вівторок, 2 травня, 2017, 11:37 блоги Економіка
Травневі празнички і бульба
Мирон Іваник
громадський і культурний діяч

Для мене завжди були таємницею довгі вихідні – празники (свята) першої декади травня, державні чи ні, коштом Держави, роботодавця чи за свій рахунок. Поки не знайшов відповідь у мистецькому альбомі В.Овсійчука «Олекса Новаківський», виданий у давні часи попиту на мистецькі видання. Ця відповідь на поверхні , а мій сумний жарт : хоч що завгодно у підручниках з Історії чи Економіки України, а копання картоплі залишається пріоритетом багато сотень років. Цей сумний жарт я декілька разів помістив на обкладинках книг.

 О.Новаківський у своїй творчості послуговувався тезою В. Ван Гога : «Селян треба малювати так , наче ти сам один із них, наче ти почуваєшся і думаєш так само, як вони».Мабуть, ініціатори популістської травневої декади дуже добре вивчили творчість В.Овсійчука , О.Новаківського та В.Ван Гога. Бо дуже легко успішну мистецьку рекомендацію Ван Гога перетворили у совкове  «Будь попроще, и к тебе потянутся люди».

Фото: ZIK
Фото: ZIK
Фото: ZIK
Фото: ZIK

Бо що є для ВВП держави 10 днів вихідних ?  І чим є для держави, яка вміла створювати авіаносці, космічні ракети та ядерну зброю , 10 днів бульби? Бо зараз маємо світову першість хіба щодо кількості страв із картоплі та кулінарних рецептів цієї тематики . Мабуть, ці дні є копійки у порівнянні з електоральним здобутком : садіть собі свою картоплю , а ми для селян ще празників понапридумуємо.

 А ще безкінечний совковий ігнор цивілізованого та гордого «мій заміський будинок» і тотальна «дача» , не задумуючись про походження терміна.  Дача (колись дачка) – гарантований дарунок (дачка) від царя відставному російському офіцеру після його «трудів праведних» у загарбницьких війнах або безкоштовні земельні наділи поселенцям на ново завойованих територіях.

 Нині великі тисячі людей мають заміські будинки (будиночки), зароблені та придбані своєю працею, і ніякий цар - імператор їм нічого не дарував. Садять собі там квіти - картоплю чи садок вишневий , – то й слава Богу. Їхня приватна справа на своїй землі біля свого будинку. Але чому соромляться гордої назви «мій будинок» , тобто зароблений працею , а не подарований ? Невже прибіднення ( совковий тренд) , і далі володіє людськими емоціями ?  Дача для совка – це гарантована подачка від радянських «профспілок» лояльному до режиму працівнику. Вже ніби і ця лояльність не є потрібною, і окупаційного режиму немає давно, і власники будиночків – дачок декілька разів помінялися і стали добросовісними покупцями будинку, а не отримувачами подачок за лояльність. Може, масова підтримка в умах людей цього поняття потрібна для ностальгуючих виборців комуністів? Та й комуністів вже немає у виборчому процесі, а ностальгуючі динозаври і так за діючу владу не голосуватимуть . Це із тієї ж категорії, що «іномарка», іноді навіть у релізах пресових служб наших державних інституцій. Яка така іномарка ? Це пізньосовковий сленг , коли СРСР вже не міг контролювати перетинання кордонів , що дозволило масовий ввіз іноземного металобрухту на колесах. Того есесеру вже чверть століття немає , як і національного виробника достойної автівки. Але: есесеру і автівки нема, а рудименти совка – на кожному кроці . Ну яка «іномарка», яка «дача» ? Будь я J начальником переатестаційної комісії для працівників пресових служб, то за вживання совкового сленгу знімав би доплати , молоко , преміальні чи що там ще додають за зв’язки з громадськістю.

Маю велику надію, що ветерани нинішньої оборонної війни свої, Державою гарантовані земельні наділи, не називатимуть «дачкою», бо це ніяка не подачка, а велика заслуга перед народом, який намагається вичавити із себе чужоземні імперські гени кількасотрічної окупації.

Є красива байка, що у давній Греції на час Олімпійських Ігор припиняли війни. Ну, то це було давно  і невідомо чи було. Але у нинішніх новинах з фронту жодного разу не сказали – це перемир’я празничок чи вихідні для садіння картоплі? Наші воїни та волонтери залишаються на своїх постах. І з тими празниками для картоплі щось треба робити …

     

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-19 22:57 :51