свого прадідуся. Попри такі досягнення працівники Національного музею протестують проти пані Сосновської. Ледь не щодня витрачають всю обідню перерву на протести проти директорки. 
Журналісти потрапили на 53 пікет!

Опоненти всі досягнення Сосновської називають ширмою. А от інша частина колективу стала на бік новопризначеної директорки. І вони запевняють, що причини цього конфлікту – не в зовнішніх змінах роботи музею.

«Перші скарги були пов’язані із звільненнями і співпадали по часу з тим, коли увага зверталася на роботу музейних фондів», – розповіла заступник директора з питань розвитку НМІУ Наталія Іванченко. 

Тобто, як тільки нова директорка почала перевірку музейних фондів, от тоді і почалися скарги і протести з боку працівників.

Тим часом пані директор на усіх прес-конференціях повідомляє, що про виявлений факт підміни відзнаки вона особисто повідомила міністерство культури, СБУ та поліцію.

Але, за словами дослідника Ореста Круковського, який і виявив факт підміни, слідчий жодного разу з ним не зв’язався. Те саме говорить і завідувачка відділом нумізматики Зінаїда Зразюк.

У прес-службі Нацполіції журналістам повідомили, що заяви генерального директора Національного музею історії України Сосновської Т.В. не надходили та кримінальні провадження за вказаними фактами не розпочинались.

Сосновська надала журналістам копію заяви у поліцію, але номер справи за ЄРДР на цьому документі – відсутній! А це означає, що кримінальне провадження не було відкрито.

Відтак, журналістики вирішили спробувати розібратися з підміною відзнаки «Воля або смерть» самотужки. І ідентичну відзнаку знайшли на сайті «віртуального музею  української фалеристики». Аби переконатися у правильності своїх здогадок – звернулися знову до експерта.  

«Ця відзнака була виставлена ще в 2008 році. І коли я почав порівнювати свої фотографії з 2003 року з цією відзнакою, яка виставлена на цьому сайті, виявив абсолютну ідентичність», – зазначив дослідник Орест Круковський. 

Усі сумніви зникли, коли журналісти зателефонували ймовірному власнику колекції, фалеристу – Олександру Мельнику. Він запевнив, що купив цю відзнаку на сайті www.ebay.com.

«Я не можу пам’ятати кожну відзнаку, тим більше, що вона дуже малесенька, і нічого особливого з точки зору колекціонерства не має», – прокоментував Олександр Мельник.

«Потрібно створити державний сайт, або ресурс, на якому речі, вкрадені з музею, можна було б ідентифікувати. Як це скажімо було недавно з виявленими мною роботами Ніла Хасевича, які були вкрадені з історичного архіву і продавалися в Києві на аукціоні», – сказав Круковський.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-23 18:15:55