Краса не потребує жертв, або Чому навколо вандалізм і несмак
Галина Пагутяк
українська письменниця, лауреат Шевченківської премії з літератури

Ще не заросли травою обвуглені луки і пагорби, не замаскувались зеленню обрубки скалічених дерев, тому це ще актуальна тема.

Пожежники мають менше викликів, лісоруби сховали свої сокири за дверима. До наступної весни. Як сказав поет «Весна іде, красу несе». І ту красу відбирають разом з життям рослин, тварин і комах у неї люди одразу ж на старті. Люди втратили естетичний і моральний зв’язок із довкіллям, а потім перестали співпереживати і відчувати. Після маївок гори сміття у лісах і лицемірне похитування головою – що за люди?

Люди як люди, їх треба виховувати змалку, їх треба карати за шкоду, яку вони завдають своєму оточенню: за брудну лайку, за сміття, за вандалізм, за жорстокість. Мій сусід у селі, не маючи змоги позбутися сміття у цивілізований спосіб, сортує і возить до міста, щоб там викинути у смітник. Ще інший замовляє сміттєвоз, який за плату забирає сміття. Двоє людей на ціле село. Інші виносять сміття на річку, єдину на всю околицю, де можна купатися влітку.

Ті, хто все життя проводять у кав’ярнях та офісах з євроремонтом, люблять побалакати про позитивне мислення і «страждають», коли їм вказують на негативні явища. Мені здається, від цієї дисгармонії потреб та їхнього задоволення у багатьох розвинулась емпатія: вони не хочуть про ЦЕ чути. Вони тікають з рідних смітників у чужі райські кущі або намагаються бачити лише квітку, а не квітку, що росте на смітнику. Вислів «Краса потребує жертв» набуває у сучасному контексті присмак смерті. Чому масово знищують бездомних тварин у столиці? Бо краса Євробачення потребує жертв? Як і всілякі престижні олімпіади, чемпіонати. Вони покращують імідж України кров’ю живих істот, тіла яких вивозять тоннами у інші області.

Краса не потребує жертв. Краса потребує наполегливої щоденної творчої праці. Коли жертвують здоров’ям, людяністю задля штучної краси, яка виявляється, як правило, кічем і несмаком, і як усе, що стикається з корупцією, це не краса, а зло. В Україні ще багато справжньої краси: в природі, в обличчях людей, а не ляльок, в мистецтві, але над нею постійно чинять глум. Це все відображається у свідомості, бо пересічна людина завжди буде тягнутися до стандартів. А які у нас моральні, естетичні, інтелектуальні стандарти? Варто переглянути програму телебачення, щоб зрозуміти, яке життя вони пропагують.

А сучасні храми, що є вершиною марнославства і кічу. Їм у жертву приносять старі церкви,затишні, скромні, гармонійні. Так спалили у моєму рідному селі церкву 1799року і побудували страховисько. Так само у Нагуєвичах принесли у жертву церкву, в якій хрестили Івана Франка.

Гіпсові гномики та буськи на травниках перед сільськими хатами. Їм у жертву принесли квітники, вишні й бузок. Такі люди й будуть палити траву і рубати дерева, бо в них немає відчуття гармонії з довкіллям. Вони слухають погану музику, дивляться погані серіали, вони рвуть рідкісні первоцвіти на продаж. Їхнім дітям потрібен не Закон Божий у школах, а Школа радості Сухомлинського, яку оцінили японці, але не оцінили українці. Не для того, щоб вони ставали естетами, а щоб відчували себе частиною краєвиду, сільського чи міського. Тоді не доведеться проводити і уроків безпеки життєдіяльності, бо краса рятує, зцілює, випростує людину.

…Я приїхала у місцевість під Львовом, де було колись Сарматське море – куточок пустелі з неймовірно гарним білим піском, скелями, рідкісними рослинами, де колись трагічно зникло загадкове місто Лебедин. Там вирили котлован на сміття, очевидно, львівське. Селяни спалили пів-гори, де ростуть унікальні рослини. І коли йдеш по селах, то тут і там обгорілі дерева, позолочені каплиці і леви завбільшки з кота при брамі. А що тут дивного, врешті? В країні, де проголосили кілька десятиліть тому злочинним принцип «мистецтво для мистецтва», отримають натомість вандалізм і несмак. І ніхто не наважиться обурюватись отим глобальним: краса повинна приносити гроші.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-16 01:32 :47